Gyurcsány és tsai történelmi tette: kegyelemdöfés az MSZP-be

2011. október 22. szombat 12:21

Frissítve: 2011. október 22. szombat 12:56

Gyurcsány és tsai történelmi tette: kegyelemdöfés az MSZP-be

Gyurcsány Ferenc bejelentette új pártjának megalakítását, amely Demokratikus Koalíció néven fut majd. Az új, nyugatos, polgári balközép pártot formailag a már létező Demokrata Párt bázisán hozzák létre, annak nevét, alapszabályát és vezetőségét is megváltoztatva - közölte a volt kormányfő. Az új politikai formáció - tíz szakadár MSZP-sből - már parlamenti frakcióját is megalapította.

Egy időben tart szombaton választmányi ülést az MSZP és születésnapi rendezvényt a szocialista pártban működő Demokratikus Koalíció Platform. Ez is előrevetíti azt, amit a Gyurcsány Ferenc vezette tömörülés vezetői jó ideje lebegtetnek: a szétválást. Az erről szóló bejelentést mára ígérte a volt miniszterelnök. Gyurcsány beszéde fél 12 körül kezdődött, de a közszolgálati rádió hírműsora szerint az első háromnegyed órában csak az Orbán-kormányt ostorozta, a kilépést hozta még szóba. 

Gyurcsány Ferenc csütörtökön, miután Mesterházy Attila pártelnökkel tárgyalt, azt mondta: lényegesen nagyobb az esélye annak, hogy a Demokratikus Koalíció távozik az MSZP-ből, mint hogy marad, és azt ígérte, hogy döntésüket szombaton, a platform egyéves születésnapján jelentik be. Ezt azzal indokolta, hogy addig a DK elnöksége és országos tanácsa is ülésezik, és a kilépéshez ezek egyetértése szükséges.

Azt is közölte, ha úgy döntenek, hogy elhagyják az MSZP-t, képesek lesznek önálló frakciót alakítani, vagyis vele együtt legalább tíz politikus távozik a szocialista frakcióból.

Ennek tudatában a mai Gyurcsány-beszéd - amelynek helyszíne a Fáy utcai Vasas-sportcsarnok - inkább már a szétválás részleteit illetően igazíthat el. A volt miniszterelnök azt már világossá tette, hogy ha mennek, "egy gombostűt se" visznek magukkal az MSZP-ből, és ebben az esetben lemond a Táncsics Alapítvány vezetéséről. 

Azt viszont még nem tudni, mi lehet a Gyurcsány-párt neve és kik lesznek a vezetői, mint ahogy a távozás időpontja sem ismert. A korábbi kormányfő csütörtökön valószínűnek nevezte, hogy ha mennek, még az MSZP november közepén esedékes kongresszusa előtt megteszik, de érzékeltette, ez is vita tárgya.

Ezzel szemben az MSZP-választmány ülésének mai napirendjén hivatalosan nem szerepel a szétválás, igaz, nyilvánvalóan szóba kerül majd, függően attól, hogy mi történik a DK rendezvényén.

Az előzetes tájékoztatás szerint a választmány meghallgatja Mesterházy Attila pártelnököt, aki a november 12-i kongresszusra történő felkészülésről számol be, majd Szekeres Imre tájékoztatja a testületet a József Attila Alapítvány szakpolitikai anyagairól.

Az ülést megelőzően a pártelnök és a választmány vezetői Nagy Imre szobránál emlékeznek meg az 1956-os forradalomról.

FRISSÍTVE:

Demokratikus Koalíció néven új, nyugatos, polgári balközép párt megalakítását jelentette be Gyurcsány Ferenc. A volt miniszterelnök - miután közölte, hogy távoznak az MSZP-ből, mivel annak átalakítására az elmúlt egy évben tett erőfeszítéseiket kudarcosnak ítélik - elmondta, hogy pártjukat formailag a már létező Demokrata Párt bázisán hozzák létre, annak nevét, alapszabályát és vezetőségét is megváltoztatva.

Ezt azzal indokolta, hogy a pártok bejegyzéséről az ügyészség mondhatja ki a végső szót, ők pedig nem bíznak Polt Péter legfőbb ügyészben.


FRISSÍTVE:

Gyurcsány egyórás beszédében - amelyet több alkalommal szakított meg a többségében idős emberek alkotta közönség tapsa - a Demokratikus Koalíciót a szabadság és a szolidaritás pártjaként határozta meg, ahol az egyes számú tagkönyv Vitányi Iváné.

Szavai szerint a céljaik közé tartozik majd felébreszteni a társadalmat abból a "torz álomból", hogy a közösségi és egyéni jólét a kormány akaratán múlik. Olyan államot akarnak, ahol mindenki tisztában van azzal, hogy felelős önmagáért és hazájáért.

Gyurcsány Ferenc bejelentette, hogy az MSZP-frakcióból távozó politikusok - rajta kívül Baracskai József, Ficsor Ádám, Kolber István, Molnár Csaba, Oláh Lajos, Szűcs Erika, Vadai Ágnes, Varju László és Vitányi Iván - szombaton új képviselőcsoportot alakítottak, vezetőjéül Molnár Csabát választották.

Ezzel összefüggésben közölte, hogy a frakcióalakításhoz nem kértek jóváhagyást a Ház vezetésétől, és arra számítanak, hogy ellenfeleik "alávaló, tisztességtelen eszközökkel" próbálják majd ellehetetleníteni döntésüket.

Gyurcsány Ferenc az MSZP-vel való szakításról szólva elmondta: maradnak ott barátai és ellenfelei is. Hangsúlyozta, hogy az elválás után nem tesznek megjegyzéseket az MSZP-re, mert az Orbán-kormány leváltásában érdekelt politikai erőkként "vigyázniuk kell egymásra". Elmondása szerint ez azt is jelenti, hogy nem válaszolnak majd, ha "bántják vagy sértegetik" őket korábbi párttársaik.

A magyar baloldal Gyurcsány szerint akkor volt sikeres, amikor egyszerre képviselte a klasszikus baloldali értékeket és a progressziót, egyszerre volt polgári és szocialista - magyarázta. 

Megjegyezte, különösen így van ez most, amikor nincsenek homogén társadalmi osztályok. Az a véleménye - tette hozzá -, hogy a "jobboldali-keresztény kurzus" politikájára nem lehet tradicionális baloldali választ adni, helyette a sokszínű polgári közép megszervezése a feladat.

A volt miniszterelnök beszédében hosszan bírálta a kormányt. Szólt arról, hogy demokratikus választás nem adhat felhatalmazást önkényre, a jogállam lebontására. Az a hatalom - folytatta -, amelyik ezt teszi, és a szabadság helyett a hatalmát terjeszti ki, illegitim.

A DK-ban illegitimnek tekintenek minden, az új alaptörvény szabályai alapján kinevezett állami vezetőt is, így például az Alkotmánybíróság új tagjait és a legfőbb ügyészt, akik "kizárólag Orbán Viktort szolgálják".

Azzal kapcsolatban, hogy egy kormánypárti képviselők jegyezte és a parlamentben elfogadott határozati javaslat visszaállítaná az Országház előtti terület 1944-es arculatát - eltávolítva onnan József Attila szobrát is -, úgy fogalmazott: a kormányon lévők nemcsak a Kossuth téren, hanem egész Magyarországon szeretnék visszaállítani az 1944-es állapotokat. "De mi nem megyünk vissza 1944 Magyarországára" - mondta.

Mesterházyék az MSZP erősödését várják a DK kiválása után - ezt a pártelnök jelentette ki szombaton az MSZP Országos Választmányának ülése után.

A választmány elfogadott egy kilenc pontos határozatot is, amelyben egyebek között felszólítják "azokat a képviselőket (országgyűlési, önkormányzati képviselőket), akik Gyurcsány Ferenccel kívánnak távozni az MSZP-ből, hogy mandátumukat adják vissza az őket jelölő szervezeteknek". 

Mesterházy azt is megerősítette, hogy mivel az országgyűlési képviselők megválasztásuk pillanatától maguk rendelkeznek mandátumukról, ezért ez csak egy politikai felszólítás, kényszerítő eszköze az MSZP-nek nincs. Az MSZP elnöke egyébként sok sikert kívánt Gyurcsányéknak.

Az LMP is reagált a pártszakadásra. Schiffer András reakciójából kiderült, hogy az LMP eddig sem ártotta bele magát a többi párt belügyeibe, és eztán sem fogja megtenni.

- Minket az viszonylag kevéssé érdekel, hogy egy, három, vagy esetleg négy szocialista párt van a parlamentben, az LMP fő ellenfele a fideszes kétharmad - emelte ki Schiffer. 

 

FRISSÍTVE:

 

A Political Capital elemzője, Juhász Attila szerint az Országgyűlés házszabálya nem teszi lehetővé, hogy a Demokratikus Koalíció MSZP-ből kivált tagjai azonnal frakciót alakíthassanak, erre fél évet várniuk kell. 

Az egykori szocialista miniszterelnök Juhász szerint egyébként arra számít, hogy centralista pártként új szavazókat is meg tud szólítani, és számos volt szocialista támogatását is elnyeri.

Az elemző szerint viszont egyetlen kutatás sem mutatta ki, hogy Gyurcsány Ferenc sok új választót tudna megszólítani, továbbra is az egyik legnépszerűtlenebb politikus, személyes népszerűsége átlagosan 10 százalékkal alacsonyabb, mint Mesterházyé. 

Juhász Attila a legvalószínűbbnek azt tartja, hogy az MSZP és a Demokratikus Koalíció a szocialisták jelenlegi, 10-20 százalék közötti szavazótáborán osztoznak majd, arra szerinte nincs garancia, hogy a szakítás lendületet adna a két tömörülésnek. 

Az elemző arra is rámutatott: Gyurcsány Ferenc előtt áll még egy új, országos pártszervezet felépítése, amely azt feltételezi, hogy folytatódik küzdelme az MSZP-vel, annak alapszervezeteiben.

Képünkön: pólókat és könyveket árul egy nő a Demokratikus Koalíció egyéves születésnapi rendezvényén a Vasas Sportcsarnokban.

Forrás: MTI - Fotó: Szigetváry Zsolt