A társrendező is vereséggel kezdett
2008. június 08. vasárnap 23:24
Ausztria - Horvátország
0-1 (0-1)
B-csoport, 1. forduló. V.: Pieter Vink (holland)
Ausztria: Macho - Prödl, Stranzl, Pogatetz - Aufhauser, Säumel (Vastic, 62.) - Standfest, Ivanschitz, Gercaliu (Ümit Korkmaz, 68.) - Harnik, Linz (Kienast, 73.).
Szövetségi kapitány: Josef Hickersberger.
Horvátország: Pletikosa - Corluka, Robert Kovac, Simunic, Pranjic - Srna, Modric, Niko Kovac, Kranjcar (Knezevic, 62.) - Petric (Budan, 72.), Olic (Vukojevic, 82.).
Szövetségi kapitány: Slaven Bilic.
G.: Modric (11-ből) a 4. percben.
Sárga lap: Pogatetz a 4., Säumel a 21. Prödl a 68. illetve Robert Kovac a 81. percben.
Ausztria, mint társrendező, Bécsben debütált Horvátország nemzeti tizenegye ellen. Josef Hickersbegger csapata javítani akart a házigazdák nevében a tegnapi svájci vereséget követően, a nagy igyekezetben viszont rögtön nagyot hibázott a hazai védelem.
A 3. percben Aufhauser elütötte a jó ütemben kilépő Olicot, és mivel mindez a büntetőterületen belül történt, Vink játékvezető tizenegyes pontra mutatott, büntető! A hevesen reklamáló Pogatetz sárga lapot kapott, Modric pedig magabiztosan, laposan, középre lőtte a labdát (képünkön). Ezzel szerzett vezetést Horvátország, 0-1.
A korai gól után egyre inkább átvették az irányítást a „sógorok", ami annyit jelentett, hogy a dalmát csapat visszahúzódott és kontrákra rendezkedett be, míg az osztrákok próbáltak támadásokat vezetni. Helyzetecskéket tudtak csak kidolgozni, azokat is csupán pontrúgásokat követően.
Ausztria egy negyedórán belül (a 27. és a 42. perc között) három alkalommal - Prödl, Aufhaser és Standfest - is gyenge fejessel zárta akcióit.
A horvátok ellencsapásai több veszélyt hordoztak magukban: a 35. percben Petric egy keresztlabda után balösszekötőben egyedül maradt, de ballal fölé bombázott.
A félidő legnagyobb nyertese a túlpörgött Pogatetz volt, aki csúnyán „megette" Olic sarkazását az alapvonalnál, majd sárga lapot érően visszahúzta és felrúgta a támadót, de a játékvezető megkegyelmezett neki, és nem küldte le a pályáról.
Fordulás után osztrák rohamokkal indult a második félidő. A lelkes hazaiakban azonban nem volt meg a kellő átütő erő, bár nagy fölényben játszottak csupán a hajrában tudtak két nagy helyzetet kialakítani a horvát kapu előtt.
A 86. percben a nem őshonos Ümit Korkmaz tizenhét méterről leadott életerős löketét bravúrral védte Pletikosa. Majd a ráadásban a szintén cserejátékos, Kienast egy baloldali szabadrúgást követően épphogy mellé fejelt.
A horvát válogatott őrizte előnyét, csak egy Modric meglódulás okozott problémát az osztrák védelemnek, de azt könnyen kivédekezték.
Összességében a visszafogott Bilic-csapat nem érdemtelenül nyerte meg az összecsapást a láthatólag minden tudását latba vető vendéglátó Ausztria ellen.
A Nationalelf Podolski duplájával verte a lengyeleket
Németország - Lengyelország
2-0 (1-0)
B-csoport, 1. forduló. Klagenfurt. V: Tom Henning Övrebö (norvég).
Németország: Lehmann - Lahm, Mertesacker, Metzelder, Jansen - Fritz (Schweinsteiger, 55.), Frings, Ballack, Podolski - Klose (Kuranyi, 91.), Gomez (Hitzlsperger, 75.).
Szövetségi kapitány: Joachim Löw.
Lengyelország: Boruc - Wasilewski, Bak, Zewlakow, Golanski (Saganowski, 75.) - Lobodzinski (Pisczek, 65.), Dudka, Lewandowski, Krzynówek - Smolarek, Zurawski (Guerreiro, 46.).
Szövetségi kapitány: Leo Beenhakker.
G.: Podolski a 20. és a 72. percben.
A bekapott gól után a lengyelek aktivizálták a jobb szélen Lobodzinskit, aki kétszer is jól ment el Jansen mellett. A 28. percben ő maga vállalkozott lövésre, amit Lehmann hárított. A 36. percben középre adott, de Zurawski kapásból leadott lapos lövése a bal alsó sarok mellett hagyta el a játékteret.
A klasszikus nevű német, Fritz is megirigyelte lengyel kollégájától a szélsőjátékot és a 38. percben csodálatos mozdulattal lépett meg Golanski mellett, majd ő is középre, visszagurított, viszont Gomez lövése gyengén kicsúszott a kapu mellé.
A lengyelek igyekeztek megnyomni a második játékrész elejét: az 55. percben Krzynówek lőtt mellé, majd a 62. percben Smolarek szerzett egy lesgólt, ami nem biztos, hogy valóban les volt.
A német válogatott érezte, hogy feljöttek a lengyelek, így gyorsan visszavették a kezdeményezést: a 69. percben egy szép jobboldali támadás végén Ballack lőtt kapásból kapura a tizenhatos vonaláról, Boruc ujjheggyel tolta a léc fölé a labdát.
Három perc elteltével már nem volt azonban kegyelem: középen hibázott az egyik lengyel bekk, a labda Schweinsteiger elé került, aki középre passzolt.
Gomez kapásból akart lőni, de luftot rúgott (a lábát még most is keresik Klagenfurt határában), viszont annyira azért beleért a labdába, hogy felpörgesse azt az érkező Podolskinak, aki ballal irgalmatlan nagy gólt ragasztott a jobb felső sarokba, 2-0!
A kissé hitehagyott polákok próbálkoztak még a hátralévő húsz percben, volt is egy nagy helyzetük a 84. percben: a brazil-lengyel Guerreiro ívelt jobbról középre, Saganowski csúsztatott, Lehmann reflexmozdulattal védőire ütött a labdát, majd magához ölelte a visszapattanót.
Az utolsó öt percben még nőhetett volna a különbség, de sem a rendkívül agilis Schweinsteiger, sem a triplára hajtó Podolski nem találta el lövésével Boruc ketrecét, így maradt a biztos német siker.
HÉTFŐI MENÜ
ROMÁNIA - FRANCIAORSZÁG
hétfő, 18:00 (tévé: m1)
C csoport, 1. forduló:
Zürich, Letzigrund Stadion, v.: Manuel Mejuto (spanyol)
A labdarúgó Európa-bajnokságon a végeredményt illetően a tippelőket alighanem a legnehezebb helyzet elé állító C csoportban hétfőn kezdődik meg a csatározás: a "halálcsoportnak" is nevezett négyesben elsőként a román és a francia válogatott csap össze este 6 órától.
Jóllehet e párban az utóbbi gárda tűnik esélyesebbnek, a korábbi világ- és Európa-bajnok, 2006-ban vb-ezüstérmes franciáknak meggyűlhet a bajuk a kontinens élbajnokságaiban is remekül helytálló, ifjabb évjáratú talentumok sorát felvonultató román válogatottal.
Például azért is, mert jó évtizednyi állandóságot követően ezúttal először hiányzik világversenyen soraikból a pazar tudású játékmester, a visszavonult Zinedine Zidane. Kérdés, hogy a helyére lépő, s a német bajnok Bayern Münchennel ebben az idényben amúgy remeklő Franck Ribéry képes lesz-e "Maestro Zizou" méltó pótlására.
Az sem a sokak szerint kiöregedőfélben levő Kékek mellett szól, hogy sérült csapatkapitányuk, Patrick Vieira nem játszhat a zürichi találkozón.
Ugyanakkor Románia nemzeti csapata, amely nem mellesleg a szintén ebben a kvartettben szereplő Hollandia előtt végzett az élen a selejtezőcsoportban, különösebb nyomás nélkül játszhat, s alapozhatja meg céljának elérését, amit egyik frontembere, a kitűnő védő Cosmin Contra így fogalmazott meg:
"Nem szabadságra jöttünk ide, pihenni, hanem hogy csoportunkból, jó futballal, továbbjussunk a negyeddöntőbe. Ehhez alapvető, hogy jó eredményt érjünk el a franciákkal szemben."
A túlkorossággal érvelőkkel ellentétben nem kevesen ugyanakkor éppen azért látnak nagyobb esélyt a franciák sikerére, mert tapasztalat dolgában, s főleg a megszerzett diadalok terén sokkal jobban állnak, mint hétfő esti riválisuk.
Ráadásul a futballstatisztika is Ribéryék mellett szól, amennyiben két - egyformán bukaresti - román sikert hozó barátságos mérkőzést, és egy döntetlent leszámítva a többi öt, egymás elleni meccset mind a franciák nyerték.
A várható kezdőcsapatok:
Románia:
Bogdan Lobont - Cosmin Contra, Dorin Goian, Gabriel Tamas, Stefan Radu - Cristian Chivu, Florentin Petre, Razvan Cocis, Nicolae Dica - Ciprian Marica, Adrian Mutu
Franciaország:
Gregory Coupet - Willy Sagnol, Lilian Thuram, William Gallas, Eric Abidal - Franck Ribéry, Claude Makelele, Jeremy Toulalan, Florent Malouda - Karim Benzema, Thierry Henry
HOLLANDIA - OLASZORSZÁG Hatalmas várakozás előzi meg a C-csoport első rangadóját, a feketepiacon ezer euróért lehet belépőhöz jutni. Olasz lapértesülések szerint a helyszínen ezer euróért, vagyis átszámítva körülbelül negyedmillió forintos áron lehet megvásárolni egy tikettet. Ugyanakkor a rendezők senkinek nem ajánlják, hogy a feketepiacon vásároljanak más nevére szóló jegyet, mert, ha a kapuknál lebuknak, az ellenőrök egyszerűen megtagadhatják a szurkolónak, hogy belépjen a stadionba. A jegyüzérek viszont azzal nyugtatják vásárlóikat, hogy szinte semmi esély sincs arra, hogy a szúrópróbaszerű ellenőrzésen lebukjanak.Negyedmilliós jegyárak a holland - olaszra
Bár hivatalosan már minden jegy elkelt a hétfő esti találkozóra, aki mélyen a zsebébe nyúl, annak van lehetősége bejutni a holland-olasz rangadónak helyet adó berni stadionba. Ugyanis természetesen a feketepiacon még hozzá lehet jutni a belépőkhöz, igaz, a felfokozott érdeklődés miatt extrém áron.
hétfő 20:45 (tévé: m1)
Bern, Stade de Suisse, v.: Peter Frojdfeldt (svéd)
A "halálcsoportnak" aposztrofált C betűjelű négyesben - amelyből bármely két csapat továbbjuthat - hétfő este a futball Eb eddigi legveretesebb csatája következik az olasz és a holland válogatott részvételével.
Itália a világbajnoki cím védője, a németalföldi alakulat pedig a világ bármelyik együttesének képes és kész is meglepetést okozni, már csak ezért is izgalmas, és kétesélyes csata várható a berni kilencven perctől - amelynek a végkimenetele persze könnyen döntetlen is lehet.
Az egál irányába mutat, hogy a feleknél egyformán kidőlt a sorból egy-egy fajsúlyos egyéniség: a taljánoknál már az Eb-előkészületeket szolgáló egyik edzésen szenvedett operációt igénylő bokasérülést a csapatkapitány, a védelem oszlopának számító Fabio Cannavaro, míg a hollandoknál - merthogy mindketten a Real Madrid légiósai - a klubtárs szélső, Arjen Robben kénytelen kihagyni a csoportnyitányt ágyékproblémák miatt.
A hollandoknak amúgy van-lenne törlesztenivalójuk, hiszen az 1978-as vb-n tudtak nyerni utoljára az olaszok ellen, akik ráadásul a 2000-es Eb elődöntőjében udvariatlan vendégként törtek borsot az akkor házigazda "tulipános" válogatott és hívei orra alá, megnyervén a gól nélküli döntetlent követő büntetőpárbajt.
A várható kezdőcsapatok:
Hollandia:
Edwin van der Sar - Andre Ooijer, John Heitinga, Joris Mathijsen, Giovanni van Bronckhorst - Wesley Sneijder, Demy de Zeeuw - Rafael van der Vaart, Orlando Engelaar, Dirk Kuyt - Ruud van Nistelrooy
Olaszország:
Gianluigi Buffon - Christian Panucci, Andrea Barzagli, Marco Materazzi, Gianluca Zambrotta - Gennaro Gattuso, Daniele De Rossi, Andrea Pirlo, Mauro Camoranesi - Luca Toni, Antonio Di Natale.
AZ EB PROGRAMJA/EREDMÉNYEI
CSOPORTMÉRKŐZÉSEK
(Az első körben - a 16-os, görög - orosz meccsig minden összecsapást az m1 közvetít élőben)
1. | 06.07. | - | Bázel | 0-1 | |||
2. | 06.07. | - | Genf | 2-0 | |||
3. | 06.08. | - | Bécs | 0-1 | |||
4. | 06.08. | - | Klagenfurt | 2-0 | |||
5. | 06.09. | - | Zürich | 0-0 | |||
6. | 06.09. | - | Bern | 20:45 | |||
7. | 06.10. | - | Innsbruck | 18 | |||
8. | 06.10. | - | Salzburg | 20:45 | |||
9. | 06.11. | - | Genf | 18 | |||
10. | 06.11. | - | Bázel | 20:45 | |||
11. | 06.12. | - | Klagenfurt | 18 | |||
12. | 06.12. | - | Bécs | 20:45 | |||
13. | 06.13. | - | Zürich | 18 | |||
14. | 06.13. | - | Bern | 20:45 | |||
15. | 06.14. | - | Innsbruck | 18 | |||
16. | 06.14. | - | Salzburg | 20:45 | |||
17. | 06.15. | - | Bázel | 20:45 | |||
18. | 06.15. | - | Genf | 20:45 | |||
19. | 06.16. | - | Klagenfurt | 20:45 | |||
20. | 06.16. | - | Bécs | 20:45 | |||
21. | 06.17. | - | Bern | 20:45 | |||
22. | 06.17. | - | Zürich | 20:45 | |||
23. | 06.18. | - | Salzburg | 20:45 | |||
24. | 06.18. | - | Innsbruck | 20:45 |
MTI - xlsport - samsungsport, Fotó: MTI/AP/Ariel Schalit
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hatalmas balhé volt Pécsett:...
- Újabb horrorkaravánokra csaptak le a...
- Indul a regisztráció a bajai...
- Csak szeptembertől lesz használható...
- Ismét szakvezetéssel járhatjuk be a...
- Kell az erősítés, szolgálati kutyákat...
- Hétfőtől már naponta utazhatunk...
- Az anyák napja jegyében várják a...
- Jövő csütörtökön ismét féláron...
- Baranyában több helyütt is...