Továbbra is lóg a levegőben a Pécsi Korona ötlete, hiába sikeres másutt a helyi fizetőeszköz

2013. január 06. vasárnap 19:19

Továbbra is lóg a levegőben a Pécsi Korona ötlete, hiába sikeres másutt a helyi fizetőeszköz

Miközben máshol sikeresnek mondják (pl. a Balaton környékén, vagy Sopronban), Baranyában elhalni látszik a helyi pénz bevezetésének ötlete. Az elmúlt egy évben ugyanis nem történt előrelépés a "Pécsi Korona" ügyében. Ennek ellenére az esztendő elején ismét megpróbálják a Baranya Megyei Önkormányzat (BMÖ) közgyűlésének egyes képviselői beadni a helyi pénzről szóló tervezetüket.  

A Balatoni Korona beváltotta az előzetes reményeket

Beváltotta a Balatoni Korona a hozzá fűzött reményeket, már 200 helyen lehet használni a 2012 március végén bevezetett helyi fizetőeszközt - mondta az MTI-nek Leitold László, a Balatoni Korona Zrt. elnök-vezérigazgatója.
Az év végén az önkormányzatok összesen 10 millió forint értékben adtak jutalmat Balatoni Koronában, így márciustól az év végéig 10 és 20 millió forint körüli kibocsátást értek el - tájékoztatott az elnök-vezérigazgató. Elmondta, úgy tervezték, hogy a Balatoni Korona 3-4 év alatt fut fel, ennyi idő kell a széleskörű megismertetéséhez; az idei célt elérték, jövőre nagyobb lépést kell tenni, s el kell érni az 50 millió forintos kibocsátást.
A Balatoni Koronát eddig jobbára a magyar vendégek keresték, a külföldiek még nem igazán fedezték fel.
Leitold László elmondta, hogy a Balatonnál főleg szállodákban és strandokon lehet a helyi fizetőeszközt használni. Az elnök-vezérigazgató azt reméli, sikerül elérni, hogy a helyi fizetőeszköz bekerüljön a cafeteria-rendszerbe.
A Balatoni Korona az első rendszer, amely többségi önkormányzati részvétellel működik. Az utalvány kibocsátója a Balatoni Korona Zrt., amelyet hét önkormányzat - Veszprém, Várpalota, Balatonfüred, Balatonalmádi, Litér, Tihany és Nemesvámos - alapított a megyei iparkamarával és a Kinizsi Bankkal közösen. A helyi pénz bevezetésének célja, hogy az adott térségben élénkítse a gazdaságot, plusz forrást, likviditást biztosítson a pénzforgalomban résztvevők számára.
Mint arról korábban beszámoltunk, a megyei önkormányzat képviselő-testületében még 2010 őszén vetődött fel a közgyűlésben a helyi pénz bevezetésének ötletét, ám azóta jelentős előrelépés nem történt az ügyben.

- Valamilyen tisztázatlan okból kifolyólag nem foglalkoznak ezzel e kezdeményezéssel, ennek ellenére ebben az évben is, akárcsak az előzőkben az első vagy második közgyűlésen ismét beterjesztjük a témát - fogalmazott Szőcs Norbert, a Jobbik képviselője. Hozzátette, bíznak az elképzelés megvalósításában, mivel álláspontjuk szerint a helyi pénz élénkítené a baranyai gazdaságot.

Ezt a gyakorlatban úgy szeretnék kivitelezni, hogy az általuk „Pécsi Koronának" elkeresztelt leendő fizetőeszköz a havi szinten 300 milliárdos megyei készpénzforgalom húsz százalékát adja. Ez az arány ugyanis - tette hozzá - még nem bolygatná meg a rendszert.

Az országban másutt forgalomban lévő egyéb helyi pénzekkel, például a Soproni Kékfrankossal való összehasonlításra egy szemléletes példát hozott fel Szőcs Norbert:

- A különbséget leginkább egy autós hasonlattal tudnám szemléltetni, ha a soproni helyi pénzre Trabantként tekintünk, akkor, amit itt csinálnánk az egy Mercédesz lenne.

A különbségekre kitérve elmondta, egy ilyen fizetőeszköz lényege, hogy minél tovább kinn maradjon forgalomban, a soproni helyi pénz pedig - meglátása szerint - leginkább utalványként működik, azaz amint levásárolták, megsemmisül. A tervek szerint akár hitelezni is lehetne helyi pénzből, valamint a megyei önkormányzat is jól járna vele, mivel bevételhez jutna.

- Csak pozitív vonzata lenne, mégis valamiért, érdekes módon nem foglalkoznak vele - összegzett Szőcs.

Illusztrációnkon: a Jobbik látványterve a Pécsi Koronáról - na, így, pártcímerrel biztosan nem fogják bevezetni...

Balikó Gergő