Aggódnak a fotósok, de nincs miért: nem szigorodtak a jogi feltételek

2014. május 22. csütörtök 14:29

Aggódnak a fotósok, de nincs miért: nem szigorodtak a jogi feltételek

Vihart kavart egyes körökben az új Polgári Törvénykönyv (Ptk.) sajtófotóra vonatkozó szabályozása.

A média munkatársainak egy része úgy vélekedett, hogy ellehetetlenül munkájuk, ha minden fotó elkészítéséhez engedélyt kell kérniük az azon szereplő személyektől.

Az ellenérvek sorából viszont kiemelkedik azon álláspont, hogy a törvénykönyvben található szöveg változása nem jelent érdemi változást, az csak a már kialakult bírósági gyakorlatot helyezi törvényi keretbe. A tisztánlátás végett megkerestük dr. Martin Zoltán ügyvédet, a sajtóperek avatott szakértőjét, hogy ő miben látja a törvényi változás lényegét.

Dr. Martin Zoltán ügyvéd szerint a képmáshoz (és a hangfelvételhez) való jog nem változott a régi szabályozáshoz képest.


- Inkább egyértelműbbé vált a helyzet, még a hétköznapi emberek számára is - kezdte az ügyvéd. Mint mondja, eddig is az volt a főszabály, hogy képmás vagy hangfelvétel készítéséhez és felhasználásához az érintett hozzájárulása kellett, más kérdés, hogy erről sokan még a fotósok között sem tudtak.

- Most annyi újdonság lépett be, amely szerint nincs szükség az érintett hozzájárulására felvétel készítéséhez és felhasználásához tömegfelvétel vagy nyilvános közéleti szerepvállalásról készült felvétel esetében. Nem történt más, mint a Legfelsőbb Bíróság korábbi gyakorlatának beépítése a törvény szövegébe.

Ami az "átlagembereket" illeti, velük kapcsolatban változatlan maradt a szabály, azaz mindenképpen szükséges elkérni a hozzájárulásukat, ha fotó vagy hangfelvétel készül róluk. Így például ha éppen fotót készítünk a városházáról, akkor elvileg a beleegyezését kell kérnünk azoktól, akik rajta lennének a felvételünkön. Ha ez nem történik meg, akkor az illető bíróságra mehet, ahol sérelemdíjat követelhet, valamint kérheti a róla készült kép megsemmisítését.

Közszereplők esetében más a helyzet. Közszereplő az, aki a közszereplés szándékával lép fel. Közszereplő lehet az is, aki a Széchenyi térre kiállva hangoztatja politikai nézeteit. A rendőröket - mivel nem minősülnek közszereplőnek - továbbra sem lehet felismerhető módon lefotózni.

Képünk illusztráció.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva