Kamera Korrektúra: pécsiek a tévés csúcsfesztivál nyertesei közt

2012. június 26. kedd 19:34

Frissítve: 2012. június 26. kedd 23:14

Kamera Korrektúra: pécsiek a tévés csúcsfesztivál nyertesei közt

A tévézés jövőjéről, a tudatos nézők elvárásairól és az új eszközök által nyújtott lehetőségekről is rendeztek kerekasztal-beszélgetéseket a Kamera Korrektúra Televíziós Fesztiválon kedden, Veszprémben.


Pécsiek a nyertesek között

Az arculat vagy saját promóció kategóriában amelyben egy televíziós műsor teljes arculati bemutatásával lehetett nevezni a Láthatatlan madárfotós című, a Spektrum Televízióban bemutatott alkotás nyerte el a zsűri elismerését. 
A bulvár és reality műsorok versenyében, amelyben a szórakoztatás kapta a főszerepet, Kálmán Olga az ATV-n futó Egyenes beszéd című műsorának azon adásával vívta ki az elismerést, amelyben Mogács Dániellel, a Magyar Kétfarkú Kutya Párt képviselőjével beszélgetett. 
A pécsi illetőségű Vujity Tvrtkónak a TV2 Napló című műsorában bemutatott riportjai nyertek a dokumentum, tényfeltáró kategóriában, míg a hír-, hírháttérműsorok közül a zsűri Olajos Gergő riportját emelte ki, amely a Marian Cozma-ügyet mutatta be az m1 Híradójában. A díjat a zsűri elnökeként Pauska Zsolt, a Pécsi Újság.hu főszerkesztője adta át a televíziósoknak, Olajos Gergőnek és Németh Zsolt hírigazgatónak, az MTV Pécsi Körzeti Stúdója korábbi vezetőjének.
A környezettudatos és természettudományi műsorok kategóriájában is a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) által gyártott és a Magyar Televízió Nonprofit Zrt. által bemutatott program nyert: Sáfrány József Ősz, kikerics, Görgény című alkotása.
A kulturális műsorok közül is egy köztévében bemutatott programot emeltek ki az ítészek. A Szemtanúk - A magyar fotográfia Londonban című műsort Seres Tamás rendezte és Rieger Johanna szerkesztette. A Hír TV Stopper: Lebilincselő meccsek című műsora végzett az élen a sport kategóriában, ezt Barkóczy Péter rendezte és Jáky-Szabó Gergely szerkesztette.
A szórakoztató, zenei műsorok között a hazai fejlesztésű programok közül a zsűri az RTL Klub Csillag születik című műsorának egyik casting epizódját emelte ki, amelyet Koós György rendezett, a külföldi licenc-műsorok között pedig az m1-en futó és a Hungister Zrt. által gyártott Magyarország, Szeretlek! nyert, Szabó Szilárd rendezésében. A zsűri különdíjjal jutalmazta a Fonyó Gergely által rendezett, és a Magyar Televízióban bemutatott Matula kalandpark című műsort, az RTL Klub XXI. Század című programját és az MTVA által a köztévének gyártott Becsengetünk és elfutunk című alkotást.

A néző meglepetésekre vágyik - összegezte a tudatos televíziózók elvárásait Vitézy László rendező, a fesztivál zsűrijének elnöke a Saját TV-t mindenkinek! című beszélgetésen, hangsúlyozva a tévéműsorok készítőinek felelősségét, hiszen, mint mondta: a családok életében a legtöbb időt a tévézés teszi ki.

Medveczky Balázs, a Magyar Televízió (MTV) Zrt. vezérigazgatója szerint a fiatalok már több csatornát néznek szimultán, sőt egyszerre több platform kínálatával ismerkednek meg, amiből az következik, hogy hamarosan maguk válogatják össze a kívánt tartalmakat. György Bence, a TV2 hírműsorainak vezető szerkesztője viszont távolinak látja, hogy a nézők önállóan állítsák össze a programjaikat. Azzal azonban egyetértett, hogy a médiafogyasztás megválasztására ma már sokkal több lehetőség van, mint néhány évvel ezelőtt, hiszen minden jelentősebb műsor megnézhető akár élőben, akár késleltetve az interneten.

Medveczky Balázs és György Bence egyetértett abban, hogy az új eszközök elterjedése az információforrások körét is szélesítette. A TV2 vezető szerkesztője elmondta: főleg különleges időjárási jelenségekről kapnak rendszeresen fotót vagy videót a nézőktől. A televíziózás jövőjéről cseréltek véleményt a Tenyérbemászó televízió című kerekasztal-beszélgetés vendégei.

Nyírő András, az első magyar online újság megalapítója szerint az jár jól, aki megpróbálja meglovagolni az új technológiák adta előnyöket. Mint mondta, ma már mintegy kétmillióan használnak okostelefont Magyarországon, a véleményvezérelt felhasználók egyre inkább itt szerzik az információkat.

Szabó László Zsolt, a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) vezérigazgató-helyettese arra hívta fel a figyelmet, hogy az emberek továbbra is naponta átlagosan 4,5 órát tévéznek, az okostelefonokat egyelőre nem használják ilyen időtartamban. Ugyanakkor az MTVA vezetése is úgy véli: nem mehet el emellett a szegmens mellett.

A közmédia Formula-1-es alkalmazását több mint 50 ezren töltötték le, a labdarúgó Európa-bajnoksághoz kapcsolódó applikációt pedig eddig mintegy 58 ezren. A vezérigazgató-helyettes hozzátette: az alkalmazás segítségével mobiltelefonon is élőben nézhetők a meccsek. Szabó László Zsolt beszámolt a köztévé hétfő óta működő háromdimenziós platformjáról is; az m3D csatornán az olimpiát, de azt megelőzően az Eb-döntőt is láthatják a nézők. Kalmár Tibor, az RTL Klub Online főszerkesztője úgy látja, továbbra is van jövője a televíziónak, szerinte csak az változhat, hogy milyen eszközön vagy csatornán nézik az emberek a műsorokat.

Felhívta a figyelmet arra, hogy az RTL Klub az idén próbál új eszközökön is megjelenni műsoraival. A főszerkesztő szerint a sporttal kapcsolatos műsorok adnak nagy lehetőséget az új alkalmazások fejlesztésére, a tévéfilmek vagy sorozatok később jelenhetnek meg az új platformokon. Míg Nyírő András úgy véli, az okostelefonokon egyelőre a szöveges vagy képes tartalmakat nézik meg az emberek, Kalmár Tibor szerint videókra is kíváncsiak itt, de legfeljebb néhány percesekre.

MTI - Fotó: Nagy Lajos