"A pécsi MSZP-vezetés leszerepelt"

2009. június 09. kedd 19:20

Sarkadi Gábor, a szakadár szocialisták által alkotott új városházi frakció vezetője azt mondja, egy "merőben új baloldalra van szükség", mert az egykori értékek helyébe érdekek léptek a Magyar Szocialista Párton belül. Mint a Pécsi Újság.hu-nak adott interjújában elmondta, a Baloldali Szövetség Pécs Városáért (BSzPV) szervezeti formát fog ölteni, s 2010-ben elindulnak a választásokon.

- Kirúgta már a BszPV tagjait az MSZP helyi szervezete?
- Amikor meghoztuk a döntést az önálló képviselőcsoport létrehozásáról, tudtuk: cselekedetünk valószínűleg nem marad következmények nélkül, jelenleg a fegyelmi eljárások eredményét várjuk. Nagy biztonsággal kijelenthető, a szocialisták mai vezetése nem tart igényt ránk, ez persze nem tragédia. Az annál inkább, hogy a szocialistáknál senkinek nem jut eszébe etikai vizsgálatot indítania a helyi vezetők ellen, akik a régi értékek fenntartása helyett saját érdekeik, kényük-kedvük szerint járnak el, egzisztenciájuk fenntartása vezérli csak egy részüket - ez a pécsi vezetés leszerepelt. Visszatérve ránk: bízunk benne, lépésünket a jövő igazolni fogja, hiszen a baloldal nagy változások előtt áll.

- Szép szavak, de kiugrásuk motivációja volt az is, hogy a többség biztosításáért cserébe pozíciókat kaphassanak a jobboldaltól... Vagy nem?

- Május 10-ikén megértettük: a választók nem kérnek a szocialista pártból, s mivel amúgy is magas fokú volt már a helyi vezetéssel szembeni elégedetlenség, rászántuk magunkat a lépésre. Mivel Páva Zsolt és Szili Katalin programja csaknem megegyezett, ezért a város érdekében készek vagyunk az együttműködésre a polgármesteri program mentén, így támogatásunkról biztosítottuk Pávát. A pozíciók kapcsán kijelenthető, nem vagyunk túlreprezentálva a bizottságokban, hiszen látható: a közgyűlés összetételének megfelelően osztották újra a helyeket, nem úgy mint 2006-ban. Nem szavazógépek leszünk, s nem a jobboldal asszisztenseiként dolgozunk majd: a város érdekeit nézzük a szavazások előtt.

- Sarkadi Gábor informatikai tanácsnoki posztja megmaradt valamiért, Juhász István pedig bizottsági elnök lett. Mi ez, ha nem egy alku része?

- A választások előtt lemondtam a tanácsnoki megbízatásomról, mert meg akartam adni a lehetőséget az új városvezetőnek, döntsön, kikkel akar együtt dolgozni. A polgármester úr döntött úgy, hogy a terület fontosságára való tekintettel engem látna szívesen a székben, a közgyűlés pedig a bosszútól vezérelt maradék szocialista frakció minden tiltakozása ellenére sem szüntette meg e posztot.

- Miért olyan fontos ez az informatikai tanácsnokság?

- Mert a terület egyrészt nincs lefedve bizottsággal, másrészt végzettségemet tekintve megvan a szakértelmem a döntések előtti véleményalkotáshoz. Feladatokra szegődöm, amennyiben az érdemi munka feltételei nem állnak rendelkezésre, ígérem: én fogok lemondani, díszpinty nem leszek.

- Úgy fest, a BszPV nélkül nincs többség, azaz nem tudja átvinni döntéseit a jobboldal önök nélkül. Nem félnek, hogy a különböző ügyekben majd önellentmondásba keverednek?

- A szocialista frakcióban kötött bennünket a fegyelem, a leválás után azonban csak a város érdekeit kell szem előtt tartanunk. Minden döntést szívesen támogatunk, ha az szerintünk Pécs épülését szolgálja. Reméljük, éppen ezért már az ülések előtt kikéri a polgármester a véleményünket.

- Mennyiben lesz életképes a BszPV a következő választásokon?

- Hivatalos szervezeti formát kívánunk ölteni, ha tetszik újraalakítjuk a baloldalt; nyitottak vagyunk, így bárki csatlakozhat hozzánk. Tudomásunk szerint a városi szocialista szervezetben is egyre többen vannak, akik a mai vezetés miatt hozzánk hasonlóan gondolkodnak. Valós alternatívát kell mutatni a baloldali érzelmű embereknek,hiszen a jelenlegi keretek között az MSZP képtelen megfelelni az elvárásoknak.


Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva