Jogvédők szerint illegitim lehet az őszi önkormányzati választás

2014. június 11. szerda 14:31

A Társaság a Szabadságjogokért (TASZ), a Magyar Helsinki Bizottság és az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet szerint megkérdőjelezhető az őszi önkormányzati választás legitimitása az Országgyűlés által kedden elfogatott módosítások miatt.

A három szervezet szerdán az MTI-hez eljuttatott közleményében azt közölte, hogy részletes állásfoglalásukat eljuttatták a Velencei Bizottsághoz és az Európai Biztonsági és Együttműködési Szervezethez (EBESZ).

Utaltak arra, hogy az Országgyűlés - mindössze négy hónappal a választások előtt - sürgős eljárásban, "az ellenzéki erők egyhangú ellenállásával szemben" fogadta el a főváros önkormányzati választási rendszerének átalakítását. Azt írták, az alkotmányosság elveivel és a nemzetközi normákkal összeegyeztethetetlennek tartják a fővárosi önkormányzati képviseleti rendszer átrajzolását - a törvényt "kozmetikázó" újabb javaslatokkal együtt is.

A három szervezet egyebek mellett azt kifogásolja, hogy a pártok, jelöltek "alig valamivel a választás előtt" tudhatják meg, pontosan milyen feltételek között kell versenyezniük, és hogyan készüljenek a választásra. Arra hívták fel a figyelmet, hogy a Velencei Bizottság ajánlása alapján a választási rendszert legkésőbb a választások előtt egy évvel lehet csak megváltoztatni. Az EBESZ álláspontja szerint sem alakítható át a választási rendszer olyan későn, hogy az megakadályozza a választásokon való felkészült részvételt - fűzték hozzá.

Álláspontjuk szerint a rendszer átalakítása azért is "különösen aggályos", mert feltételezhető, hogy azt az EP-választások eredményeihez igazították "a jogalkotást uraló kormánypárti erők győzelmének biztosítása érdekében".

Úgy látják, az is aláássa a választási rendszer átszabásának alkotmányosságát, hogy a változtatást a kormánytöbbségen kívül egyetlen ellenzéki párt vagy független ellenzéki képviselő sem támogatta. Nem tekinthető tisztességesnek az a politikai verseny, amelynek feltételei nem minden fél számára elfogadható módon, nem kiterjedt és nyilvános vita eredményeképp alakulnak ki - olvasható a közleményben.

A Társaság a Szabadságjogokért, a Magyar Helsinki Bizottság és az Eötvös Károly Közpolitikai Intézet bízik abban - írták -, hogy "az alkotmányosság alapvető európai értékeit képviselő nemzetközi szervezetek felhívják az Országgyűlés figyelmét arra, hogy a választási verseny önkényes és alkotmányos elvekkel ellentétes átalakítása megkérdőjelezi az összes további, az új szabályok szerint megválasztott Fővárosi Közgyűlés felhatalmazását".