Tragikus a sürgősségi ellátás
2009. szeptember 17. csütörtök 14:32

Az ülés elején dr. Hargitai János (Fidesz-KDNP - képünkön), a megyei közgyűlés elnöke közölte, hogy a Baranya Megyei Önkormányzat Hivatala elnyerte a Magyar Közigazgatási Minőség Díjat, illetve megemlítette azt az Állami Számvevőszék által lefolytatott vizsgálatot, amelyről korábban már beszámoltunk és amely összességében pozitív eredménnyel zárult.
Ezt követően került sor az orvosi ellátásról szóló közmeghallgatásra, amelyen először az ÁNTSZ Igazgatási Osztályának vezetője, dr. Kassay Veronika kapott szót. Az osztályvezető elmondta, a megyében a 322 háziorvosi körzetből 2008-ban mindössze három településen volt huzamosabb ideig betöltetlen praxis, ugyanakkor Baranyában nagyon hiányzik egy magas szintű ellátást nyújtó sürgősségi centrum, hiszen Pécsett sincs ilyen intézmény.
A Pécsi Tudományegyetem Sürgősségi Orvostani Tanszéki Csoport vezetője, dr. Sárosi István által a sürgősségi betegellátás helyzetéről készített dokumentum szerint Pécs, illetve vonzáskörzetének sürgősségi betegellátása rosszul szervezett, idejétmúlt, s fényévnyire van az európai normáktól.
Sárosi szerint a jövőre Pécsre látogató turisták számára döbbenetes lesz, hogy a városban tizennégy helyszínen látják el a sürgősségi eseteket, ráadásul egyes intézetek csak a hét bizonyos napjain fogadják a betegeket. „A mélypont alatt vannak az elégedettségi mutatók, ami a 4-6 órás várakozási idők ismeretében nem meglepő" - mondta a professzor.
A közmeghallgatáson felszólaló dr. Szendy Erzsébet betegjogi képviselő szerint ez a rendszer már több családban is okozott tragédiát. A fenti súlyos hiányosságokat a PTE által tervezett TIOP-pályázat keretén belül megépítendő új központtal küszöbölhetik ki, a négyszáz ágyas klinika területén kialakítandó központ átadása 2012-ben várható.
A megyei közgyűlés - Szekó József indítványára - határozott arról is, hogy a testület csatlakozik ahhoz a tiltakozó akcióhoz, amelyet Somogy megyei egészségügyi intézmények indítottak el annak érdekében, hogy a kormány szabadítson fel harmincmilliárd forintot az egészségügyre. Szintén elfogadta a testület azt a szakmai programot, amely alapján levezényelhetik a PTE, illetve a Baranya Megyei Kórház közelgő integrációját.
B. M.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hidegfront érkezik éjjel esővel,...
- Nyugdíjasoknak újít fel üresen álló...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Orbán Viktor: átlépte az egymilliót a...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Motorosok és biciklisek vannak a...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...
- Ragadozók tízezreit telepítették...