Vízkorlátozás a falvak átcsábítására?

2010. december 17. péntek 18:56

Vízkorlátozás a falvak átcsábítására?
Mint megírtuk, a Tettye Forrásház Zrt. a minap nyílt levélben fordult a Pécsi Vízmű Zrt.-hez (a továbbiakban: Vízmű), amelyben bejelentette, hogy vízkorlátozást vezet be, amiért a volt pécsi vízszolgáltató nem hajlandó kifizetni 164 millió forintos tartozását.

Köztudomású, hogy a Tettye Forrásház Zrt. tavaly október ötödike óta ellenszolgáltatás fejében ivóvizet szolgáltat a Vízmű felé, hogy az elláthasson vele régóta szerződében álló harmincöt Pécs-környéki települést. Miután a Vízmű „befogadta" az ivóvíz-szolgáltatást, a két társaság között - úgynevezett ráutaló magatartással - átadás-átvételi szerződés köttetett, amiért ellenszolgáltatás jár a Forrrásház számára.

A tavaly október és 2010 áprilisa közti időszakra vonatkozó, 164 millió forintos tartozást a Vízmű mindeddig nem egyenlítette ki, ezért a Forrásház vízkorlátozás bevezetésére készül december 27-e után.

Információink szerint azonban nemcsak ez áll az ügy hátterében, hanem az is, hogy az érintett kistelepülések fel szeretnék bontani szerződésüket a Vízművel, azonban félnek egy - számukra esetleg kedvezőtlenül végződő - pertől. Ha azonban a Forrásház által belengetett vízkorlátozás ténylegesen megvalósul, akkor jogalapjuk lesz a Vízművel fennálló kontraktus felmondására.

Megkérdeztük dr. Komlódi András ügyvédet, hogy neki mi a véleménye minderről. Mint mondta, a legfontosabb, hogy a Vízmű szerződéses jogviszonyban áll az érintett települések önkormányzataival, akik még nem kötöttek szerződést a Forrásházzal, noha az azt szeretné:

- Azt de facto le lehet szögezni, hogy a Vízmű nem fizet a Forrásháznak a kivett vízmennyiségért. Amennyiben a Forrásház, mint szolgáltató nem tudja beszedni a díjakat, akkor egy kormányrendelet értelmében lehetősége van a szolgáltatás korlátozására, amivel véleményem szerint élni is fog - közölte az ügyvéd, hozzátéve, hogy a korlátozás bevezetése tehát nem törvényellenes, ahhoz bármelyik szolgáltatónak joga van.

A dolgot két részre kell bontani, folytatta Komlódi: az egy dolog, hogy a Forrásháznak mihez van joga, és egy másik, hogy az önkormányzatok azt mire tudják felhasználni. Hiába fizetnek ugyanis a települések a Vízműnek, ha a szolgáltatás díja nem jut el a törvényes szolgáltatóhoz, a Forrásházhoz.

Egy kicsit „jogászkodni" is kell - tette hozzá az ügyvéd, hiszen ha a szolgáltatás ellehetetlenül, akkor meg is szűnhet a szerződéses jogviszony, azaz az önkormányzatok akár fel is mondhatják a Vízművel kötött szerződésüket.

Ha pedig felmondják, minden bizonnyal a Forrásházzal kötnek újat, tehetjük hozzá, s így be is zárul a kör.

H. L. B. - Fotó: Dittrich Éva