Szomszédokkal fogna össze Baranya

2009. november 24. kedd 19:47

Szomszédokkal fogna össze Baranya
Előbb a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálatához (CESCI), később az Európai Területi Együttműködési Csoportosuláshoz (EGTC) csatlakozhat Baranya megye. Az új kapcsolódási pontokkal az a nem titkolt célja a megyei önkormányzatnak, hogy a határ menti együttműködések az eddigieknél szorosabbá, kézzel foghatóbbá váljanak. A dolgot azért sem árt sürgetni, mert Horvátországgal közösen, annak uniós tagfelvétele után nagy jövő előtt állhat térségünk.

Mint azt dr. Hargitai János, a megyei önkormányzat közgyűlésének kereszténydemokrata elnöke a Pécsi Újság.hu kérdésére elmondta, az elmúlt néhány évben alapjaiban változtak meg a határon átnyúló együttműködések munkáját biztosító feltételek az Európai Unió belső és külső határain egyaránt.

A korábbi költségvetési ciklusoktól eltérően a területi együttműködés 2007 és 2013 között az Unió harmadik fejlesztési prioritásává vált (a versenyképesség fokozása és területi különbségek csökkentése mellett), és az erre a célra szánt összeg is jelentősen megemelkedett; egymilliárdról megközelítőleg 8 milliárd euróra nőtt, amely összeg 75 %-át a határmenti együttműködésekre lehet felhasználni. Magyarország esetében ez 700 millió eurót jelent.

Az európai területi együttműködéssel kapcsolatos források fogadására az EGTC-k (European Grouping of Territorial Cooperation, magyar fordításban Európai Területi Együttműködési Csoportosulás) létrehozásának alapjait teremtették meg, amelyek forradalmi változásokat hoztak a határmenti együttműködésekben - így az elnök.

Hargitai utalt rá: a határok felszámolásában játszott szerep is egyre nagyobb súlyt ad az ilyen kezdeményezéseknek, így nem véletlen, hogy az eurorégiós együttműködések Nyugat- és Észak-Európában is hálózatba kezdtek szerveződni. A hálózatnak nincsenek közép- és délkelet-európai tagjai, ezért magánszemélyek kezdeményezésére ennek az űrnek a betöltésére alakult meg ez év júniusában a Határon Átnyúló Kezdeményezések Közép-európai Segítő Szolgálata (CESCI) Budapesten, amelynek célja az együttműködések szakmai támogatása a közép-európai térségben.

A CESCI tagjai számára többek között intézményfejlesztési, projektfejlesztési tanácsadást, koordinációt biztosít, stratégiai tervezéssel foglalkozik, projektmenedzselésben segít, képzéseket, tréningeket, konferenciákat szervez. Az elnök amondó, a tagság Baranya megye számára is kedvező lehetőségeket jelenthet a határon átnyúló együttműködések fejlesztésében, ezért a tervek szerint a megyei önkörmányzat is csatlakozik a szervezethez.

Korb Zoltán - Fotó: Dittrich Éva