Tíz éve a világörökség része
2010. november 26. péntek 18:37

Az UNESCO Világörökségi Bizottsága 10 évvel ezelőtt, 2000. november 30-án az ausztráliai Cairnsban tartott 24. ülésén vette fel Pécs/Sopianae Ókeresztény Temetőjét az UNESCO Világörökségi listájára, ezáltal az emberiség történelme szempontjából kiemelkedően fontos kultúrtörténeti kincsek közé sorolta.
E rangos elismerés új lendületet adott a műemlékek további megbecsülésének. 2004-ben indult és 2007-ben fejeződött be az a nagyszabású projekt az Európai Unió társfinanszírozásában, mely lehetővé tette a temető legjelentősebb épületének, a Cella Septichora korábban reménytelennek hitt feltárását, környezetének rangjához méltó, vonzóvá tételét. Ennek keretében került sor az Északi- és a Nyugati Várfalsétányok kialakítására és a Civil Közösségek Háza rekonstrukciójára is.
A beruházás legnagyobb kihívása a negyedik századi Cella Septichora régészeti feltárása volt Dr. Visy Zsolt régészprofesszor vezetésével. Az objektum méreténél fogva arra inspirálta a projekt kezdeményezőit, hogy a pécsi világörökségi emlékek központi helyszínévé alakítsák ki.
A Dr. Bachman Zoltán Kossuth- és Ybl Miklós díjas építész tervei alapján megépített impozáns tér alkalmassá vált turistacsoportok fogadására. Az innen kiinduló folyosók kötik össze az egykori temető valamennyi földalatti látnivalóját. Ebben a központi helységben helyezték el azokat a korszerű informatikai eszközöket, melyek segítségével a látogatók időutazást tehetnek, megtekinthetik a rekonstruált római kori temető építményeit, földrajzi elhelyezkedését, méreteit, a feltárás folyamatát.
Az új látogatóközpontot működtető Pécs/Sopianae Örökség Nonprofit Kft. a közönség megnyerése és megtartása céljából új stratégiai célokat tűzött ki. A világörökség értékeit új kontextusban, tereit megújult funkciókban kívánja hasznosítani. Az idegenforgalom erősítése mellett alternatív, magas színvonalú, látogatóbarát programokat szervez nem csak a Cella Septichora Látogatóközpontban, hanem a páratlan szépségű Északi és Nyugati várfalsétányokon is.
Kezdeményezéseit 2010-ben Dél-Dunántúli Innovációs különdíjjal ismerték el.
A világörökségi listára kerülés nem csak Pécs történelmi értékeire irányította a figyelmet, hanem feltételezte az áldozatokkal járó felelős gondolkodást is. Pécs lakosaiban egyre inkább tudatosult, hogy városuk a nemzeti és az egyetemes kultúra páratlan kincsivel rendelkezik.
Ezért ebből az ünnepi alkalomból szeretnénk megköszönni azokat az egyéni kezdeményezéseket és civil összefogásokat, melyek védték és óvták kincseinket, vagy azoknak a városlakóknak, akik eljöttek rendezvényeinkre - bizonyították, hogy értékeinkért érdemes közösen munkálkodni.
(X)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hatalmasat bukta lett a vége egy...
- Továbbra is zárva egy sáv az M6-oson...
- Az esők mellett csütörkötön már egy...
- A hét végéig még pótlóbuszozhatunk a...
- Gulyás Gergely: elfogadhatatlan az...
- Mire elindult, máris járt a...
- Magára hagyott csecsemő életét...
- Vita a szúnoggyérítésről: a pécsi...
- Újra messzire száll az illata - Még...
- Rendkívüli időpontban jön a...