Továbbra is válságjelek dominálnak Baranya gazdaságában

2013. június 21. péntek 08:25

A tavaszi konjunktúra felmérés alapján készült elemzés szerint az összetett konjunktúramutató közel 6 százalékponttal javult az őszi eredményhez képest, mely meghaladja az országos átlagot, de elmarad a Dél-Dunántúl mutatójának plusz 9 százalékos változásától, s ilyen negatív értéket még a 2008-2009-es válság idején sem regisztráltak.

Az összetett mutató növekedés a válaszadók összetételének változásának tudható be: a korábban jobban teljesítő területek (ipar, exportálók, kis- és középvállalkozások) részaránya nőtt, a nagyobb gondokkal küzdő területek (pl. építőipar, mikrovállalkozások, exporttal nem rendelkező vállalkozások) aránya pedig csökkent. A tavaszi felmérés során nőtt az exporttal rendelkező vállalkozások aránya (+7,37%), azonban a beruházások várható alakulásának mutatói továbbra is a legalacsonyabbak közé tartoznak.

A foglalkoztatottak száma alapján a mikrovállalkozások helyzete volt a legrosszabb, melyek egyre inkább lemaradnak a versenyben; a kisvállalkozások is egyre közelebb kerülnek ehhez a csoporthoz, a jövedelmezőség alapján csak a nagyvállalatok helyzete minősíthető jónak. Az elmúlt négy felmérés során a Baranya megyei vállalkozások kedvezőtlen helyzete lényegesen nem változott. A megye gazdaságának válságához hozzájárulnak a hazai gazdasági folyamatok - a fogyasztás stagnálása, a fejlesztési források beszűkülése -, valamint a romló helyi feltételek is.