Veszélyben érzik magukat Pécsett is a kisboltosok a jövőre életbe lépő trafiktörvény miatt

2012. november 06. kedd 22:56

Veszélyben érzik magukat Pécsett is a kisboltosok a jövőre életbe lépő trafiktörvény miatt

Jövő év július 1-jétől állami monopólium lesz a dohánytermékek kiskereskedelmi forgalmazása, amelyet a központilag kijelölt szervezet koncessziós szerződés útján átenged az erre pályázattal engedélyt szerzők vállalkozásoknak. A törvényt máris sokan bírálják, és a pályázat beadását fontolgatók úgy vélik, hogy még számos gyakorlati kérdés tisztázatlan a jogszabályt illetően. Utánajártunk, a változás hogyan érinti a kisboltok forgalmát - és létét.

A Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara kereskedelemfejlesztési referense, dr. Misákné Schmidt Enikő szerint rengeteg kérdés merült fel, amelyre ők sem tudnak érdemben felelni, hiszen a törvényre vonatkozó végrehajtási rendelet még nem jött ki. Ő abban látja a legfőbb problémát, hogy a dohánytermékeken realizálható haszon ugyan elenyésző, de az ilyen termékeket keresők jellemzően mást is vásárolnak, ha boltba mennek. 

Érdekesnek mondja, hogy többségben olyanok érdeklődtek az új kereskedelmi lehetőségről, akik eddig még nem folytattak ilyen tevékenységet. A referens szerint ez annak tulajdonítható, hogy az érdeklődők magas bevételre számítanak az újonnan felosztott területek miatt.

A keleti városrészben munkatársunk által megkérdezett, vegyesboltot működtető hölgy szerint ő gyakorlatilag be is csukhatja a boltot, olyan mértékű lesz a visszaesés.

Vásárlóira, mint elmondta, jellemző, hogy sokszor csak dohányáru miatt térnek be hozzá, egyeseknek fontosabb nála a napi cigaretta, mint az alapvető élelmiszerek. Egy szintén a külvárosban lévő zöldségüzlet tulajdonosa viszont úgy véli, neki nem jelent majd számottevő kiesést a törvény, hiszen ő a kis árrés és a problémás vásárlók miatt mára szinte teljesen leépítette ezeknek a termékeknek a forgalmazását.

Egy, a belváros sétálóutcájában működő delikátesz üzlet vezetője úgy látja, hogy a bevezetendő szabályozás veszélybe sodorja az ő vállalkozását is, mert forgalmának jelentős részét a dohányáru képezi. Hozzátette, az általa több éve sikeresen vitt üzlet sorsát 2013-tól már ő is bizonytalannak látja: a dohányforgalmazási jog elvesztésével a helyzete nehezebbé válik, mert az eddig dohányárut vásárlók további  termékeket is vásároltak, az ilyen vásárlók kiesése pedig tovább rontja az esélyeit.

A második világháború előtti időktől kezdve dohányboltként ismert, Kórház téri trafik tulajdonosai tanácstalanok a jövőt illetően, hiszen árukészletük szinte 100 százalékban dohánytermékekből, és azokhoz köthető kiegészítőkből, kellékekből áll, ezért náluk az árukapcsolás is sokkal szűkebb lehetőségeket jelent. Mivel családi vállalkozásként üzemelnek, mégis bizakodnak abban, hogy a trafiktörvény életbe lépése után is tudják majd vinni a boltot, ezért mindenképpen pályázni fognak.

Mint megtudtuk, több belvárosi kereskedő is előrelátó módon teszteli a várható forgalomkiesést: egy ideje nem rendelnek új készletet dohányáruból. Ők úgy vélik, hogy nem igazán lehet felkészülni a változásra, de próbálják mérsékelni a valószínűsíthető károkat.

Az új megoldásra való átállással kapcsolatban minden vállalkozó megfogalmazott több kritikai észrevételt is: szerintük a jogi háttér számos gyakorlati kérdésben tisztázatlan, vagy megvalósíthatatlan feltételeket szab. Bár egyetértenek azzal, hogy a 18 év alattiak dohányzását vissza kell szorítani, de úgy gondolják, hogy ez a törvény erre nem alkalmas, miközben az eddig kereskedelemből élő vállalkozók jutnak majd létbizonytalanságba.

H. T. - Fotó: Dittrich Éva