Tovább számláznak a szippantásért

2009. március 13. péntek 15:14

Tovább számláznak a szippantásért
A pécsi önkormányzat lakossági nyomásra ugyan tavaly ősszel visszavonta egy korábbi rendelkezését, ám mint az a minapi közgyűlésen kiderült, a kérdéses ügyben továbbra sem sikerült megoldást találni. A város ezúttal az egyébként saját, többségi tulajdonában lévő cégével nem tud dűlőre jutni: három pécsi peremkerületben élők számára a Pécsi Vízmű Zrt. ugyanis továbbra is küldi az ott élők szerint el nem végzett munka utáni számlákat.

A pécsi közgyűlés két évvel ezelőtt döntött a folyékony hulladék kezelésére vonatkozó szabályokról. Az akkori rendelkezésben a csatornahálózattal még nem bíró településrészekre - így például Vasasra, Somogyra és Hirdre - is kitértek. A felháborodást kiváltó rendelet arról szólt, hogy a vízmű egy adott éves periódusban azon fogyasztók számára postázza - a szennyvíz-szippantás díjával megszámított - csekkeket, akik nem vitették el a vízfogyasztásuk negyven százalékának megfelelő mennyiségű szennyvizet az ülepítő gödrükből. Mindez családonként akár százezres tételt is jelenthet.

A rendelettel sújtottak ugyanakkor a szerintük el nem végzett munka utáni számlázási rendszer miatt tavaly ősszel az ún. "WC-pumpás tüntetésen" tiltakoztak a városháza előtt. A demonstrációnak meg is lett a hatása, hiszen Huba Csaba képviselő javaslatára végül visszavonták a vitatott rendelkezést - minderre viszont már a rendelet hatályba lépése után került sort.

Huba szerint azonban a Pécsi Vízmű Zrt. továbbra is postázza az ominózus csekkeket, immáron a késedelmi pótlékkal is megterhelve, az újabb felszólító levelekben pedig már vízkorlátozást is kilátásba helyeztek a nemfizetők számára.

Tóth Bertalan alpolgármester korábban azt mondta, arra kérték a szolgáltatót, hogy tegyen javaslatot a számlák visszavonására, a cég igazgatósága viszont decemberben nem támogatta az elszámolási rendszer módosítását. Ezt követően januárban maga is tárgyalt a társaság vezérigazgatójával, s az egyeztetések során arra jutottak, hogy felszólítják a díjhátralékosokat, majd ezután az ügyet átadják a helyi adóhatóságnak, mint teljesíthetetlen követelést, s ezzel lezárulna az ügy.

A fentiek szerint tehát azzal számoltak, hogy az érintettek úgysem fizetik be a csekkeket. Tóth kiemelte, a felszólítás ki is ment, majd szerinte a megállapodás ellenére a társaság kiküldte a második - Huba által is említett - felszólító levelet, amelyben már „jogszabályellenesnek" minősülő szankciókat is kilátásba helyezett.

Emiatt az alpolgármester a napokban újabb tárgyalást kezdeményezett a társasággal.


FRISSÍTVE:

Cikkünk elkészülte után az alábbi közleményt küldték a Városházáról szerkesztőségünknek:

"Pécs Város Önkormányzata és a Pécsi Vízmű Zrt. sajtóközleménye


A 2009. március 5-ei pécsi közgyűlésen kérdésként hangzott el, hogy mi lesz a települési folyékony hulladék elszállításával kapcsolatos lakossági tartozásokkal azokon a területeken, amelyeken a közeljövőben kötnek majd rá a közcsatornára / Hird, Vasas/.

Dr. Tóth Bertalan alpolgármester a területek önkormányzati képviselőinek és a szolgáltatást végző Pécsi Vízmű Zrt. vezetőinek részvételével megbeszélést hívott össze, ahol a korábban történt megállapodásnak és az ebben a témában született bizottsági döntésnek megfelelően a felek meghatározták a települési folyékony hulladék közszolgáltatás 2007. augusztus 02. és 2008 augusztus 01. közötti időszakra fennálló díjtartozások további kezelésének szabályait.

Ennek eredményeként a Pécsi Vízmű Zrt. ezeket a tartozásokat további ügyintézésre 2009. március 13-át követően átadja az önkormányzat jegyzőjének, illetve a hatáskör gyakorlásával megbízott Polgármesteri Hivatal Adóirodájának.


Dr. Tóth Bertalan, alpolgármester
Nyirati István, Pécsi Vízmű Zrt. vezérigazgató
"


Képünkön: Tóth Bertalan alpolgármester és Nyirati István a Pécsi Vízmű Zrt. vezérigazgatója egy ivókút átadásán a Tettyén.  

B. M. - Fotó: Dittrich Éva