Újabb famentési akció, ezúttal a Magyar Lajos utcában

2012. november 21. szerda 16:18

Az elmúlt időszakban már volt példa arra Pécsett, hogy pusztulás előtt álló, de még megmenthető, jelentősebb eszmei értéket képviselő fákat városi képviselő segítségével sikerült megmenteni a biztos pusztulástól.

Így történt ez most kedden is, amikor a pécsi Magyar Lajos utcai óvoda udvarán lévő ezüstjuharfára mosolygott rá a szerencse Pécs város LÉPJ pályázatának, Decsi István és Hegyi Ákos képviselőknek, az óvodai segítők és a BIOKOM Kft.-nek köszönhetően.

A képviselők saját keretük egy részét ajánlották fel a példamutató, környezetvédelem jegyében zajló munkára. Az elmúlt években sok gondot jelentett az idős ezüstjuhar az intézmény számára amiatt, hogy gyökerei behatoltak a tornaterem épülete alá. A gyökerek megemelték magát a termet és tönkretették annak padlózatát, valamint megrepesztették a tornaterem oldalsó ablakait is.

2012. évben Pécs önkormányzata által kiírt LÉPJ (Légy Pécs Jövője) pályázaton a Magyar Lajos utcai intézmény is indult az óvoda udvarának rendezése, közte a fával kapcsolatos problémák megoldása céljából.

A legegyszerűbb megoldás az ezüstjuhar kivágása lett volna, mert a fa gyökerei komolyan veszélyeztették az intézmény épületének állagát, a gyökerek az udvar területén több helyen a felszínre kerültek, így botlásveszélyes helyek alakultak ki.

Emellett a fa koronájából is rendszeresen hullottak ki kisebb-nagyobb száraz ágak, amelyek szintén balesetveszélyes helyzeteket teremtettek. A BIOKOM Kft. szakemberei alternatív megoldásként a fa gyökérmetszését javasolták.

A művelet célja volt:

- A dendrológiai és zöldfelületi értékek megtartása, a fa megmentése.
- Az épület állagromlásának megállítása.
- A botlásveszély elhárítása.
- A fa megifjítása visszametszéssel.
- A bonyolult hatósági eljárás kiküszöbölése.
- A kivágás kapcsán jelentkező, megterhelő pótlási kötelezettség elkerülése.

A gyökérmetszés során feltárták a gyökérzóna azon részét, ahol a probléma jelentkezett, az épület falsíkja melletti szakasz került 150 cm mélyen kiásásra.

Itt elvágták a gyökereket, majd szigetelőanyagot fektettek le a gödör teljes mélységében egy 2 mm vastag acéllemez formájában, amely így megakadályozza a gyökerek ismételt, adott irányba történő behatolását.

Tekintve, hogy a fa statikai állapota a rögzítést jelentő gyökerek metszése miatt megváltozott, így annak koronametszése is elkerülhetetlenné vált annak érdekében, hogy a megkurtított gyökerek továbbra is biztosan tartsák a fát.

A fa koronaalakító metszését úgy kellett elvégezni, hogy a korona továbbra is szimmetrikus, jó elrendezésű maradjon. Különös figyelemmel voltak a metszések nyomán keletkező sebfelületek kezelésére is.

Az óvoda épülete mellett tehát megkezdődtek a munkálatok; első lépésként a fa koronájának csonkolásos metszése történt meg. Ezután a gyökérmetszés, majd a munkaárok temetése következett. Jelentős munkát jelentett a keletkezett zöldhulladék feldolgozása is.

A probléma természetbarát „zöld szemlélettel" való megközelítése tehát jó közösségi élményt, hasznos megoldást és nem utolsó sorban anyagi megtakarítást eredményezett az intézmény számára.

Reméljük, hogy a közeljövőben sok hasonló famentési akció követi egymást városunkban, hiszen mennyivel hálásabb dolog megmenteni egy fát, mint elpusztítani!

Forrás: BIOKOM Kft.