Szili: "a társadalmi baloldal építése lehet a misszióm"

2009. augusztus 29. szombat 09:52

"A tartozik és követel oldal teljesen egyenlő" - összegezte a politikai pályáján eddig történteket Szili Katalin. Az Országgyűlés elnöke - akit elmondása szerint mindig is vonzottak az új kihívások - a társadalmi baloldal építésén akar dolgozni, és szívesebben látna egy morálisan feddhetetlen, hiteles MSZP-t a mostani helyett.

Szili Katalin - aki szeptember 14-én távozik az Országgyűlési elnöki posztjáról - az MTI-nek adott interjújában elmondta: az elmúlt hét évből azt tartja az egyik legfontosabb dolognak, hogy a megválasztásakor ígért nyitott parlament keretében létrehozta az Országgyűlés civil irodáját.
 
Kiemelte még a Kárpát-medencei Magyar Képviselők Fórumának, a Magyarországi Nemzeti és Etnikai Kisebbségek Fórumának és a Nemzeti Fenntartható Fejlődés Tanácsának a megalakítását, amelyek valamennyi kérdésben konszenzussal hozták meg döntéseiket.

Mint mondta, mindhárom testületben felkérték arra, hogy folytassa a munkát.
Arra a kérdésre, hogy mit fog csinálni a következő hónapokban, úgy válaszolt: már most számtalan meghívást kapott szocialista és civil szervezetektől egyaránt az ország egész területéről.

"Véleményem szerint van egy politikai, egy társadalmi és egy szellemi baloldal. Nekem a társadalmi baloldal építése lehet a misszióm" - fogalmazott a házelnök, aki olyan baloldali mozgalom indítását tervezi, amely összefogja és bővíti a baloldal és ezen belül az MSZP civil közösségét.

Megerősítette, továbbra is úgy gondolja: nem akar tisztséget vállalni az MSZP-ben, mert úgy látja, nem ettől függ, hogy mit tud tenni a baloldalért.

A szocialista politikus azt mondta, meg fogja találni a helyét a hétköznapokban. Ebben a pártban rendkívül sok tisztességes ember dolgozik. Értük, velük együtt kell megpróbálni tenni azért, hogy a lehető legkevesebbre csökkentsük a politikai hajléktalanok számát a baloldalon - közölte.

Szili Katalin hangsúlyozta: a szocialistáknak ma arra kell törekedniük, hogy alulról újjáépítsék a baloldalt. Nagyon sokan szkeptikusak abban a tekintetben, hogy ebből a pártból lehet-e bármit újjáépíteni, de én azért azt gondolom, hogy egy hiteles baloldalra szükség van a társadalomban - jelentette ki.

A házelnök szerint egy morálisan feddhetetlen MSZP lehet csak sikeres. Úgy látja, a szocialista párt azért veszítette el a szerethetőségét és a társadalom bizalmát, mert morálisan megkérdőjelezhető helyzetekbe került. A katarzis, a megtisztulás csak akkor jöhet el, ha ezzel szembe merünk nézni - szögezte le.

Arra a kérdésre, hogy ez pontosan mit jelent, úgy válaszolt: a kétes ügyek ne maradjanak tisztázatlanul, legyenek következmények, még ha azok személyi konzekvenciákat jelentenek is.

A szocialista politikus nem tartja jónak, hogy az MSZP kizárólag a kormány tevékenységét mutatja fel a társadalom előtt. Álláspontja szerint a pártnak sokkal szélesebb mozgástere kell, hogy legyen: nemcsak a következő hónapokról, hanem a következő évekről is kell beszélnie. "Nekünk nem azzal a jobboldallal kell viaskodni, amelyik egy látszólag baloldali retorikával állt elő, hanem a saját programunkat úgy kell felmutatni, hogy kiderüljön, a másik oldal egyszerűen populista" - hangoztatta.

Kitért arra: az MSZP-nek olyan politikát kell folytatnia, amely megtartja a XX. század klasszikus baloldali értékeit, mint a szolidaritás, az igazságosság és a közösséghez tartozás, ugyanakkor kibővíti a XXI. század értékvilágával is. Ugyanakkor - mint mondta - tudniuk kell választ adni a globális világ kihívásaira.
 
A szocialista pártnak szembe kell néznie olyan kérdésekkel is, hogyan lehet középpontba helyezni a szociálpolitikát, társadalompolitikát, és azzal is, hogy a gazdaság mint eszközrendszer, a környezeti erőforrások pedig mint korlát jelenjen meg.

A leköszönő házelnök beszélt arról is, hogy sokan értetlenül fogadták a távozásáról szóló bejelentését.

A rendszerváltás óta nem nagyon volt példa arra, hogy valaki egy ilyen, idézőjelben "kényelmes" helyet föladott volna bármilyen kényelmetlenségért. Én azt mindig mindenütt elmondtam, hogy elszámolnom elsősorban a saját lelkiismeretemmel kell - mondta.

Hozzátette: tényleg komolyan gondolja azt, hogy valakinek - még akkor is, ha ezért nem ő a felelős - példát kellett mutatnia, ugyanis szerinte az európai parlamenti választások eredményét követően sokkal komolyabban kellett volna levonni a konzekvenciákat.

"Az nem az én hibám, hogy azt elképzelhetetlennek tartják, és gyanúsan néznek arra, aki önként mond le a pozíciójáról. Szerintem ez hozzátartozik a politikai kultúrához" - fogalmazott.

Szili Katalin az MTI kérdésére felidézte: miután a kongresszuson bejelentette a döntését, négy napig a pártvezetésből valóban senki nem is reagált erre. "Szerintem probléma, ha az látszik, hogy belül sem vagyunk szolidárisak egymással, de túlléptem ezen, már nem foglalkozom a történtekkel" - közölte.

Arra a kérdésre, hogy elindul-e újra a Baranya megyei egyéni választókerületében, azt mondta: ezt a döntést még csak most fogja meghozni.

"Számomra nem az a dilemma, hogy elindulok-e vagy sem, hanem az, hogy egy ilyen helyzetben cserben hagyhatom-e éppen azokat, akik a végeken tisztességgel végzik a munkájukat" - tette hozzá.

Az Országgyűlés leköszönő elnöke egyáltalán nem zárta ki annak a lehetőségét, hogy feltételekkel valaha talán ismét tisztséget vállal. A politikusoknak a "soha" és az "örökké" szót ki kell törölniük a szótárból - jegyezte meg.

(mti)