Uniós forrás az alkalmazottak képzésére Komlón

2013. január 22. kedd 15:02

Uniós forrás az alkalmazottak képzésére Komlón

A munkaerő készségeinek és képességeinek fejlesztésére a MOM Faktor Kft. közel 14 millió forintot fordíthatott egy uniós pályázat keretein belül.

A TÁMOP 2.1.3/B. "A MOM Faktor Kft. munkavállalóinak képzése" elnevezésű pályázati projekt keretein belül a cég dolgozói Korszerű vállalatirányítási rendszerek gyakorlata, valamint Lean menedzsment képzéseken vehetettek részt.

Az első képzés kifejezetten a vállalatirányítással kapcsolatos ismereteket bővíti, mivel a vállalkozás kifejezett célja, hogy a munka során alkalmazott rendszerüket valamennyi munkavállaló ismerje és használja. A lean menedzsment ismerete elvárássá vált a termelő szektorban működő cégekkel szemben, fő szemponttá vált a költséghatékonyság, a termelés-optimalizálás.

A MOM Faktor Gépipari Kft. több, mint harminc éve működik a magyarországi Komló városában. Cégünk fő tevékenysége a járműipari alkatrészek gyártása. Termékeink - amelyek a Wabco Westinghause licence szerint készülő - légfékes tehergépjárművek, utánfutók, és autóbuszok tengelyeire szerelt - automata és kézi utánállítású fékkarok, továbbá fő- és kerékfékhengerek - mellett bérmunkát is vállalunk, szabad kapacitásunk kihasználására. Bérmunkában vágókoronákat és hidraulikus hengerfejeket gyártunk.

A térség munkaerőpiaci helyzete, jellemzően a bányászvárosokhoz, igen nehéz és árnyalt képet mutat. A legutóbbi statisztika szerint Komlón 2500 álláskeresőt tartottak nyilván, s ez 28,4%-os rátát jelent. Szezonális jelleggel, főleg a mezőgazdasági idénymunkák miatt ez a ráta csökkent, az ősz beköszöntével viszont újra növekszik. A szám azért sokatmondó, mert egyértelműen mutatja, hogy a szakképzetlen munkaerő, aki az idénymunkával tud jövedelemhez jutni, ez az egyetlen kitörési pont. Mivel a város évtizedeken keresztül bányászatból élt, így a térség lakosai is egyértelműen ehhez a szakmunkához értenek. Más szakképzettséggel nem, vagy csak korlátozott számban rendelkeznek, így igen nehéz a térség vállalkozásainak megfelelő munkaerőt toborozni.

A fentiek fényében a MOM Faktor nem egyszerűen a jól képzett munkaerőre épít, hanem a jelenlegi munkavállalók megtartására törekszik, jellemzően képzések útján. A megfelelő szakmai tudásnak párosulnia kell a megrendelői igényekkel, nem elég, ha a munkavállaló az adott tevékenységeket el tudja végezni, megfelelő szemlélettel is rendelkeznie kell.