Továbbra is lóg a levegőben a Pécsi Korona ötlete, hiába sikeres másutt a helyi fizetőeszköz
2013. január 06. vasárnap 19:19

Miközben máshol sikeresnek mondják (pl. a Balaton környékén, vagy Sopronban), Baranyában elhalni látszik a helyi pénz bevezetésének ötlete. Az elmúlt egy évben ugyanis nem történt előrelépés a "Pécsi Korona" ügyében. Ennek ellenére az esztendő elején ismét megpróbálják a Baranya Megyei Önkormányzat (BMÖ) közgyűlésének egyes képviselői beadni a helyi pénzről szóló tervezetüket.
A Balatoni Korona beváltotta az előzetes reményeket
Az év végén az önkormányzatok összesen 10 millió forint értékben adtak jutalmat Balatoni Koronában, így márciustól az év végéig 10 és 20 millió forint körüli kibocsátást értek el - tájékoztatott az elnök-vezérigazgató. Elmondta, úgy tervezték, hogy a Balatoni Korona 3-4 év alatt fut fel, ennyi idő kell a széleskörű megismertetéséhez; az idei célt elérték, jövőre nagyobb lépést kell tenni, s el kell érni az 50 millió forintos kibocsátást.
A Balatoni Koronát eddig jobbára a magyar vendégek keresték, a külföldiek még nem igazán fedezték fel.
Leitold László elmondta, hogy a Balatonnál főleg szállodákban és strandokon lehet a helyi fizetőeszközt használni. Az elnök-vezérigazgató azt reméli, sikerül elérni, hogy a helyi fizetőeszköz bekerüljön a cafeteria-rendszerbe.
A Balatoni Korona az első rendszer, amely többségi önkormányzati részvétellel működik. Az utalvány kibocsátója a Balatoni Korona Zrt., amelyet hét önkormányzat - Veszprém, Várpalota, Balatonfüred, Balatonalmádi, Litér, Tihany és Nemesvámos - alapított a megyei iparkamarával és a Kinizsi Bankkal közösen. A helyi pénz bevezetésének célja, hogy az adott térségben élénkítse a gazdaságot, plusz forrást, likviditást biztosítson a pénzforgalomban résztvevők számára.
- Valamilyen tisztázatlan okból kifolyólag nem foglalkoznak ezzel e kezdeményezéssel, ennek ellenére ebben az évben is, akárcsak az előzőkben az első vagy második közgyűlésen ismét beterjesztjük a témát - fogalmazott Szőcs Norbert, a Jobbik képviselője. Hozzátette, bíznak az elképzelés megvalósításában, mivel álláspontjuk szerint a helyi pénz élénkítené a baranyai gazdaságot.
Ezt a gyakorlatban úgy szeretnék kivitelezni, hogy az általuk „Pécsi Koronának" elkeresztelt leendő fizetőeszköz a havi szinten 300 milliárdos megyei készpénzforgalom húsz százalékát adja. Ez az arány ugyanis - tette hozzá - még nem bolygatná meg a rendszert.
Az országban másutt forgalomban lévő egyéb helyi pénzekkel, például a Soproni Kékfrankossal való összehasonlításra egy szemléletes példát hozott fel Szőcs Norbert:
- A különbséget leginkább egy autós hasonlattal tudnám szemléltetni, ha a soproni helyi pénzre Trabantként tekintünk, akkor, amit itt csinálnánk az egy Mercédesz lenne.
A különbségekre kitérve elmondta, egy ilyen fizetőeszköz lényege, hogy minél tovább kinn maradjon forgalomban, a soproni helyi pénz pedig - meglátása szerint - leginkább utalványként működik, azaz amint levásárolták, megsemmisül. A tervek szerint akár hitelezni is lehetne helyi pénzből, valamint a megyei önkormányzat is jól járna vele, mivel bevételhez jutna.
- Csak pozitív vonzata lenne, mégis valamiért, érdekes módon nem foglalkoznak vele - összegzett Szőcs.
Illusztrációnkon: a Jobbik látványterve a Pécsi Koronáról - na, így, pártcímerrel biztosan nem fogják bevezetni...
Balikó Gergő
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Vajon a májussal a szokatlanul hűvös...
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Késő este pótlóbuszok járnak Mohács...
- Pécsi kórházban látták utoljára a...
- Pécsi és mohácsi vállalkozások...
- Több mint ezer tartalékos tett esküt,...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Volt egyszer egy Tejbisztró:...
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...