Kézi-vb: vereség után a címvédő jön

2007. december 11. kedd 20:41

A magyar női kézilabda-válogatott ezúttal a világbajnokság elején mutatott teljesítményét hozta, Németh András válogatottja sima vereséget szenvedett Dél-Koreától a Franciaországban zajló világbajnokság csoportkörének utolsó összecsapásán - így a csoportban a 3. lett és a címvédő Oroszország ellen folytathatja a küzdelmeket.

Dél-Korea - Magyarország
31-26 (12-9)

Góllövők:  Kim O. 2, An 5, Kim C. 2, Oh 5, Lee S. 4/2, Myoung 5/1, Choi 6/1, Moon 2, ill. Ferling 2, Mehlmann 2, Szucsánszki 2, Görbicz 3/1, Kovacsicz 2, Tóth 4, Szamoránsky 2, Szűcs 8, Balogh 1.
Hétméteresek: 5/4, ill. 1/1
Kiállítások: 2, ill. 12 perc

A mérkőzés elején felváltva estek a találatok, egyik csapat sem fektetett hangsúlyt a védekezésre. Az első hat percben tizenkét találat született, Németh András együttesében egyedül Tóth Tímea vitézkedett. A félidő közepén sajnos a mieink már támadásban is sokat hibáztak, így a koreai válogatott ellépett két góllal. Sokáig egyik gárda sem brillírozott, 8-6-os koreai vezetésnél percekig nem változott az állás, egyik csapat sem tudott lendületbe jönni. A 25. percben kettős emberhátrányba kerültünk, sőt, öt másodpercre, Görbicz kiállítása után csak három mezőnyjátékosunk volt a pályán. Szerencsére átvészeltük egy kapott góllal ezt az időszakot, így a félidő hajrája 11-9-es koreai vezetéssel kezdődött. A mieink a végén nem tudtak faragni a hátrányból, sőt, a szünetre végül háromgólos koreai előnnyel vonultak a csapatok. Az első félidőben jól látszott, hogy ennek a meccsnek nincs nagy tétje a mieink számára, akik nem tudtak felpörögni a motivált koreaiak ellen.

A második félidő elején tovább tartott a magyar válogatott mélyrepülése, támadásban képtelenek voltunk eredményesen játszani, míg védekezésben nem találtuk a gyors koreai támadások ellenszerét. Folyamatosan nőtt a két csapat közötti különbség, a 40. percben már tíz gól volt a differencia. Kicsit összeszedte magát Németh András gárdája, támadásban feljavultunk, de ez is csak arra volt elég, hogy ne nőjön a differencia. Ezekben a percekben Szűcs Gabriella tartotta góljaival a lelket a válogatottban, de a koreaiak nem engedték felzárkózni a mieinket. A tízgólos különbség a végére ötre olvadt, a koreai válogatott így is nagyon simán, 31-26-re nyert.

A csoport másik meccsén Románia 32-24-re verte Németországot, és ezzel a győzelemmel az élen zárt a második csoportban. A németek lettek a másodikak, Németh András gárdája a harmadik helyen végzett. Ez azt jelenti, hogy a negyeddöntőben a másik csoport második helyezettje vár Görbiczékre, amely nem más, mint a címvédő Oroszország.

Németh András szövetségi kapitány: - Mindent megpróbáltunk, de semmi sem jött be. Az első félidőben naggyá tettük a dél-koreai kapust. Ekkor a védelem még jól működött, a folytatásra azonban a támadójáték nem javult, hanem a hátsó alakzat omlott össze. Gyorsan el kell felejteni ezt a meccset, mert csütörtökön következik a vb egyik legfontosabb összecsapása.



KORÁBBAN ÍRTUK:

Kézi-vb: ma Dél-Korea jön
Durván, de hatékonyan: az olimpiai selejtező már biztosan megvan

Kapusposzton továbbra sincsenek gondjaink, de a beállósok és az átlövők esetében többen is tudásuk alatt teljesítenek a franciaországi női kézilabda-világbajnokságon. A lányok továbbra is sokat szabálytalankodnak, és az ellenfeleknél talán pihentebbek, mivel a kapitány mindenkinek játéklehetőséget adott.

Németh András szövetségi kapitány csapata egyre jobb formát mutat, a kezdeti nehézségek után a dijoni középdöntőben előbb a németekkel játszott döntetlent, majd az addig szintén százszázalékos román együttest győzte le vesztett helyzetből fordítva.

A hétfői szünnap a regenerálódás jegyében telik, és a pihenőt igyekszik mindenki jól kihasználni, mert a folytatásban szükség lesz az erőre. Városnézés, múzeumlátogatás és egy kis átmozgatás szerepelt a programban.

Kedden az olimpiai ezüstérmes dél-koreai csapat következik, és még a középdöntős csoport első helye sem elérhetetlen. Az már biztos, hogy a magyarok nem lehetnek negyedikek, így a csütörtöki, párizsi negyeddöntőben elkerülik az Európa-bajnok és ily módon pekingi résztvevő norvégokat.

A hátralévő egy hétben fontos lesz, hogy a válogatottak mennyire bírják majd az összecsapások hajráit. Azok a csapatok, amelyek végig csak néhány játékost cseréltek, várhatóan jobban fáradnak. És most lehet döntő, hogy Németh András a vb elején mindenkinek lehetőséget adott, s nem arra törekedett, hogy alakulata minél nagyobb különbséggel nyerjen Japán vagy Kongó ellen.

A kapusposzton továbbra sincs gond, Pálinger Katalin szenzációs: fontos pillanatokban hárít. A jobbátlövő Mehlmann Ibolya ugyanakkor árnyéka önmagának, nagyon akar, küzd, de próbálkozásait rendre hatástalanítják. Ezért találta ki a kapitány, hogy az alapesetben irányító Görbicz Anita - noha jobbkezes - kihúzódik jobbra, Mehlmann helyére, Ferling Bernadett pedig irányít, míg Tóth Tímea változatlanul balátlövőként játszik. Ez a belső hármas az utóbbi két összecsapáson - különösen az előző vb-n ezüstérmes románok ellen - sziporkázott. A bal szél is rendben van: Vérten Orsolya keze a kulcsfontosságú szituációkban nem remegett meg.

A beállós poszton Szamoránsky Piroska az utóbbi napokban nem hozta a vb elején tapasztalt jó játékát, míg Borbás Rita még a nyitómeccsen, a japánok ellen ütést kapott a torkára, és azóta nem tud beszélni.

A védekezésben változatlanul gondot jelent a sok szabálytalanság, és a vele járó rengeteg kiállítás. Amennyiben javul a hátsó alakzat hatékonysága, elmaradnak a kétperces büntetések, még jobb lesz a válogatott játéka.

A csapat tehát túl van azon a szakaszon, amikor izgulnia kellett: meglesz-e az olimpiai selejtező. A vb-n már csak egy, ennél értékesebb díj létezik ötkarikás aspektusból, mégpedig az aranyérem: ennek birtokosa ugyanis nem kényszerül kvalifikációs tornára márciusban, hanem egyenes ágon jut ki Pekingbe. Persze a vb-dobogót is meg kell becsülni, már csak azért is, mert az utolsó két tornán sikerült elcsípni a második (2003, Horvátország) és a harmadik (2005, Szentpétervár) helyet.


Képünkön: Tóth Tímea (baéról) küzd a román védőkkel.

fn.hu, Fotó: MTI/AP/Laurent Cipriani