A stresszes sáska hatással van az ökoszisztémára is
2012. június 18. hétfő 11:43

A félelem megváltoztatja a sáskák testösszetételét - derítették ki amerikai kutatók.
A Yale Egyetem kutatói Észak-Amerikában honos vöröslábú sáskákat (Melanoplus femurrubrum) neveltek fel ragadozó dajkapókok társaságában, illetve azok nélkül, majd elemezték az elpusztult állatok összetételét. A félelemben élő sáskákban magasabb szén-nitrogén arányt tapasztaltak, mint a feltételezhetően stresszmentes környezetben, pókok nélkül felnövő állatokban.
Ennek legfőbb oka az, hogy az előbbieknek a félelem által felfokozott anyagcsere révén több nitrogéntartalmú fehérjét kellett elégetniük, hogy energiát nyújtó glükózt állíthassanak elő. A rettegésben élő sáskák tetemében kimutatott alacsonyabb nitrogéntartalom nem befolyásolta lebomlásuk sebességét, de jócskán lelassította a későbbiekben a talajhoz kevert levelek elporladását - számoltak be meglepő eredményeikről a kutatók a Science című folyóirat internetes kiadásában.
Ez a lassulás feltehetően abból ered, hogy a talajlakó mikrobák és gombák alacsonyabb hatékonysággal bontják le a szerves anyagot, ha kevesebb nitrogénhez jutnak hozzá.
Mivel a félelem által kiváltott anyagcsere-változás valószínűsíthetően minden zsákmányállatra jellemző, a most szerzett ismeretek arra világítanak rá, hogy az állatok - mind a ragadozók, mind a zsákmányállatok - eddig ismeretlen módon befolyásolják a tápanyagok körforgását az ökoszisztémákban.
MTI - Fotó: simple.wikipedia.org
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Még szerdán sem számíthatunk napsütére
- Boltba indult, aztán nyoma veszett...
- Szállást keres a Szentírás - Új...
- Szijjártó Péter Pécsett: a magyar...
- Levélben kérték Orbán Viktort,...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...
- Továbbra is a pokol bejárata Pécs...
- Újra Mohács lesz a halétkek fővárosa,...
- Tovább épülhet a M60-as sztráda:...
- Pótlóbuszok járnak Villány és Mohács...