Bogár László: amiről a politikusok nem szeretnek beszélni

2012. szeptember 14. péntek 09:22

Megszületett a döntés, amire Európa várt: beszáll a legerősebb gazdaság. Engedélyezte ugyanis a német alkotmánybíróság az ország részvételét az euró övezeti válságkezelő rendszerben.

Bogár László közgazdász szerint ez a kérdés azért volt kritikus, mert mindenki érzi azt a feszültséget, ami az elmúlt években Németországban felhalmozódik, mégpedig, hogy a német politikusok félnek a közvélemény indulatától, ami egyre intenzívebben fogalmazódik meg a társadalomban. Azaz, hogy miért ők finanszírozzák meg a felelőtlen európai országok adósságát.

A közgazdász szerint a német politikusoknak végre higgadtan meg kellene értetni a német polgárral, hogy jólétük csak részben köszönhető a szorgalmuknak, tudásuknak. Másrészt a német nagycégek lényegében adómentesen tevékenykedhetnek az európai perifériákon és nagyjából negyed, ötödannyi bért fizetnek, mint Németországban.

Bogár László szerint ez azt jelenti, hogy Németország, mint birodalmi központ óriási többleterőforrásokhoz jut, s ha azt akarja, hogy a birodalom tartósan fennmaradjon, akkor ennek egy részét mindenképpen vissza kell osztani a perifériák számára. A napokban elfogadott döntés azt az utat nyitja meg, hogy ez a visszaosztás kulturált körülmények között elkezdődjön - nyilatkozta a közgazdász.

A közgazdász emlékeztetett arra, hogy a német döntés és José Manuel Barroso beszéde összekapcsolódik. Az Európai Bizottság elnöke nem egy szuperállam, hanem egy demokratikus föderáció mellett tett hitet, amelyhez hosszabb távon elengedhetetlen az uniós szerződés módosítása is.

Bogár László erről elmondta, hogy az az őszinte vízió hiányzik, hogy az új birodalmi, új elosztási rendszer hogyan fog működni, s erről a politikusok nem szeretnek beszélni.


(mti)