Szigorúan ellenőrzött pécsi kerthelyiségek: előfordul, hogy elhasalnak a zsűri előtt

2016. augusztus 08. hétfő 16:53

Szigorúan ellenőrzött pécsi kerthelyiségek: előfordul, hogy elhasalnak a zsűri előtt

A történelmi belvárosban ötévente kötelező zsűriztetni a kerthelyiségeket, s bizony előfordul, hogy egyik-másik nem felel meg a követelményeknek. Csaba Ders, Pécs főépítésze hírportálunknak nyilatkozva elmondta, a leggyakoribb hibák egyik, hogy az engedélyezettnél nagyobb területet vesznek igénybe a vendéglősök, de előfordul az is, hogy a megállító táblákkal próbálnak meg trükközni. 

Nem mindegy, milyenek a bútorok, milyen színűek a napernyők, s az sem, hogy hány darab és hogyan megjelenített reklámfelirat látható a kerthelyiségekben. Többek között ezeket is ellenőrzik Pécsett a a Városfejlesztési és Kommunális Bizottság tagjai.

A zsűriztetést a történelmi belvárosban ötévente kötelezően el kell végezni, valamint akkor is, ha kicserélik egy egységben a bútorzatot, vagy változik az üzemeltető kiléte.

A szemle mindazonáltal messze nem csak formalitás, többször adódnak ugyanis kisebb-nagyobb problémák, amelyeket kiszúrnak a zsűri tagjai.

- A legfontosabb szempontok egyike, hogy a közterület rendeletetését be tudja tölteni a kitelepülés esetén is, vagyis hogy maradjon elegendő hely a közlekedés akadálytalan bonyolítására - mondta a Pécsi Újság.hu érdeklődésére Csaba Ders, Pécs főépítésze. - A bútorzat megjelenése esztétikus, a belvárosi környezetbe illeszkedő, megfelelő színvonalú kell legyen. Reklámtartalma minimális, nem hivalkodó kivitelű lehet. Elsősorban a saját üzlet elnevezése jelenhet meg rajta a követelményeink szerint. Elvárjuk, hogy a napernyők natúr bézs, fehér színűek legyenek, legfeljebb az alsó, körbefutó szoknya tartalmazhat szolid reklámfeliratot.

A leggyakoribb bakikról szólva a főépítész kiemelte, hogy a vendéglősök sokszor megfeledkeznek az öt évenkénti, vagy a bútorzat megváltoztatása miatti ismételt zsűriztetés szükségességéről, ezért az ellenőrzések során gyakran szabnak ki pótdíjat.

Mivel a bútorzat egyes elemeit az italgyártók szponzorként szállítják, gyakori, hogy a hivalkodó reklámfeliratokat tartalmazók alkalmazását elutasítja a bizottság.

Vannak, akik trükközni is próbálnak: előfordul, hogy használhatatlan alakú és méretű előkert engedélyezését kérik, mivel akkor kisebb alapterület után kellene használati díjat fizetni. Az építményt (dobogót) is tartalmazó teraszok esetén, előfordul, hogy nincsenek tekintettel az egyéb engedélyek beszerzésének szükségességére, illetve a terület alatt lévő közművekre.

- Gyakori, hogy a vendéglátóhely nagyobb területet vesz igénybe az engedélyezettnél, s az is, hogy nem fizetik rendesen a használat díját. Szerencsére mindkét esetből egyre kevesebb fordul elő az ellenőrzéseknek köszönhetően. Előfordul az is, hogy megváltoztatja a bútorzat valamely elemét. Többen újabb megállító-táblákat helyeznek ki, holott a szabály szerint csak egyet lehet, ráadásul az előkerten kívülre, ami ellentétes az idevágó rendelettel - fogalmazott a Csaba Ders.

Hozzátette azt is, a hiányosságok miatt rendszeresen előfordul, hogy csak később, a változtatások végrehajtása után, vagy egyáltalán nem adják ki az engedélyt.

Képünk illusztráció. 

M. B. - Fotó: Dittrich Éva