Kisteleki: Máltát sajnos jól ismerjük
2007. november 26. hétfő 21:15
„Nem hiszem, hogy 30-40 ezer ember úgy megy ki, hogy ne hinne a győzelembe. A közönség most hisz a csapatban, és ezt a válogatott is érzi", nyilatkozta Kisteleki István.
„Összességében elöl bárki ellen sok-sok helyzetet ki tudunk alakítani, problémák a hátsó alakzatban vannak. Európai szintű játékosnak csak Juhász Rolandot és Szélesi Zoltánt tartom. A többiek játéka bizonytalan: Vanczák nem klasszikus balhátvéd, Vaskó nem játszik klubjában."
Az MLSZ elnöke elmondta, igyekeznek úgy egyeztetni az ellenfelekkel, hogy lehetőség szerint gyengébb csapattal kezdjünk hazai pályán. „2008 végére hét pontot hozhatna a válogatott, amivel versenyben maradna", mondta Kisteleki.
„Portugália erős csapat, de ez már nem a Figo-féle alakulat. Egy-egy nagy egyéniség van benne, de a többi rész nem olyan jó. Svédország kőkemény ellenfél, Ibrahimovic vezetésével megalkuvást nem tűrő focit produkálnak. A dánok negyedikek lettek Eb-csoportjukban, de ez már nem olyan gárda, mint amikor Eb-t nyertek. Szerényebb eredményekre képes, nem klasszis játékosok alkotják. Albánia helyett kaphattunk volna gyengébben, ott pályára lépni nem egyszerű dolog. Máltát sajnos nagyon jól ismerjük."
KORÁBBAN ÍRTUK:
Foci-vb-sorsolás: kemény ellenfelek
Portugália, Svédország, Dánia, Albánia és Málta válogatottjai ellen kell kiharcolnia a 2010-es világbajnoki részvételt a magyar labdarúgó-válogatottnak. A durbani sorsolást követően Kisteleki István, az MLSZ elnöke úgy nyilatkozott, a második hely nem elérhetetlen együttesünk számára.
A gyengébb riválisok közül Albánia sem tűnik könnyű ellenfélnek, a 2008-as Eb-selejtezők során például kétszer is döntetlenre végzett Bulgáriával, s Hollandia is csak 1-0-ra, illetve 2-1-re tudta legyőzni őket. Máltát pedig a tavalyi zakó óta jól ismerjük...
„Nem érzem esélytelennek csapatunkat, a második helyre odaérhet. Úgy érzem, hazai pályán bármelyik együttest legyőzhetjük, s ha idegenben két helyen helytállunk, reménykedhetünk", nyilatkozta Kisteleki István, a Magyar Labdarúgó Szövetség elnöke.
„Három olyan ellenfelet kaptunk, amelyeknél nem tudok erősorrendet felállítani. De lehetnek keresztbeverések, lehet esély a továbbjutásra. A kicsik közül egyedül Montenegrót nem akartam kapni, a következő kalapból például Albániát sem, mert sötét ló, s hazai pályán veszélyes" mondta Várhidi Péter szövetségi kapitány.
A vb-selejtezők csoportbeosztása:
1. csoport: Portugália, Svédország, Dánia, Magyarország, Albánia, Málta
2. csoport: Görögország, Izrael, Svájc, Moldova, Lettország, Luxemburg
3. csoport: Csehország, Lengyelország, Észak-Írország, Szlovákia, Szlovénia, San Marino
4. csoport: Németország, Oroszország, Finnország, Wales, Azerbajdzsán, Liechtenstein
5. csoport: Spanyolország, Törökország, Belgium, Bosznia-Hercegovina, Örményország, Észtország
6. csoport: Horvátország, Anglia, Ukrajna, Fehéroroszország, Kazahsztán, Andorra
7. csoport: Franciaország, Románia, Szerbia, Litvánia, Ausztria, Feröer-szigetek
8. csoport: Olaszország, Bulgária, Írország, Ciprus, Grúzia, Montenegró
9. csoport: Hollandia, Skócia, Norvégia, Macedónia, Izland
Az európai selejtezősorozat kilenc csoportban zajlik, az elsők automatikusan kvalifikálják magukat a világbajnokságra, míg a nyolc legjobb csoportmásodik oda-visszavágós pótselejtezőn méri össze tudását a vb-részvételért.
A vb-selejtezők története
A legelső, 1930-as világbajnokságon még nem volt szükség selejtezőkre, hiszen a tornára mindössze 13 együttes nevezett be, amelyek mind részt is vehettek a viadalon. Négy évvel később viszont már nagyobb volt az érdeklődés, ekkor 32 csapat jelezte indulási szándékát, és mivel a FIFA úgy döntött, hogy a tornán mindössze 16 együttes vehet részt, így aztán egy évvel az olaszországi vébé előtt elkészítették a kvalifikációs "sorozat" sorsolását - mégpedig nem a későbbi vébé színhelyén, hanem a FIFA központjában, Párizsban.
A sorozat szót azért kellett idézőjelbe tenni, mert olyan sok meccsre azért nem volt szükség: egyrészt a 32 benevezett gárda közül három még a selejtezők előtt visszalépett, másrészt pedig a címvédő Uruguay és a rendező Olaszország automatikusan résztvevője volt a viadalnak. A FIFA ráadásul a sorsolást sem vitte túlzásba, hiszen a csapatokat területi elv alapján osztotta be.
Utóbbi elképzelés egészen az 1958-as tornáig nem változott meg, és először a svédországi világbajnokság előtt történt meg, hogy a selejtezők során az együtteseket játékerejük alapján kiemelték, és így készítették el a kvalifikációs viadal sorsolását.
Ekkor egyébként már 58 együttes jelezte, hogy szeretne részt venni a vébén, más kérdés, hogy közülük heten nem sokkal később visszaléptek. Szintén a svédországi viadal előtt fordult elő első alkalommal, hogy az ázsiai selejtezőkön kettőnél több csapat indult el, Afrikában pedig először négy évvel később rendeztek több meccsből álló kvalifikációs sorozatot.
A vébére benevezett csapatok száma az 1978-as torna előtt érte el a bűvös százas határt (négy évvel korábban pontosan 99 ország jelezte indulási szándékát), de a visszalépések miatt pályára közülük "csak" 97-en léptek - az 1982-as vébére való kijutásért viszont már 105 gárda játszott mérkőzéseket.
Az, hogy a selejtezők sorsolását a rendező országban végzik, nem kötelező vagy állandó szabály: egészen a legutóbbi ideig az volt a jellemző, hogy Zürichben készítették a kvalifikációs sorozat menetrendjét, de például az 1974-es, NSZK-beli viadal esetében a sorsolást Frankfurtban hajtották végre, az 1978-as, argentínai torna előtt pedig Guatemalában sorsoltak.
Ázsia, CONCACAF, Afrika
Az ázsiai selejtezők érdekessége, hogy a 3. csoportban a külpolitikai szempontból kifejezetten veszélyes párharcra is sor kerül, Észak- és Dél-Korea ugyanis összekerült egymással. Az 1. csoportban az óceániai régiót Ázsiára cserélő Ausztrália utazhat Kínába, Irakba és Katarba.
Az ázsiai selejtezők csoportbeosztása:
1. csoport: Ausztrália, Kína, Irak, Katar
2. csoport: Japán, Bahrein, Omán, Thaiföld
3. csoport: Dél-Korea, Észak-Korea, Jordánia, Türkmenisztán
4. csoport: Szaúd-Arábia, Üzbegisztán, Libanon, Szingapúr
5. csoport: Irán, Kuvait, Egyesült Arab Emirátusok, Szíria
A CONCACAF-zónában két kör előselejtezővel kezdődik a kvalifikáció, majd a 12 versenyben maradt válogatott három csoportban folytatja a küzdelmeket. Mindhárom csoportból az első két-két helyezett kerül a zónadöntőbe, ahol minden válogatott kétszer találkozik valamennyi riválisával. Az első három helyezett vb-induló, a negyedik helyezett válogatott pedig pótselejtezőt játszik a dél-amerikai sorozat 5. helyezettjével.
1A: Egyesült Államok - Dominika/Barbados
1B: Guatemala - Turks és Caikos szigetek/St. Lucia
1C: Trinidad és Tobago - Bermuda/Kajmán-szigetek
1D: Kuba - Aruba/Antugua és Barbuda
2A: Mexikó - Belize/St. Kitts és Nevis
2B: Jamaica - Bahama - Brit-Virgin-szigetek
2C: Honduras - Dominikai Köztársaság/Puerto Rico
2D: Kanada - St. Vincent és Grenadine
3A: Costa Rica - Virgin-szigetek/Grenada
3B: Guyana - Suriname/Montserrat
3C: Panama - Salvador/Anguilla
3D: Haiti - Nicaragua/Holland-Antillák
Az afrikai csoportbeosztás magyar szempontból azért számított izgalmasnak, mert Uganda nemzeti együttesének szövetségi kapitánya Lothar Matthäus egykori segítője és a Ferencváros korábbi szakvezetője, László Csaba. A szakember a Telesportban elmondta, Angola, Benin és Niger ellen cél a továbbjutás, főleg azért, mert így már kvalifikálná magát együttese a következő Afrika-kupára.
Az afrikai selejtezők csoportbeosztása:
1. csoport: Kamerun, Zöld-foki szigetek, Tanzánia, Mauritius
2. csoport: Guinea, Zimbabwe, Namíbia, Kenya
3. csoport: Angola, Benin, Uganda, Niger
4. csoport: Nigéria, Dél-Afrika, Egyenlítői-Guinea, Sierra Leone
5. csoport: Ghána, Líbia, Gabon, Lesotho
6. csoport: Szenegál, Algéria, Libéria, Gambia
7. csoport: Elefántcsontpart, Mozambik, Botswana, Madagaszkár
8. csoport: Marokkó, Etiópia, Ruanda, Mauritánia
9. csoport: Tunézia, Burkina Faso, Burundi, Seychelle-szigetek
10. csoport: Mali, Kongó, Szudán, Csád
11. csoport: Togo, Zambia, Eritrea, Szváziföld
12. csoport: Egyiptom, Kongói Demokratikus Köztársaság, Malawi, Dzsibuti
A lebonyolítási rend
A 2010-es világbajnokságra rekordszámú nevezés érkezett, hiszen 200 válogatott jelezte indulási szándékát, de közülük 30 együttes máris búcsúzott, elvégre Ázsiában, Afrikában, Dél-Amerikában és Óceániában is elkezdődtek már a selejtezők.
Az öt újonc közül négy máris kiesett (a Comores-szigetek, Tuvalu, Burma és Kelet-Timor), az ötödik viszont szerepel a sorsoláson: Montenegróról van szó, amelynek köszönhetően Európából rekordszámú csapat, 53 indul el a selejtezőkön. Kontinensünkön egyébként három olyan gárda van, amelyik eddig minden egyes selejtezősorozatban részt vett, és valószínűleg kevesen találnák ki, hogy ez a három csapat Portugália, Írország és Luxemburg.
Az 53 európai csapatot tartalmazó kilenc csoportból az első helyezettek egyenes ágon kijutnak a tornára, a nyolc legjobb csoportmásodikat pedig összepárosítják, hogy így derüljön ki a további négy vébérésztvevő kiléte - Európának ugyanis 13 helye van a vébén.
Az afrikai selejtezők különlegessége, hogy egyben a kontinensviadal kvalifikációs sorozatát is jelentik, így aztán a világbajnokság rendezője, Dél-Afrika neve is ott volt a sorsolásnál - először fordult elő, hogy a vébé házigazdáját is figyelembe kellett venni a kvalifikációs sorozatnál.
A Bafana-Bafana eredményei persze csak az Afrikai Nemzetek Kupája szempontjából számítanak majd, így aztán ha Dél-Afrika esetleg nem jut tovább csoportjából (a kvartettekből az elsők mellett a nyolc legjobb csoportmásodik folytathatja a küzdelmet), az csak a kontinensviadal szempontjából jelentene kudarcot a számára, a vébén mindenképpen ott lesz a gárda.
A világbajnokságra egyébként a házigazdán kívül még öt afrikai csapat jut ki, Ázsiából és Dél-Amerikából négy-négy gárda kvalifikálja magát a 2010-es viadalra, míg a CONCACAF-zónából (vagyis Észak-és Közép-Amerikából) hárman kerülnek ki közvetlenül a vébére. A maradék két helyért kontinentális pótselejtezőkre kerül sor: az egyiken az óceániai győztes az ázsiai zóna ötödikjével, a másikon pedig a dél-amerikai selejtezők ötödik helyezettje a CONACAF-zóna negyedikjével méri össze erejét. Addig azonban még jó pár mérkőzést le kell játszani: az utolsó selejtező a 861. összecsapás lesz a sorozatban.
Összeállítás: infosport-focivilag-origo-fifa-mti, Fotó: MTI/EPA: Nick Bothma
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Jégeső, felhőszakadás csaphat le...
- Baranyában is megemlékeztek Isten...
- Karambol miatt félpályán halad a...
- 11 milliárd forintnyi...
- Ismét csökkennek az üzemanyagárak kedden
- Csütörtökön ismét féláron fagyizhat...
- Újra Mohács lesz a halétkek fővárosa,...
- Több mint 80 ezren vizsgáznak magyar...
- Huszonhat határsértőt tartóztattak...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...