Széchenyi tér: elutasító közhangulat?
2008. szeptember 14. vasárnap 21:03

A tervpályázatok (a legjobbnak talált munka vázlatterve ITT látható) készítői közül a végleges tervek elkészítésére felkért S73-nak több újdonságot is be kell építenie előzetes elképzeléseibe, s kisebb-nagyobb módosításokat kell végrehajtania még - derül ki a tervezési szerződésből. Mindez előre várható volt, hiszen a a menedzsment központ építészeti koordinátora, Tóth Zoltán már a tervpályázati eredményhirdetéskor utalt rá: a többi díjazott pályázat elemeiből is mazsoláznak majd, mielőtt a részletes terveket megrendelik a cégtől.
Az emberek konzervatívak
Hogyan érinti a pécsieket tradicionális főterünk átépítése, milyen érzelmeket vált ki belőlük, elfogadják-e?
Tistyán László pécsi szociológus szerint alapvetően mindannyian konzervatívak vagyunk, így minden változást fenntartásokkal fogadunk. Így lesz ez az új Széchenyi tér esetében is, ráadásul - mivel az EKF-programmal kapcsolatban amúgy is negatív közvélemény alakult ki - ez a hatás erősebb is lesz, mint más városok esetében.
Az érzelmi kötődések, s a kollektív emlékezet kapcsán a szakember ugyanakkor megjegyzi: Pécs lakossága meglehetősen heterogén, az emberek jó része nem tősgyökeres pécsi. Így igazi, hagyományos kapcsolata sokunknak szerinte nincs is a térrel. Mindezekkel együtt nyilvánvalónak tűnik, hogy a negatív vélemények hangadói lesznek majd többségben a beruházás során, és utána is egy ideig - míg a csendes többség álláspontjáról alig fogunk tudni valamit.
De lássuk, hogy is alakul át a tér - immáron a pécsi önkormányzat és a menedzsment központ építészeinek javaslatai alapján.
A járműforgalmat, valamint a parkolási lehetőségeket megszüntetik. Egy év múlva már csak a kék- és sárga villogós járművek hajthatnak be a város szívébe, csak a megyei önkormányzat és a polgármesteri hivatal épülete előtt lesz néhány ideiglenes megállóhely. Ennek ellenére meghagyják a tér körüljárhatóságát, s a buszközlekedés előtt is nyitva hagyják a lehetőséget - kétirányú forgalom ugyanakkor nem lehet majd.
Azt egyelőre nem döntötték el, hogy a központi részt körbeölelő fal megmaradhat-e, vagy sem. Erre vonatkozólag több alternatívát kell kidolgoznia az S73-nak, s később az önkormányzat illetékes bizottsága döntheti el, melyik megoldás támogatandó.
Északról dél felé haladva a következő változások várhatók:
A Hunyadi úton továbbra is kétirányú marad a forgalom, az új térburkolaton, valamint a nyugati oldalon parkolási lehetőséget is hagynak. A városfal vonalában meg kell jeleníteni az egykori kaposvári kapu helyét.
A Megye-közben továbbra is parkolhatnak autók a panzió miatt, s valószínűleg taxi drosztok is lesznek ott. Bár felújítják a Boldogság Háza kicsiny udvarát, parkolási lehetőséget nem hagynak az esküvőkre érkezőknek, mindössze várakozásra adnak módot. Egy medencés szökőkút kerül a háztól délre lévő kis, háromszög alakú részre.
A Szepesy Ignác utca esetében némileg homályosan fogalmaz a szerződés: burkolatának illeszkednie kell Pécs városfalon belüli utcájainak burkolatához, s a kivitelezés során meg kell találni az olasz típusú és az északi típusú terek közötti egyensúlyt. Ide továbbra is csak a környéken lakók hajthatnak be, az útszéli parkolásra pedig nem adnak lehetőséget.
A dzsámit érintő változás, hogy az egykor itt álló Szent Bertalan kápolna alaprajzi körvonalait meg kell jeleníteni a térburkolatban. A török templom lépcsősorát átalakíthatja a tervező, de a környező értékes növényállományt meg kell tartania.
Az örökmécses alépítménye is megváltozhat - ennek átgondolása tervezési feladat. A mécses és az első világháborús reliefek azonban mindenképpen a téren maradnak és a jelenlegivel azonos súlyú elhelyezésükről kell gondoskodni. Megmarad az északi lépcsősor, s ettől nyugatra épülhet meg egy térplasztikával kiegészített szökőkút is.
A Szentháromság szobor ugyan a jelenlegi helyén marad, de korábban meglévő korlátját visszaállíthatja a tervező. A déli lépcsősor elbontására lehetőséget adnak, ugyanakkor a tér lejtésére mindez nem lehet negatív hatással.
A tér keleti oldalán lehetőséget kell biztosítani a vendéglátóhelyek kitelepülésére, miközben gondoskodni kell további árnyékot adó fák ültetéséről is.
A Jókai tér Széchenyi térrel való kapcsolódása is megváltozik, itt ugyanis az erős lejtést kell feloldaniuk a tervezőknek, s a Ferencesek utcája torkolatában egy kortárs anyaghasználatú, de nem szoborszerű díszkúttal kell megteremteni a téri léptékváltást. A többi vízképhez hasonlóan itt is fontos a víz megérinthetősége.
A Virág Cukrászda terasza növelhető, míg az előtte lévő zöld terület akár el is mozdítható - az időjárás-állomást felújítják. A polgármesteri hivatal előtti parkoló megszűnik, helyén csak egy-két ideiglenes beálló maradhat. A térrészen plasztikaként megfogalmazott, lépcsőkkel övezett vízjáték lesz - ügyelve arra, hogy az elem a téli hónapokban, víz híján is látványos maradjon.
Új elemként a tér nyugati oldalán kortárs, de nem túl hangsúlyos szoboregyüttes kap helyet - ennek környékét fákkal övezett pihenőhelynek szánják.
Képünkön: fiatalok a körbekeríthető Szentháromság-szobor tövében.
Kép és szöveg: Korb Zoltán
Facebook box
Megosztás
Kapcsolódó írások
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Egészséges csecsemőt hagytak egy...
- Orbán Viktor: átlépte az egymilliót a...
- Nyugdíjasoknak újít fel üresen álló...
- Éjszakai expresszel is utazhatunk...
- Benéztünk a hírhedt Lánc utcai...
- Hidegfront érkezik éjjel esővel,...
- Jövedéki adóval trükköző bandát...
- Vandál pusztítás a Barbakánnál:...
- Ragadozók tízezreit telepítették...
- Motorosok és biciklisek vannak a...