Verhetnek-e sátrat a hajléktanok a Széchenyi téren a bíróság keddi határozata után?
2012. november 13. kedd 18:49

"Nem" - válaszolta a pécsi hajléktalan-ellátásban dolgozó szakember a cikkünk címében megfogalmazott szándékosan kisarkított kérdésre, miután az Alkotmánybíróság (Ab) kedden alaptörvény-ellenesnek nyilvánította a fedél nélküliek közterületen élésének törvényi tiltását. A Támasz Alapítvány szerint a pécsi polgárok alig fognak negatív változást észrevenni, s ez nem kis mértékben köszönhető a városi ellátás minőségének is.
Az Ab keddi határozatában alaptörvény-ellenesnek nyilvánította, és megsemmisítette a szabálysértési törvénynek azt a rendelkezését, amely szabálysértéssé minősítette a közterület életvitelszerű lakhatásra való használatát.
Az Alkotmánybíróság szerint sem a hajléktalanoknak a közterületekről való eltávolítása, sem a szociális ellátások igénybevételére való ösztönzése nem tekinthető olyan alkotmányos indoknak, amely megalapozná a szorult helyzetbe került emberek közterületen élésének szabálysértéssé nyilvánítását.
A testület ugyancsak megsemmisítette azokat a törvényi rendelkezéseket is, amelyek rendeletalkotási felhatalmazást adtak az önkormányzatoknak pénzbírsággal sújtható közösségellenes magatartások meghatározására.
Pécsett a nyáron alkották meg a tiltott közösségellenes magatartásokról szóló rendeletet, amelybe egyébként nem került be az utcán lakás ily módon történő szankcionálása, ugyanakkor a belvárosban való koldulás megtiltása már igen.
A Pécsi Újság.hu a fejlemények fényében megkereste az immár közel 1500 pécsi otthontalan ellátását végző Támasz Alapítvány illetékesét, akit a várható hatásokkal kapcsolatban szólaltattunk meg.
Bár a cikkünk címében megfogalmazott, szándékosan sarkos kérdésre Hajdú Krisztián, a szervezet szakmai vezetője határozott nemmel felelt, de azt is leszögezte, ha valaki arra hivatkozna, hogy éppen elfáradt, és azt egy köztéri padon szeretné kipihenni, ezért nem lehet megbírságolni, azonban ha az utcán vizel, vagy italozik azért igen.
Hajdú szerint várható volt, hogy a hajléktalanság rendészeti eszközökkel való megoldása elbukik az Alkotmánybíróságon. Helyette az ellátás fejlesztésére koncentrálna a szakember, aki szerint fontos különválasztani azokat az otthontalanokat, akik hajlandóak részt venni a gondozásban, és azokat, akik nem.
Szerencsére - tette hozzá - Pécsett ezen réteg képviselői vannak kevesebben, ugyanakkor „tevékenységük", a koldulás, sok esetben a városlakók zaklatása, köztéri italozás sokkal látványosabb. Ezen egyének többször börtönbe is kerülnek, s ottani eltartásuk költségei jóval meghaladják azt az összeget, amelyet az ellátásban fordítanak rájuk.
Hajdú Krisztián - aki a fenti okok miatt örül az Ab határozatának - úgy látja, ezzel együtt is vannak olyan helyzetek, amikor a jelenleginél jóval nagyobb szigor is indokolt lenne. Példaként hozta fel több nyugati ország gyakorlatát, ahol például a téli mínuszok miatt, akaratuk ellenére viszik be a melegedőbe a fedél nélkülieket, s erre jelenleg hazánkban nincs lehetősége sem a hatóságoknak, sem pedig a szociális ellátásban dolgozóknak.
Balikó Gergő - Illusztráció: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Több mint ezer tartalékos tett esküt,...
- Vajon a májussal a szokatlanul hűvös...
- Páva Zsolt: "kiálltuk a próbát"
- Pécsi kórházban látták utoljára a...
- Szili Katalin: nem egymás mellett,...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Böde az élvonal történetétnek...
- Pécsi és mohácsi vállalkozások...