Szigeti vész: mit lép a BIOKOM?

2010. február 21. vasárnap 18:39

Szigeti vész: mit lép a BIOKOM?
9-8 arányban másodszor is elutasította a szigetvári képviselő-testület annak a városi vagyonkezelő társaságnak a létrehozásáról szóló tervet, amely az előterjesztők szerint idővel valamennyi városüzemeltetési feladatot átvenné. Az ellenzők szerint ez az önkormányzati vagyon elherdálását jelentené, és így csak rövidtávon hozna enyhülést az önkormányzat pénzügyi gondjaira. Az önkormányzati vagyon privatizációjának tekintett folyamatban a pécsi BIOKOM Kft. is érintett lehet, hiszen leányvállalatának, a Dél-Kom Kft.-nek hulladékszállítási szerződését is felmondták Szigetváron - meglehetősen furcsa körülmények között és a folyosói pletykák szerint a holding előkészítéseként.

A TD Vagyonkezelő Kft. 49 százalékos kisebbségi tulajdonosa lenne annak a városi vagyonkezelő társaságnak, amelybe a városüzemeltetési feladatokat integrálná a szigetvári képviselő-testület néhány önkormányzati képviselője. Bár az előterjesztést - amúlt héten immár második alkalommal - leszavazta a többség, az előterjesztők továbbra is erőltetik az önkormányzati vagyon ilyen formában történő hasznosítását.

- Első lépésként a távhőszolgáltatást és a kórház nem orvosi feladatait bíznánk az új cégre, így a kórház non-profit céggé alakulhatna, a távhőszolgáltatás pedig a kedvezményes áfa-kategóriába kerülhetne - érvelt az átalakítás mellett Tusnádi Tamás, önkormányzati képviselő. - Második lépésként az önkormányzati ingatlanok kezelését kapná meg a városi vagyonkezelő, amelybe végül valamennyi városüzemeltetési szolgáltatást, így például a hulladékkezelést is integrálnánk. Ezzel lenne elkerülhető az önkormányzat csődhelyzete.

Tusnádi szerint az új cég azonnal 150 millió forintos kölcsönt adna a városnak, amely így a 60 napnál régebbi, lejárt határidejű tartozásait rendezhetné, így elkerülné a pénzügyi gondnok kinevezésével és a korlátozott cselekvési lehetőségekkel járó csődhelyzetet.

- A város nehéz gazdasági és pénzügyi helyzetben van, de nem mondhatjuk, hogy csődben van, pláne úgy, hogy az intézmény-struktúra átvilágítása nem történt meg - mondta el Fazekas Róbert, a vagyonkezelő társaság létrehozását ellenző önkormányzati képviselő. - A vagyonkezelő cég rövid távon lehet, hogy megoldást jelentene a pénzügyi gondokra, de már október-november környékén újra szembesülnénk a problémákkal, amelyet elsősorban az eladósodottságunk okoz. Ezt pedig csak növelné a befektetőtől kapott kölcsön. Ebben a helyzetben különösen fontos, hogy az önkormányzati vagyon maradjon 100 százalékban az önkormányzaté, ami az új cég létrehozásával nem lenne biztosított. Én úgy érzem, az új cég csak kiszedné a gyöngyszemeket az önkormányzati vagyonból, majd a maradékot visszaadná a városnak, bajlódjon vele.

Mivel az új társaság menedzsment joga is a kisebbségi befektetőé lenne, az önkormányzat kezéből, Fazekas szerint, kicsúszna a döntés, míg a szakmai befektető be tudná hálózni a várost. A fideszes képviselő azt mondja, ha a befektetőnek megéri a vagyonkezelő cég működtetése, akkor az önkormányzatnak is megérné.

Külön pikantériája az ügynek, hogy a szigetvári városháza folyosói pletykái szerint a vagyonkezelő cég létrehozásának támogatói annyira biztosak a dolgukban, hogy már meg is kezdték az új cég útjának kikövezését.

Ennek tudják be sokan, hogy a BIOKOM Kft. leányvállalatának, a Dél-Kom Kft.-nek a 2004-ben tíz évre kötött hulladékszállítási szerződését előbb - a jogutódlás szabálytalanságára hivatkozva - felmondta az önkormányzat, majd a jogutódlás jogszerűségének kimondására benyújtott bírósági keresetet megtámadva a szerződés semmisségének megállapítását kérte. Megerősíti ezt a híresztelést az a szigetvári képviselők elé került előterjesztés is, amely szerint a létrejövő vagyonkezelő cég irányítását a TD Holding egyik alkalmazottja látná el, a három tagú Felügyelőbizottság pedig ifj. Feigli Ferenc (a milliárdos fejlesztési pénzek fölött rendelkező Dél-Dunántúli Regionális Fejlesztési Tanács barcsi, szocialista elnökének a fia), dr. Tusnádi Tamás, és dr. Barka Tamás összetételben állna fel.

A bíróság első fokon semmissé nyilvánította a hulladék-szállítási szerződést, amit a vagyonkezelő céget erőltető képviselők úgy értelmeztek, hogy új közbeszerzési pályázatot készíthetnek elő a szemétszállítás biztosítására. A nevüket nem vállaló jól értesültek azonban tudni vélik, hogy a háttérben az a Terra Holding Kft. áll, amelynek ügyvezetője, ifj. Feigli Ferenc, aki korábban a Dél-Kom Kft. jogelődjének, a Duna-Dráva Menti Hulladékgazdálkodási Kft.-nek volt az ügyvezetője, de elküldték a cégtől. A DDRFT-elnök fia, ifj. Feigli a hírek szerint személyének eltávolítása miatt „fogadott bosszút" a Dél-Kom Kft. ellen, amely mind a mai napig szolgáltat Szigetváron - annak ellenére, hogy szerződését felmondták, és a város jelentős díjjal is tartozik felé.
 

Marton Ferenc - Fotó: Dittrich Éva