A neten is követhető lesz Pécs levegőminősége

2011. február 24. csütörtök 14:31

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata és Dél-dunántúli Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Felügyelőség (DDKTVF) célul tűzték ki, hogy a DDKTVF működési területén - azon belül kiemelten Pécsen - a levegőminőségre vonatkozó széleskörű, informatikai alapú tájékoztatás, tartalomszolgáltatás valósuljon meg. A kitűzött cél elérése érdekében Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata sikeresen pályázott, és az Európai Unió támogatásával 230 163 750 Ft támogatást nyert el a projekt megvalósítására.

A légszennyező anyagok közül kettő olyan került kiválasztásra a modellezéshez, amelyek levegőminőségi szempontból kritikus szennyezőanyagnak minősülnek - nitrogén-oxidok (NO2 egyenértékben) és 10 mm alatti szállópor (PM10). Ezen légszennyezőanyagok kibocsátásai és a kibocsátások területi eloszlása három fő kibocsátó forrás típusonként (közlekedési /közlekedési hatóság/, lakossági /települési jegyző/, ipari /DDKTVF/), illetve ezek összegzett értékeiként, éves, negyedéves, fűtési-, nem fűtési időszakokra kerülnek meghatározásra.

A kibocsátási adatok és a vizsgálati területre jellemző meteorológiai adatok felhasználásával a vizsgált szennyezőanyagok légkörben való terjedését tudja modellezni az elkészült rendszer. A modellezéssel nyert információk (kibocsátási-, szennyezettségi adatok) települési bontásban is lekérdezhetők. A modellező rendszerrel megismerhetővé válik a vizsgált légszennyezőanyag átlagos szennyezettség eloszlására, valamint a szennyezettség levegőminőségi határértékhez való viszonya.

A fenti ún. alapinformációk felhasználásával a térinformatikai rendszer alkalmas arra, hogy a vizsgálati területen jelentkező fejlesztési igények (pl. közlekedési infrastruktúra fejlesztés, iparfejlesztés) levegőminőségre gyakorolt várható hatásai és a levegőminőségi követelmények teljesülése prognosztizálható.

A kidolgozott és megvalósított projekt egy olyan pilotprojektnek tekinthető, mely mintaként szolgálhat a későbbiekben az országos levegőminőség modellezési módszertan korszerűsítéséhez is.

A légszennyező anyagok légköri modellezés eredményei a http://telemod.pecs.hu honlapon lesznek majd elérhetők az érdeklődők számára.

Forrás: Pécs MJV Polgármesteri Hivatala