Az első gól nélküli meccs az Eb-n
2008. június 09. hétfő 20:26
Románia - Franciaország 0-0 V.: Mejuto Gonzalez (spanyol)
Románia: Lobont - Contra, Goian, Tamas, Rat - Cocis (Codrea, 63.), Radoi (Dica, 93.), Chivu - Nicolita, Mutu (M. Niculae, 78.) - D. Niculae.
Szövetségi kapitány: Victor Piturca.
Franciaország: Coupet - Sagnol, Thuram, Gallas, Abidal - Ribery, Makelele, Toulalan, Malouda - Benzema (Nasri, 78.), Anelka (Gomis, 72.).
Szövetségi kapitány: Raymond Domenech.
Sárga lap: D. Niculae a 21., Contra a40., Goian a 43. illetve Sagnol az 51. percben.
A C jelű, halálcsoportnak nevezett kvartettben Románia Franciaországgal találkozott Zürichben. Az előzetes várakozásoknak megfelelően Victor Piturca kapitány masszív csapatot küldött pályára, amely kevés területet hagyott ellenfelének, nem is nagyon ficánkoltak a gallok.
Meglepetésre a nem először reaktivált Nicolas Anelka vitte a pálmát a Kékeknél, már a 9. percben jól ütemben ugrott ki a jobbösszekötő helyén, de jobblábas lövése messze elkerülte Lobont kapuját.
Két perc múlva Nicolita készítette le a labdát Niculae-nak, aki egyből lőtt, de nem járt sikerrel lövése a kapu mellé szállt. A következő negyedórában francia labdabirtoklási fölény mellett jobbára mezőnyjáték folyt, amikor is a 27. percben Rat baloldali beadására Thuram és Niculae emelkedett fel.
A román támadó az ütközés után azonnal padlót fogott, és büntetőt reklamált, de Mejuto Gonzalez nem volt vevő a jelenetre, sőt jogosan sárga lapot adott a csatárnak, mivel kézzel próbálta a kapuba juttatni a labdát.
A 33. percben ismét a Chelsea „multimilliomos" támadója, Anelka veszélyeztetett. Egy francia kisszögletet követő beadást egy pattanás után, 6 méterről fölé stukkolta. Anelka annyira belelendült, hogy a 37. percben már egy megkerülős cselt is bemutatott, de nem bízott Benzemában, így majdnem az alapvonalról is kapura bombázott, de csupán az oldalhálót szaggatta meg lökete.
Azért a Lyon gólzsákját, Benzemát sem kellett félteni: a 43, percben ügyesen ment el a jobbszélen, tovább passzolt Riberynek, majd várta vissza a labdát az alapvonalról, de a pssz pontatlanra sikerült, a védők szúrtak bele a Bayern játékosának passzába, amely így veszélyesen a kapu felé pattant, de Lobont résen volt, és magához ölelte a játékszert.
A második játékrészben szépen lassan ellaposodott a mérkőzés. Összesen négy francia távoli lövést jegyezhettünk fel, de sem Malouda, sem Benzema kétszer, sem Abidal nem célzott pontosan, még a kaput sem találták el. A román oldalon Mutunak volt két lehetősége szabadrúgásból, de egyszer a sorfalba lőtt, másodikra pedig csúnyán fölé tekert.
A döntetlen tulajdonképpen igazságos eredmény, bár a franciák uralták a mérkőzést, a bekkelő románok jól álltak a lábukon és megvédték kapujukat a góltól, igaz támadásban semmit nem mutattak.
A hollandok lenullázták a világbajnokot
Hollandia - Olaszország
3-0 (2-0)
Bern. V.: Fröjdfeldt (svéd)
Hollandia: Van der Sar - Ooijer, Boulahrouz (Heitinga, 76.), Mathijsen, Van Bronckhorst - Engelaar, de Jong - Kuyt (Affelay, 81.), Sneijder, Van der Vaart - Van Nistelrooy (Van Persie, 70.).
Szövetségi kapitány: Marco van Basten.
Olaszország: Buffon - Panucci, Barzagli, Materazzi (Grosso, 55.), Zambrotta - Camoranesi (Cassano, 75.), Gattuso, Pirlo, Ambrosini - Toni, Di Natale (Del Piero, 64.).
Szövetségi kapitány: Roberto Donadoni.
G.: Van Nistelrooy a 26., Sneijder a 31. és Van Bronckhorst a 79. percben.
Sárga lap: de Jong az 58. illetve Toni a 27. és Zambrotta a 35. percben.
A C-csoport rangadóján a holland válogatott - némi bíró segédlettel, de fantasztikus játékkal - lemosta a pályáról a világbajnok olasz csapatot.
A halálcsoport első halálos rangadója volt az esti program a C csoportban. Rövid "kóstolgatós" fázis után Van der Vaart lapos lövését védte Buffon, majd Toni gyengén mellé fejelt - alaposan beindult tehát a mérkőzés. Mindez a holland válogatottnak volt köszönhető, amely első helyzetét még elrontotta, de aztán két gólt is szerzett.
A 18. percben Van Nistelrooyt ugratta ki Kuyt középen, aki eltolta a labdát a kifutó talján kapus mellett, de kicsit belé is botlott (ha elesik tuti tizenegyes), ami miatt kisodródott és nem tudott az üres kapuba lőni.
A 26. percben, két veszélyes holland beívelést követően egy távoli lövésbe belekotort a lesen (!) álló Van Nistelrooy, a labda a jobb alsó sarokban kötött ki. 1-0, vezet Hollandia! A les miatt hevesen reklamáló Toni jutalma sárga kártya lett.
A 29. percben kaphatott volna esélyt az olasz gárda, de Toni tizenhatoson belüli lerántásánál néma maradt a svéd játékvezető sípja...
A 31. percben olasz szöglet jelentett veszélyt a holland kapura, de sikerült felszabadítani, méghozzá pontosan, amelynek eredményeképpen egy klasszikus három húzásból végig vitt kontratámadás végén növelte előnyét az oranje. Kuyt kapott a jobb oldalon egy 40 méteres keresztlabdát, amelyet okosan lefejelt a középen érkező Sneijder elé, aki a kivetődő Buffon mellet, félfordulattal a rövid sarokba lőtt. 2-0!
A félidőben még Di Natale két lövése (egy védés és egy fölé) jelentett olasz lehetőséget, de a két sansz között, a 43. percben mégis majdnem megint a németalföldi csapat szerezett találatot: ismét a Real Madrid gólfelelőse, Van Nistelrooy kapott középen remek labdát, ezúttal azonban lapos, középre tartó lövése Buffon lábáról szögletre pattant.
A második félidő olasz nyomással indult: az 54. percben Zambrotta megkerülte Kuytot az alapvonalnál kicsit visszafelé vezette a labdát, majd élesen ellőtt keresztbe a kapu előtt.
A 60. percben Toni fordult meg a tizenhatoson belül, de lövése nagyon gyengére sikerült és mellé ment. Három perccel később Pirlo végezhetett el szabadrúgást balról, szemfülesen kapura csavart, de a labda a jobb kapufa mellett hagyta el a játékteret.
A 67. percben a két perccel korábban beálló Del Piero tette le névjegyét: a tizenhatos vonalán lefordult és a hosszú sarok irányába tekert, de Van der Sar biztosan hárított. A Juventus gólkirálya nem állt le: a 70. percben zseniális cselt csinált két védő között, ismét csavart, ezúttal a bal felső sarok mellé.
Az itáliaiak nyomása egyre fokozódott, köszönhetően a háromcsatáros játéknak, már Cassano is a pályán volt, aki a 76. percben szépen löbbölte a labdát a holland védővonal még, Toni üggyel-bajjal levette azt, majd átemelt a kifutó Van der Saron és a kapun is. Óriási helyzet maradt ki!
Két perc múlva újabb olasz ziccer, Grosso balról befelé lépett, lőtt, Van der Sar menetrendszerűen védett! A 79. percben olasz szabadrúgás következett ígéretes helyzetből, Pirlo remekül suhintott kapura, de a jobb felsőbe tartó labdát, az ihletett formában lévő MU kapus kiütötte.
A védésből holland kontraakció bontakozott ki, amelynek végén Kuyt egyedül állt szemben Buffon, emelt, de az olasz kapitány oldalra ütötte a labdát. Kuyt érte ment, középre ívelt, ahol a szabadon álló Van Bronckhorst a kapu közepébe bólintott, 3-0! Ezzel eldőlt a három pont sorsa!
Az olaszok már mintha feladták volna, nem nagy meggyőződéssel támadtak, akkor sem sikerültek a befejezéseik, a holland csapat viszont nem állt le, a frissen beálló Affellay egy gyors támadás végén jobbról lövésével leborotvált a felsőkapufa tetejét a 82. percben. A lefújás előtti percben pedig Van Persie kavarta meg a bizonytalan olasz védelmet, de ballal csúnyán mellé lőtt, miután tisztára cselezte magát.
Az eredmény alapján meglepetés született, a mérkőzésen látottak alapján viszont megérdemelten nyert Marco van Basten csapata, még akkor is, ha a meccs elején jelentős bírói segítséget kaptak.
KEDDI MENÜ
Alapemberek hiányoznak az oroszoknál
Spanyolország - Oroszország
D csoport, 1. forduló:
Kedd, 18:00 (tévé: m1)
Innsbruck, Tivoli Neu, v.: Konrad Plautz (osztrák)
A keddi spanyol - orosz ütközettel (utolsóként a kvartettek közül) a D csoport is megkezdi szereplését a 13. labdarúgó Európa-bajnokságon.
A 16 mérkőzése óta veretlen ibériai alakulat tűnik erősebbnek, részben azért is, mert az oroszok két kulcsfigurája hiányozni fog az este 6 órakor rajtoló innsbrucki meccsről: a játékmester Andrej Arsavin eltiltás, a rendkívül gólerős csatár, Pavel Pogrebnyak pedig sérülés miatt.
"Elvesztették ugyan két fontos futballistájukat, de az orosz válogatott nélkülük is roppant erős és egységes gárda" - intette a biztos spanyol sikert várókat óvatosságra Andrés Iniesta, a középpályás sor egyik alapembere, aki azért hozzátette: "Elsősorban azonban nem az ellenfélre, hanem a saját játékunkra kell összpontosítanunk, és ha azt nyújtjuk, amit tudunk, meglehet a győzelem."
"Nem fogom panasszal és könnyezve kezdeni az Eb-t, amiért két focistám kiesett a nyitómeccs előtt. A bizalmam töretlen a csapat iránt" - replikázott az orosz válogatott holland mestere, Guus Hiddink.
Az Eb-história mindenesetre a spanyolok mellett szól, amennyiben a 2004-es kontinensviadalon - akkor is csoporttársak lévén - a hispán alakulat diadalmaskodott 1-0-ra. Az egymás elleni teljes mérleg ugyancsak Luis Aragonés együttesének kedvez: az eddigi három mérkőzésből, egy döntetlen mellett, kettőt is a spanyolok nyertek. Igaz, mindkettőn egyetlen góllal kerekedtek felül.
A várható kezdőcsapatok:
Spanyolország:
Iker Casillas - Sergio Ramos, Carles Puyol, Carlos Marchena, Joan Capdevila - Marcos Senna - Andrés Iniesta, Xavi, David Silva - David Villa, Fernando Torres
Oroszország:
Igor Akinfejev - Alekszandr Anjukov, Gyenyisz Kologyin, Roman Sirokov, Jurij Zsirkov - Szergej Szemak, Konsztantyin Zirjanov, Igor Szemsov, Gyinyijar Biljaletgyinov, Dmitrij Szicsev - Roman Pavljucsenko.
A címvédőt északról fenyegetik
Görögország - Svédország
D csoport, 1. forduló:
kedd 20:45 (tévé: m1)
Salzburg, Wals-Siezenheim Stadion, v.: Massimo Busacca (svájci)
A 2004-es Európa-bajnok görög válogatott és a svéd nemzeti csapat lép fel utolsóként a 2008-as labdarúgó Eb csoportmeccseinek nyitófordulójában, amikor kedd este - 20:45-től - egymás ellen játszik a két együttes a D betűjelű, még a spanyol és az orosz együttest is felvonultató négyesben.
A hellének a magyaroktól az Eb előtt Budapesten elszenvedett 3-2-es vereség - ezáltal nem éppen sikeres főpróba - után igazolni szeretnék, hogy nem a véletlen műve volt a négy esztendővel ezelőtti csúcssiker, ám nem lesz könnyű nekik hasonlóképpen eredményes utat végigjárni az idei kontinentális seregszemlén, ahol már a csoportmeccseken buktatók várnak rájuk.
Így rögtön az első fellépésen, amelyen az "északi veszedelemmel", vagyis a svéd válogatottal szemben több mint verejtékesnek ígérkezik a győzelem, de még a döntetlen kiharcolása is.
A masszív, s módfelett küzdőképes rivális jelentette feladat megoldását eleve nehezíti, hogy az alapjaiban az Eb-nyerők alkotta társaság, amelyet változatlanul a német Otto Rehhagel irányít, időközben négy esztendőt öregedett, anélkül, hogy valódi vérfrissítésen esett volna át.
Éppenséggel ugyan a svédeké sem csikócsapat, de a sokat tapasztalt támadó ékpár, a kapura még mindig veszélyes Henrik Larsson és Európa egyik legjobb formában levő csatára, az Interrel olasz bajnokságot nyert Zlatan Ibrahimovic nyerő kettős lehet az északiaknál.
A két válogatott legutóbb 2003-ban találkozott, akkor - Norrköpingben, tehát vendégként - a görögök győztek 2-1-re, akárcsak 1981-ben, Szalonikiban, a kettő között lezajlott három összecsapás viszont kivétel nélkül döntetlen lett.
Ezt az öt, egyformán barátságos mérkőzést megelőzte a történelmi nyitórandevú 1920-ban, amit persze most szíves-örömest emlegetnek fel a svédek, hiszen azt - az antwerpeni olimpián vívott - meccset 9-0-ás kiütéssel zárták. Ezúttal beérnék egy minimális győzelemmel is.
A várható kezdőcsapatok:
Görögország:
Andonisz Nikopolidisz - Vaszilis Torosszidisz, Szotirisz Kirgiakosz, Trajanosz Dellasz, Gurkasz Szeitaridisz - Angelosz Baszinasz, Georgosz Karagunisz, Kosztasz Kacuranisz - Jannisz Amanatidisz, Teofanisz Gekasz, Angelosz Hariszteasz
Svédország:
Andreas Isaksson - Olof Mellberg, Petter Hansson, Mikael Nilsson, Niclas Alexandersson - Tobias Linderoth, Anders Svensson, Fredrik Ljungberg, Sebastian Larsson - Zlatan Ibrahimovic, Henrik Larsson.
AZ EB PROGRAMJA/EREDMÉNYEI
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK
(Az első körben - a 16-os, görög - orosz meccsig minden összecsapást az m1 közvetít élőben)
1. 06. 07. A Svájc - Csehország 0-1
2. 06. 07. A Portugália - Törökország 2-0
3. 06. 08. B Ausztria - Horvátország 0-1
4. 06. 08. B Németország - Lengyelország 2-0
5. 06. 09. C Románia - Franciaország 0-0
6. 06. 09. C Hollandia - Olaszország 3-0
7. 06. 10. D Spanyolország - Oroszország Innsbruck 18
8. 06. 10. D Görögország - Svédország Salzburg 20:45
9. 06. 11. A Csehország - Portugália Genf 18
10. 06. 11. A Svájc - Törökország Bázel 20:45
11. 06. 12. B Horvátország - Németország Klagenfurt 18
12. 06. 12. B Ausztria - Lengyelország Bécs 20:45
13. 06. 13. C Olaszország - Románia Zürich 18
14. 06. 13. C Hollandia - Franciaország Bern 20:45
15. 06. 14. D Svédország - Spanyolország Innsbruck 18
16. 06. 14. D Görögország - Oroszország Salzburg 20:45
17. 06. 15. A Svájc - Portugália Bázel 20:45
18. 06. 15. A Törökország - Csehország Genf 20:45
19. 06. 16. B Lengyelország - Horvátország Klagenfurt 20:45
20. 06. 16. B Ausztria - Németország Bécs 20:45
21. 06. 17. C Hollandia - Románia Bern 20:45
22. 06. 17. C Franciaország - Olaszország Zürich 20:45
23. 06. 18. D Görögország - Spanyolország Salzburg 20:45
24. 06. 18. D Oroszország - Svédország Innsbruck 20:45
samsungsport - MTI - xlsport, Fotó: MTI/EPA/Peter Schneider
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hatalmas balhé volt Pécsett:...
- Harminc fok, ragyogó napsütés vár...
- Ha tűzoltó szeretne lenne, most...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...
- Jövő csütörtökön ismét féláron...
- A világon csak a Mecsekben...
- Állatorvosi ügyelet a hétvégén...
- Lángoló lakóházhoz rohantak a...
- Hittan vagy etika? Május 20-ig...
- Több kocsival járnak a Mecsek IC-k a...