Vécépumpa-akció a Városházánál
2008. szeptember 10. szerda 20:04

Az önkormányzat tavaly nyáron rendelkezett a folyékony hulladék kezelésére vonatkozó szabályokról, melynek során kitér a csatornahálózattal még nem rendelkező településrészekre - ilyen jelenleg Vasas, Somogy és Hird is.
Tüntetés a Városháza előtt
A szervezet alelnöke, Taar Ilona a Pécsi Újság.hu-nak azt mondta - közel hatszáz aláírással ellátott -, petíciót szeretnének átadni a polgármesternek, melyben követelik, hogy csak az elvégzett közszolgáltatásért vessenek ki díjat, a hulladékgazdálkodási törvény csak erre ad felhatalmazást. Megjegyezte, hogy további két alkalomra is bejelentettek köztéri demontrációt a rendőrségnél, s ha nem járnak eredménnyel, ismételten tünteti fognak.
Az itt élők által kifogásolt rendelet szerint a szolgáltató évente egyszer összeírja azon fogyasztókat, akik nem vitették el a vízfogyasztásuk negyven százalékának megfelelő mennyiségű szennyvizet az ülepítő gödrükből. A rendelkezés szerint azon lakosok, akik ebben a mértékben ezt nem tették meg, éves vízfogyasztásuk negyven százalékának megfelelő, és a szennyvíz-szippantás díjával számolt csekket kapnak.
Mindez azt jelenti, hogy a 100 köbméteres éves vízfogyasztás (a vízdíj 339 forint) mellé akár 40 köbméterre vonatkoztatva 1280 forintos szippantási díjat is kirónak az ott élőkre. A három városrészen sok ingatlannál - a korábbi építési szabályoknak megfelelően - elszivárgó rendszerű a szennyvízgödör, ennek köszönhetően évente csak néhány alkalommal szippantják a folyékony hulladékot. A lakosoknak ráadásul a Pécsi Vízmű Zrt.-vel kell elvégeztetniük a munkát, hiszen a szabályok szerint csak a cég által kiállított számlán szereplő összeggel csökkenthetik a 40 százalékos terhet.
Huba Csaba (képünkön), a terület egyéni önkormányzati képviselője azt mondja, többször levélben kereste meg a polgármestert, felhívva figyelmét arra, hogy el nem végzett közszolgáltatásért kérnek pénzt, ezért a rendeletet módosítani kellene, ám eddig érdemi lépés nem történt.
Mint a fideszes képviselő mondja, korábban 2006-ra ígérték a szennyvízcsatorna-hálózat kiépítését, a jelenleg is folyó munkálatok azonban leghamarabb 2009 tavaszára fejeződnek be, ám a rendelkezés már tavaly augusztustól érvényes. A képviselő szerint a lakók így is jelentős pénzt költenek arra, hogy végre csatornázottak legyenek az ingatlanok, nem lenne szabad még ezzel is terhelni őket.
A szocialista Tóth Mihályné, a terület korábbi egyéni képviselője egyetért Huba Csabával. Mint mondja, ő is megkereste a polgármestert, akitől azt a választ kapta, hogy a vízművel folynak az egyeztetések a probléma megoldása érdekében.
Közölte: 2003-ban - annak reményében, hogy 2006-ban elkészül a hálózat -, sikerült elérniük, hogy az itt élőknek ne kelljen átépíteniük az ülepítőiket teljesen zárt rendszerűre, több százezer forintért. Most pedig, éppen mert hamarosan megérkezik a csatorna, úgy gondolja, hogy ezen időre már nem kellene a lakosokra pluszdíjat kivetni. Mindenesetre, mint képviselő maga is kezdeményezni fogja a rendeletmódosítását - fűzte hozzá.
FRISSÍTVE:
(csütörtök, 10:55)
Városházi sajtóközlemény
"Pécs négy peremkerületének lakói demonstrációt szerveznek a városháza elé a csütörtöki közgyűlés idejére, mert - véleményük szerint - egy, a képviselők által tavaly hozott rendelet rájuk nézve diszkriminatív. A lakók szerint el nem végzett közszolgáltatásért lesznek kénytelenek több tízezer forintot fizetni.
Az önkormányzati rendelet kitér a csatornahálózattal még nem rendelkező településekre, ilyen jelenleg Pécsbánya, Vasas, Somogy és Hird is. A három városrészben sok ingatlannál - a korábbi építési szabályoknak megfelelően - elszivárgó rendszerű szennyvízgödör van, ennek köszönhetően évente csak néhány alkalommal szippantják a folyékony hulladékot. A szolgáltató évente egyszer összeírja azokat a fogyasztókat, akik nem vitették el vízfogyasztásuk negyven százalékának megfelelő mennyiségű szennyvizet, akik csekket kapnak ennek befizetésére.
Az önkormányzat vizsgálja, hogy milyen lehetőségei vannak a lakosság terheinek csökkentésére, ugyanakkor hangsúlyozza, hogy elsősorban környezetvédelmi problémáról van szó, hiszen a folyékony szennyvíz gyűjtése ezeken a területeken nem megoldott. Az nem lehet tartós megoldás, hogy a lakók a környezetet terhelik az elszivárgó szennyvízzel. A megoldás az ISPA-projekt keretében várható, amikor is ez a probléma megszűnik. Az addig vissza lévő időre is keressük a megoldást, ezért az októberi közgyűlés megtárgyalja az ügyet és várhatóan döntés születik a lakosság terheinek csökkentésére.
Tasnádi Péter
polgármester
dr. Tóth Bertalan
alpolgármester
FRISSÍTVE:
(17:29)
Újabb fejlemény az ügyben, amelyről az MTI adott hírt, hogy vécépumpákkal torlaszolta el a városháza bejáratának egy részét az érintett peremkerületek mintegy nyolcvan lakója csütörtökön.
A vasasi, somogyi és hirdi városrészből érkezett tüntetők több mint hatszáz aláírást tartalmazó petíciót adtak át Gonda Tibor szocialista alpolgármesternek, amelyben követelték: a közgyűlés vonja vissza a folyékony hulladék elszállítására vonatkozó és rájuk nézve hátrányos határozatát. Az alpolgármester a petíció átvételét követően megígérte a demonstrálóknak, hogy a közgyűlés októberi ülésén megoldást találnak majd a problémáikra.
B. M. /MTI
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Szélvihar, jégeső csaphat le...
- Nagyapja zaklatott egy 14 éves...
- Hármas karambolhoz riasztották a...
- Késő éjszakáig küzdöttek a lángokkal...
- Fiatal rablók terrorizálták a...
- Heves zivatarok veszélyére...
- Aki szereti a sört, annak a Pécsi...
- Pénteken lesz a virágvásár a Kossuth...
- Kocsis Máté: lejárató kampány az...
- Jól szerepeltek a pécsi...