Változóban az élet Pécsett
2009. június 22. hétfő 19:25

A városvezetés dinamizálódott
Hosszú éveken keresztül sodródás jellemezte a pécsi önkormányzat vezetését. Gyakran stratégiai elképzelések nélkül haladtak az ügyek, amelyek fölébe kerekedtek az éppen aktuális (szocialista) városvezetésnek.
Páva Zsolt (Fidesz) már a kampányában is dinamizmust mutatott, olyannyira, hogy még a baloldali lapok szerint is meglepte mind híveit, mind ellenfeleit határozottságával. Páva azt ígérte, hogy május 10. után "már hétfőn elkezdődik a változás." Előbb csak legyintettek a mondatra, ám azóta egyre többen tapasztalják, hogy az új polgármester komolyan gondolta, amit mondott.
Két szimbolikus üggyel kezdte: előbb a Tubes-lokátor bírósági tárgyalásán vett részt, majd pedig azonnal összeült majd száz civil szervezet képviselőjével, hogy megerősítse szándékát, vagyis a civilek bevonását a város irányításába. Utóbbi törekvését siker koronázta, hiszen Hiller Istvánt megyőzte, hogy egy száz millió forintos keretet hozzanak létre, amely a civilek programjait hivatott támogatni. Ez a lehetőség visszakanyarítja az eseményeket Pécs sikeres korszakába, amely éppen a civilek megerősödését jelentette EKF-ügyben, Tubes-ügyben.
Ugyancsak meglepte a kétkedőket Páva határozottsága a kétes ügyek kivizsgálásában is. Jól strukturáltan több ügycsoportot különített el, és azonnal megbízásokat adott a vizsgálatra. E tekintetben a buszeladások ügye, és annak mostani rendőrségi vizsgálata ugyancsak kezére játszott a polgármesternek. Gyorsnak, dinamikusnak, határozottnak mutakozott az elmúlt hetekben.
Egyesek úgy vélik, hogy a Széchenyi tér beruházásával kapcsolatos telefonos kérdésfeltevés - támogatják-e a pécsiek a gyors, de drágább fejlesztés? - gyengítette a határozottság képét, ám véleményünk szerint e gesztus inkább hosszabb távon hozhat eredményt, hiszen a polgárok megkérdezése erősíti Páva civil elkötelezettségét, és erősíti azt a mondanivalót, amelyet a polgármesteri eskü szimbolikus, nyílt téri aktusával mutatott.
A pártok háttérbe szorultak
Páva a kezdeményezés és a tematizálás gyors átvételével háttérbe szorította a pártokat. A szocialisták még ma sem ocsudtak fel a kábulatból - igaz, ehhez kellett két újabb hatalmas választási pofon is -, Szili Katalin egyszerűen eltűnt Pécs életéből, Tóth Bertalanék pedig saját belső csatáikat vívják.
A Fidesz helyben egyelőre szekundál Páva mögött, és láthatóan teret enged polgármesterének.
Páva pedig itt is csatát nyert. Lemondatta a három szocialista alpolgármestert, ritkította a tanácsnokok, bizottsági tagok számát, és a spórolásra hivatkozva visszavette a fizetős céges helyeket, sőt, a cégvezetőket is önmérsékletre szólította fel.
Az új polgármester markáns fellépése arra kényszerítette a pártokat, hogy az erős legitimációjú városvezető kiszolgálására rendezkedjenek be, hiszen ő a pécsiek érdekeit hivatott képviselni, és ugyan ki merne szembe menni a néppel?
Pávának éppen ezért úgy van többsége, hogy valójában nincs többsége. Mármint a közgyűlésben.
Álom vagy realitás?
Páva Zsolt láthatóan tartogat még meglepetéseket. Miközben mindenki arra számított, hogy az EKF ügyében háttérbe vonul, és mindent ráken majd elődei botladozására, ő nem ezt az utat választotta.
Az eddig látható lépések azt mutatják, hogy az EKF ügyében nem "megúszni" akarja a következő évet, hanem sikerre vinni a szinte reménytelent. Nagy vállalkozása ez az új pécsi polgármesternek. Ha bejön, a mennybe megy. Ha nem, főhet a feje neki is meg tanácsadóinak is. A cél azonban világos, hiszen nem menesztette az EKF-et vezető Ruzsa Csabát (ez mindjárt újdonság), és a beruházásokról a programokra helyezte át a fókuszt, vagyis megintcsak nem a politikának, hanem a lakosságnak "muzsikál."
Napi ügyek
A napi ügymenet azonban számára is tartogat meglepetéseket. A Megyeri tér és a Magasház rémtörténete másfél évtizedes múltjával komoly gond még akkor is, ha a városnak csak egy szűkebb körét érinti. Pávának megoldást kell találnia, és akkor ismét győztes vezetőként fogják ünnepelni.
Ha úgy lesz képes kezelni ezt a bonyolult históriát, mint a buszos eladást vagy az első ajtózást a városi közlekedésben, és hozzá még a megfelelő személycserékkel (nem politikai alapon) és vizsgálatokkal együtt lép ősszel a választók elé, akkor a pécsiek bizalma töretlen maradhat új vezetőjükkel szemben, és jó esélyt kínál Pávának az újraválasztáskor.
Szimbolikus figura
Páva szimbolikus figurává nőtte ki magát egyetlen pillanat alatt szinte az egész országban. A jobboldaliak az ő személyében látják megtestesülni a változást, amit annyira szeretnének, a baloldaliak pedig azt látják, hogy a fideszes politikusok többet tanultak korábbi hibáikból, mint az övéik.
Páva dinamizmusát reményként élik meg szerte az országban (hívják is mindenhová előadásokat tartani), és bizonyos mértékig - éppen a civilek befogadása miatt - saját érdekeiket megvédő politikust látnak benne.
Páva most olyan polgármestere az országnak, aki a XXI.század elejének, e válságban lévő ország polgárainak kívánsága szerint működik: az ő felhatalmazásukból, velük cselekszik. A nagy kérdés persze sosem a múlt, hanem mindig a holnap. Kérdés, meddig marad meg a dinamizmus, meddig lehet a változás tempóját ilyen mértékben diktálni?
Vámos Zoltán (ELTE) - Képeink a május 10-ikei választás éjszakáján készültek, fotók: Dittrich Éva
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Szellemirtókkal,...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Repültek a kukák, dőltek a leanderek...
- Kötelező lehet a boltokban legelább...
- Gomolyfelhők zavarhatják vasárnap a...
- Megint szólnak: erre járnak majd a...
- Ismét egy, a sínekre tett...
- Idén is kinyitják Baranyában a...
- Orbán Viktor: meg fogjuk akadályozni...