Akasztófát állított a Jobbik Debrecen főterén

2012. szeptember 21. péntek 14:49

Akasztófát állított a Jobbik Debrecen főterén

Több méter magas bitófát állított a Jobbik pénteken Debrecen belvárosában, hogy a halálbüntetés visszaállítását szorgalmazza.

Kulcsár Gergely, a párt Hajdú-Bihar megyei elnöke az eseményen elmondta: az ígérettel ellentétben a kormány két év alatt sem volt képes megfékezni az országban tapasztalható "brutális erőszakot, amelynek a közelmúltban például egy hajdúszováti lakos esett áldozatául" (Az 58 éves férfit szeptember 9-én kora reggel találták holtan a község egyik utcájában, halálát súlyos bántalmazás okozta.)

"Csak a halálbüntetés visszaállítása bírna elegendő elrettentő erővel a főként egy behatárolható szociokulturális körből érkező bűnelkövetőkkel szemben" - hangoztatta Kulcsár Gergely. Szavai szerint a Jobbik már korábban benyújtotta ehhez a törvénymódosító javaslatait. A halálbüntetés visszaállítása egyébként szerinte a lakosság körében is nagy támogatottságot élvez.

A politikus az MTI felvetésére, miszerint a halálbüntetés eltörlését Magyarország nemzetközi egyezmények keretében vállalta, úgy reagált: a Benes-dekrétumok is nemzetközi, uniós jogokat sértenek, mégis hatályosak több környező országban, így kellő politikai akarattal a halálbüntetés is visszaállítható lenne.

Rubi Gergely jobbikos országgyűlési képviselő térképekkel és statisztikai adatokkal mutatta be az elmúlt öt év brutális gyilkosságait. Az esetek kormányokon és a büntetési tételek változásain átívelve folyamatosak voltak vagy még romlottak is, tehát a korábbi intézkedéseknek nem volt megfelelő elrettentő erejük - hangoztatta a politikus.

A több mint kétméteres bitófát a Jobbikos politikusok a sajtótájékoztatójukat követően eltávolították Debrecen főteréről.

Felül kell vizsgálni a büntetés-végrehajtásra vonatkozó szabályozást - mondta korábban Navracsics Tibor közigazgatási és igazságügyi miniszter egy tévéműsorban. A tárcavezető egyúttal kijelentette: nincs lehetőség a halálbüntetés visszaállítására.

Hozzátette: nehéz kérdésről van szó, de sem nemzetközi kötelezettségek, sem pedig etikai megfontolások miatt nincs erre lehetőség. Megjegyezte, a tényleges életfogytiglan legalább ilyen súlyos büntetés lehet.


MTI - Fotó: Czeglédi Zsolt