Vegyen lakást a várostól a Szigeti úton már 1 millió 570 ezer, a Király utcában 3 millió forintért!

2012. október 24. szerda 20:32

Vegyen lakást a várostól a Szigeti úton már 1 millió 570 ezer, a Király utcában 3 millió forintért!

Összesen 64 millió forintért értékesíti a pécsi önkormányzat tizenhat tulajdonában álló, nagyobb részt komfort nélküli, lakását - döntött a legutóbbi közgyűlés. Az ingatlanok között található már 1,57 millió forintért is megvásárolható, a legdrágábbat pedig 12 millió forintért árulja a város. Az eladásból befolyó összeg az önkormányzat lakásgazdálkodási keretébe kerül.

A lakásgazdálkodási koncepció egyik fontos eleme a profiltisztítás - indokol a kapcsolódó közgyűlési előterjesztés. Célja a könnyebb üzemeltetés miatt a vegyes tulajdon megszüntetése ott, ahol az önkormányzati tulajdon csupán egy-két lakást tartalmaz. A végrehajtási eljárások, lakáscserék, felmondások, elhalálozások miatt olyan lakások is megüresedtek, amelyek vegyes tulajdonú lakóépületekben, társasházakban vannak, s az önkormányzati tulajdoni hányad alacsony.

Az így eladásra kínált tizenhat lakás közül csupán kettő összkomfortos (lásd keretes írásunkat): az Aidinger József úton található 88 négyzetméteres panelt 7,8 millióért kínálják, a Tiborc utcai 81 négyzetméter alapterületű, háromszobás ingatlant némileg kevesebbért, 7,84 millióért kívánja értékesíteni az önkormányzat.

Komfortfokozatok törvény szerint

A lakástörvény szerint összkomfortos az a lakás, amely legalább 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával, főzőhelyiséggel (ennek hiányában további, legalább négy négyzetméter alapterületű, a főzést lehetővé tevő, önálló szellőzésű lakótérrel, térbővülettel), fürdőhelyiséggel és WC-vel, valamint közművel, melegvíz-ellátással és központos fűtési móddal; táv-, egyedi központi vagy etage fűtéssel rendelkezik.
Komfortos az a lakás, amely legalább 12 négyzetméternél nagyobb alapterületű lakószobával, főzőhelyiséggel, fürdőhelyiséggel és WC-vel; közművel; melegvíz-ellátással; és egyedi fűtéssel bír.
Komfort nélkülként határozza meg a törvény azt a lakás, mely legalább 12 négyzetmétert meghaladó alapterületű lakószobával és főzőhelyiséggel, WC használatával (tehát lehet közös vagy akár kültéri is), és egyedi fűtési móddal rendelkezik, valamint a vízvétel lehetősége biztosított, azaz elképzelhető, hogy a vezetések víz sincs bekötve.

Az ebbe a csomagba bekerült legnagyobb, 127 négyzetméter alapterületű, igaz már csak komfortos Lenke utcai, ugyancsak háromszobás lakás kicsivel több, mint 12 millió forintért lelhet gazdára.

Ezen kívül mindössze négy komfortos ingatlanjától válna meg a város: található közöttük egy 46 négyzetméteres, negyedik emeleti másfélszobás lakás a Jókai utcában 6,36 millióért. Némileg kisebb alapterületű, ilyen besorolású ingatlanokat szánnak eladásra még a Király, a Szendrey Júlia, és a Fekete utcában, ezek árai 2,6 és 3,7 millió forint között mozognak.

A többi lakás már nélkülözi a komfortot, tehát ezekre jövőbeli tulajdonosaiknak, amennyiben lakhatásra kívánják használni őket, rá kell költeniük.

Alapterületük jórészt 30 négyzetméter körüli, s áraik is jóval szerényebbek: a legdrágább Citrom utcai garzont 3,3 millióért árulják, a legolcsóbb pedig egy Szigeti úti 24 négyzetméteres, ugyancsak egyszobás helyiség 1,57 millióba kerül.

A kérdés már csak az, hogy lesz-e vevő ezen ingatlanokra.

Hornung Áron, a Duna House ingatlanközvetítő pécsi irodavezetője érdeklődésünkre elmondta, tapasztalatai szerint vevőik az azonnal beköltözésre alkalmas lakásokat keresik. Kis alapterületű ingatlanok közül többet is kínálnak weboldalunkon, s jóllehet ezek a lakások összkomfortosak, több köztük felújított, frekventált fekvésűek, mégis hónapok óta vannak rendszerükben.

Balikó Gergő - Fotó: Dittrich Éva