Sportolók elrablását tervezték az olimpián
2008. április 10. csütörtök 16:45
A közbiztonsági minisztérium szóvivője azt is közölte, hogy az elfogott szélsőségesek támadásokat terveztek a külföldiek által kedvelt pekingi és sanghaji szállodák, továbbá kínai állami épületek és katonai létesítmények ellen is.
Csütörtöki sajtóértekezletén Vu Ho-ping azt mondta, hogy 45 személyt vettek őrizetbe március 26. és április 6. között a Kína északnyugati részén fekvő autonóm területen, robbanóanyagokat és lőfegyvereket foglalva le a gyanúsítottaktól.
A kínai hatóságok már márciusban is tettek olyan bejelentést, amely azt sugallta, hogy terrorveszély fenyegeti az országot a hszincsiangi muzulmán szakadárok részéről. Akkori közlés szerint meghiúsítottak egy merényletet, amelyet az egyik kínai légitársaság Urumcsi-Peking járata ellen akartak elkövetni hszincsiangi terroristák.
Bojkottálhatják a megnyitót
Az Európai Parlament (EP) a pekingi olimpiai megnyitó ünnepség bojkottját javasolja az EU-országok vezetőinek abban az esetben, ha nem kezdődik párbeszéd a kínai hatóságok és a dalai láma között.
Az EP - a tibeti helyzettel kapcsolatban csütörtökön Brüsszelben elfogadott állásfoglalásában - felszólította a hivatalban lévő EU-elnökséget, hogy "törekedjen közös EU-álláspont kialakítására a kormány- és államfők, valamint az EU főképviselőjének az olimpiai játékok nyitó ünnepségén való részvételére vonatkozóan, olyan fenntartással, hogy az eseményen az előbbiek nem vesznek részt, amennyiben a kínai hatóságok és őszentsége, a dalai láma között nem indul újra a párbeszéd".
Az EP-képviselők a március 26-ai, rendkívüli brüsszeli plenáris ülésen már lefolytatták a vitát a Tibetben kialakult helyzetről. A parlament most elfogadta az erről szóló, nem kötelező erejű állásfoglalást 580 igen, 24 nem szavazattal, 45 tartózkodás mellett.
Kiállt az olimpia mellett a dalai láma
A pekingi olimpiai játékok mellett foglalt állást csütörtökön Tokióban tartott sajtókonferenciáján a dalai láma.
Tibet indiai száműzetésben élő spirituális vezetője úton az Egyesült Államokba állt meg rövid időre Japánban. Amerikai útjáról szólva hangsúlyozta: látogatása nem politikai jellegű, a tervek szerint Seattle városában tart előadást.
"Támogatom, hogy Kína otthont adjon a világ leghíresebb játékainak, ugyanakkor a tibetieknek joguk van az erőszakmentes tiltakozáshoz. Senkinek sincsen joga azt mondani a Tibet szabadságát követelőknek, hogy fogják be a szájukat. Tibet egyik gondja éppen az, hogy nincsen szólásszabadság és az autonómia csak névlegesen létezik" - hangsúlyozta a dalai láma, aki szomorúságának adott hangot amiatt, hogy a pekingi kormány "demonizálja őt".
Gebrselassie mégis indul 10 ezren
Mégis indul az augusztusi pekingi olimpia 10 ezer méteres számában Haile Gebrselassie, az etiópok világklasszis atlétája.
"Tisztelem a hazámat és annak vezetőit, így rajthoz állok 10 ezer méteren" - nyilatkozta a táv kétszeres olimpiai bajnoka.
A 34 éves atléta márciusban jelentette be, hogy világcsúcstartóként nem indul az ötkarikás játékok maratoni számában, mert tart a levegőszennyezéstől. Április 1-jén a kenyai szövetség főedzője jelentette be, hogy 10 ezer méteren sem áll rajthoz.
MTI/origo
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Áldozatot követel a mohácsi híd...
- Villámlásra, jégesőre figyelmeztetnek...
- Második alkalommal imádkoztak...
- Hétfőn a magyar írásbelikkel...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...
- Hatalmas balhé volt Pécsett:...
- Anyák napja: megköszönni sosem késő,...
- Viharokkal ér véget vasárnap a májusi...
- Ismét szakvezetéssel járhatjuk be a...
- Két autó ütközött Harkányban, ketten...