Tisztább lesz az ivóvíz: kotorják a Duna medrét Mohácsnál

2012. október 08. hétfő 16:51

Látványos szakaszához értek a mohácsi Szabadság-sziget és az azt határoló dunai mellékág rehabilitációjának munkálatai a közelmúltban: a kivitelezők hozzáláttak a mellékágban felgyülemlett iszap eltávolításához.

Antal Alexa, a Természetvédelmi Világalap (WWF) magyarországi szervezetének pr-menedzsere hétfőn az MTI érdeklődésére elmondta: két kotróhajó hét hónapon át, napi tíz órán keresztül rakja hajókra az iszapot, amelyet a Duna főágában terítenek el. Hozzátette: ezzel együtt megkezdődött az irányított fúrás, amelynek célja a kőgátban futó ivóvízvezeték meder alá helyezése. A WWF a kivitelezést és annak eddigi eredményeit csütörtökön, kirándulás keretében mutatja be a sajtó képviselőinek.

A Szabadság-sziget és az egykor Mohács fürdőparadicsomának számító mellékág 2009-ben indult rehabilitációs programja a WWF Magyarország legnagyobb terepi projektje. Az öt évig tartó, európai uniós támogatást élvező, 450 millió forintba kerülő beruházás az állami, az önkormányzati, az üzleti és a civil szféra összefogásával valósul meg annak érdekében, hogy újjáéledjen az 1982-ben a Duna főágától kőgáttal elzárt sziget és a dunai mellékág élővilága.

A kivitelezés keretében eltávolítják a szigetről a tájidegen, invazív növényfajokat, helyükbe őshonos, ártéri erdőt telepítenek, a mellékágban évtizedek alatt lerakódott iszap kotrását követően pedig megbontják a mellékágat elzáró gátat, hogy a mederben egész évben újra friss folyóvíz áramolhasson.

Ezzel ívásra alkalmas helyet biztosítanak a halaknak, az erdőbe pedig visszatérhetnek az olyan ritka madárfajok, mint a fekete gólya vagy a réti sas.

Szakemberek szerint a programnak köszönhetően jelentősen javulhat az ivóvíz minősége Baranya déli településein.

A WWF úgy látja: a Szabadság-szigetnek és mellékágának helyreállítása lehet az első lépés a folyó több tucat hasonló részének rehabilitációja felé, amely a Duna "újjáélesztésének" alapfeltétele.

(mti)