Zsolnay Kulturális Negyed: megvan a tervező
2008. május 09. péntek 14:57
Az elismerés egyben azt is jelenti, hogy a város a céggel köt szerződést a végleges tervek elkészítésére. A tényleges kivitelezés egyszerűsített közbeszerzési eljárást, valamint az európai uniós támogatási szerződés aláírását követően idén ősszel kezdődhet meg.
Tóth Zoltán, a bíráló bizottság elnöke elmondta: a Zsolnay Porcelánmanufaktúra területén mintegy tizenegy milliárd forintból, ötvenezer négyzetméteren kialakítandó kulturális komplexum négy részből áll majd: a kiállításokat befogadó míves negyedből, a képzőművészeknek helyet biztosító alkotó negyedből és a szórakoztatást szolgáló családi és egyetemi negyedből.
Hozzátette, hogy a projektben szerepel többcélú közösségi tér, látogatóközpont, kávéház és egyebek mellett étterem is.
Tóth Zoltán, aki a Magyar Urbanisztikai Társaság alelnöke is egyben, beszámolt arról, hogy a zsűri azért a MCXVI Építészműterem Kft.-nek ítélte az első díjat és az azzal járó tizenkét millió forintot, mert magas színvonalú terveiben e cég vette figyelembe leginkább az épített örökség védelmét. Munkatársai voltak azok, akik a legkevésbé változtatnák meg a terület mostani elrendezését.
Ennek ellenére lesznek lebontásra ítélt ingatlanok, de újakat is emelnek, többet átalakítanak, s komoly parkrendezés is várható a Zsolnay-gyár területén, ahol a kulturális negyed 2010-re betölti ugyan funkcióját, de végleges kialakítása az azt követő évek feladata lesz - mondta el.
A nemzetközi tervpályázatra nyolc munka érkezett, ebből egyet formai okok miatt elutasítottak, a zsűri a rendelkezésére álló 26 millió forintos keretből a győztesen kívül egy munkát díjazott, hármat megvételre ajánlott.
A pécsi EKF-program költségvetése 45 milliárd forint, ebből 9 milliárdot tesznek ki a működési költségek, amelyek a rendezvények forrásait is magukban foglalják. A fennmaradó összeget beruházásokra fordítják. A büdzsé tervezett európai uniós forrásokból, állami támogatásból, önerőből és szponzorok felajánlásaiból áll.
A programnak négy nagyobb projektje van, a konferencia- és koncertterem mellett a Zsolnay Kulturális Negyedet, könyvtárat és információs központot, valamint nagyszabású parkosítást terveznek a Dunántúl legnagyobb városában.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Közeleg a Sétatér Fesztivál -...
- Horvát búcsút tartottak Máriagyűdön...
- Gyalogos zarándoklat indul pénteken...
- Idén is lesznek magyar rendőrök az...
- Jön a majd' egyhónapos vágányzár a...
- Öccsével együtt tűnt el Pécsről egy...
- Ön is kaphat hamarosan egy szép...
- Elhunyt Mokos Tibor, a Pécs TV...
- Teherautót lopott egy részeg...
- Csütörtökön is marad a kánikula, sőt,...