Tarrósy a Civil Kuratórium vezetője
2009. szeptember 17. csütörtök 18:45

A testület egyhangúlag megválasztott vezetője Tarrósy István (képünkön) lett, aki lapunknak elmondta, hogy magát a pályázati folyamatot a menedzsment központ adminisztrálja, a beérkezett pályázatokról csak azután lesz információjuk, miután a központ feldolgozta azokat. Október legelején lesz a következő ülés, akkorra már mindegyik tag egyénileg átnézi az előzetesen kategóriákba sorolt pályaműveket. Igyekeznek minél hamarabb döntést hozni, hogy „a kiválasztott pályázatok bekerüljenek a Pécs2010 főkönyvbe és főáramba".
Ami lényeges, tette hozzá a szakember, „hogy egy pontozásos rendszert fogunk alkalmazni. Nagyon részletesen lebontottuk azt, hogy a lehető legkisebb részletre is odafigyelve, abszolút objektíven próbáljuk meg egymáshoz mérni a különböző pályázatokat. Azokat pontozni fogjuk, és a pontok alapján fogjuk meghozni a végső döntést".
Arról, hogy ne politikai döntés szülessen, arról a testület vezetője úgy nyilatkozott, hogy „amit kérünk a fő döntéshozó köröktől, az az, hogy amikor mi beterjesztjük majd ezt a civil kurátori javaslatot a győztesekre vonatkozóan, akkor ezt erősítse meg a kulturális bizottság is és a közgyűlés is - ne legyen ez politikai csatározás tárgya egy ponton sem. Ezt nem tudnánk felvállalni, csak úgy, ha a mi szakértői véleményünket megerősítik".
Arra a kérdésre, hogy van-e valamilyen kapcsolatuk a szintén civil kezdeményezésre létrejött EKF OFF szerveződéssel, azt válaszolta, hogy nincs, de hozzátette, hogy „amit viszont mi vállalunk pluszban az az, hogy úgy fogjuk megnézni a pályázatokat, hogy áttekintjük, látunk-e esetleges kapcsolódási pontokat, hol lehet esetleg további forrásokra javaslatot tenni; pl. az érintett pályázza meg a Visegrádi Alapot vagy pályázzon máshol. Tehát megnézzük, hol lehetnek még elágazások és egyéb források, amelyekre még a jó pályázatok érdemesek tudnak lenni".
A kuratórium egyébként megegyezett egy nyolc pontból álló alapelvi lista felállításáról, ami a működésével és döntéshozatali mechanizmusával kapcsolatos irányelveket tartalmazza.
Az EKF Civil Kuratórium működéséhez és döntéshozatali folyamatához megfogalmazott alapelvek (Készült a kuratórium 2009. szeptember 8-i ülésén hozott egyöntetű döntések alapján 2009. szeptember 14-én)
1. A kuratórium autonóm civil testület, melynek valamennyi tagja autonóm civil szakértő. Döntéshozatali mechanizmusát, alapelveit saját maga alkotja meg. A mechanizmusról a tagjait felkérő Polgármestert tájékoztatja, de egyéb beszámolási kötelezettséggel a testület nem tartozik sem felé, sem más szervezet felé.
2. A pályázatok elbírálását követően a kuratórium egy mátrixot tervez nyilvánosságra hozni. Ez a „nyilvánossági mátrix" 3 táblázatból áll, amelyek a nyílt civil pályázatra beérkezett valamennyi pályázatot tartalmazzák - (1) „nyertes", (2) „formai hibás", (3) „(szakmailag) elutasított" elnevezésű táblákban. A „nyertes" táblázatban a nyertes projektek teljes pályázati anyaga és a kuratórium indoklása, a „formai hibás" táblázatban a formai hiba tényét megállapító mondat, a „(szakmailag) elutasított" táblázatban a beadott projekt rövid leírása és a kuratórium indoklása lesz olvasható. E „nyilvánossági mátrix"-szal is az a célja a kuratóriumnak, hogy a döntési procedúra teljes egészében transzparens legyen mindenki számára.
3. A civil kuratórium elvárja, hogy az általa konszenzussal meghozandó támogatottak listáját és a „nyilvánossági mátrix"-ot az előre meghatározott városi döntéshozatali mechanizmus további szereplői, így a Kulturális Bizottság és a Közgyűlés megerősítőleg jóváhagyják. A kuratórium valamennyi tagja kizárólag úgy tudja elképzelni szerepét a civil pályáztatásban - annak első pillanatától az utolsóig bezárólag -, hogy mindvégig a politikai döntéshozók tiszteletben tartják és elfogadják civil szakmai javaslatukat, és a kuratórium által véglegesített lista nem lesz politikai csatározások prédája.
4. A kuratórium üléseiről jegyzőkönyvek készülnek, amelyek mindenki számára nyilvánosak.
5. A kuratórium fontosnak tartja, hogy az objektivitást erősítendő, pontozásos rendszert alakítson ki a bírálat előtt. E pontozásos módszertan elősegíti a lehető legjobb/legmegalapozottabb projektek transzparens kiválasztását.
6. Ugyan egy szervezet több pályázatot nyújthat be, de a kuratórium egy szervezettől egy pályázat támogatását tartja reálisnak.
7. Konzorciális projektnél
- a pályázati kiírás nem zárta ki, hogy partnerségben, a konzorciumban részt vehessenek más városokból szereplők, illetve más típusú szereplők (nem civil)
- a kuratórium a döntés során előnyben részesíti a tisztán pécsi, tisztán civil konzorciumokat
8. Ugyan a kiírás nem zárja ki azokat, akik max. 30%-ig a projektben eszközbeszerzésre pályáznak, a kuratórium előnyben részesíti azon pályázókat, akik nem kérnek e tételre támogatást.
A Civil Kuratórium tagjai:
Kacsányi Éva, Nyári Zsolt, Pásztory Dóra, Tarrósy István, Vincze Csilla
EQM - Fotó: Korb Zoltán
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Hidegfront érkezik éjjel esővel,...
- Orbán Viktor: átlépte az egymilliót a...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Nyugdíjasoknak újít fel üresen álló...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Motorosok és biciklisek vannak a...
- Felismeri ezt a bringást? Őt keresik...
- Ragadozók tízezreit telepítették...
- Idén is a baranyai tűzoltó,...