Újabb diákolimpián bizonyított a pécsi Souly Alexandra, aki most már Roxfortban varázsol

2017. október 14. szombat 17:35

Újabb diákolimpián bizonyított a pécsi Souly Alexandra, aki most már Roxfortban varázsol

Több, mint egy éve írtunk a pécsi Souly Alexandráról, aki akkor éppen a Nyelvészeti Diákolimpia indiai világdöntőjére készült, ahol dicsérettel végzett.  Az egyetemi tanulmányait Cambridge-ben most kezdő lány idén ugyanezen a versenyen szerepelt Dublinban. 

A fiatal lány a tavalyi döntőn dicséretet kapott, az idei versenyen a magyar csapatból ő érte el a legjobb pontszámot, így szintén „honorable mention"-t, vagyis dicséretet érdemelt.

- A versenyen kevésbé ismert nyelveken, például birom vagy kimbundu nyelven kellett feladatokat megoldani, fordítani, nyelvtani és számrendszert elemezni a megadott adatok alapján - mesélt a megmérettetésről Alexandra.

A diákolimpián belül csapatverseny is van, ahol a feladat az, hogy emojikat kell az indoznéz nevükkel összepárosítani.

A kiválóságoknak több programot is szerveztek.

- A programok inkább kulturális témájúak voltak, tanítottak minket gaelic nyelven, tanultunk ír táncot, hallgattunk nyelvészeti előadásokat is és kirándulni is voltunk.

Souly Alexandra intelligenciáját is tükrözi, hogy felvételt nyert a világ egyik leghíresebb egyetemére, Cambridge-be. Már a bejutás sem volt éppen egyszerű, hiszen számos követelményt támasztottak a magyar lány elé.

- A jelentkezés egy októbertől augusztusig tartó, többkörös folyamat volt, s a felvételi arány körülbelül húsz százalék. Először is kellett írni egy bemutatkozást, ajánlást kellett szerezni, majd ezt követően Cambridge-ben szaktárgyi felvételizni. Ezután nemzetközi nyelvvizsgát kellett tennem és el kellett érnem az érettségi követelményt. Mivel matematika szakra jelentkeztem, ezért júniusban volt még két angol nyelvű matematika vizsgám is.

Természetesen az angliai egyetemen a rendszer sem ugyanaz, mint Magyarországon.

- Kint október 3-án kezdődik a tanév, s összesen háromszor nyolc hétig tart, év végén vannak csak vizsgák. Ami különlegessé teszi a rendszert az az, hogy hetente kétszer egy vagy kétfős különóránk van egy professzorral, aki akkor csak velünk foglalkozik. Csodaszép a város, s az iskola épülete leginkább Roxfortot juttatja eszembe. Annak ellenére, hogy nagyon izgatott és kíváncsi vagyok, Cambridge még mindig ijesztősen hangzik.

Angliában a tandíj sem hasonló a magyaréhoz, mindenhol egységesen 9250 font, ami átszámítva körülbelül 3 150 000 forint. Erre azonban lehet felvenni kedvező diákhitelt, valamint az egyetemek jelentős szociális ösztöndíjjal is támogatják a diákokat.

Alexandra több egyetemről, köztük Bristol, Warwick és Durham egyetemeiről is kapott ajánlatot, Magyarországon pedig az ELTE matematika szakját jelölte meg, azonban végül Cambridge mellett döntött.

Dittrich Zsófia - Fotó: Dittrich Éva