Sorvadnak a Centrum parkoló fái, sajnos nem bírják a belvárosi környezetterhelést
2012. november 11. vasárnap 10:35

Amint arról korábban beszámoltunk, megbetegedett a mecseki feketefenyő-állomány, ráadásul a Jókai téren lévő csepleszmeggy díszfák közül is egy egyeden elszáradtak a levelek, egy másikról pedig eltűntek. Több olvasónk is jelezte, hogy a Centrum parkoló fái közül is jó néhány ment tönkre az utóbbi időben.
A Jókai téren nemrég megbetegedett csepleszmeggy nevű díszfák közül az egyiket ki kellett vágnia a városüzemeltetési társaságnak, a Biokomnak, miután a növény elszáradt. A fa pusztulásának pontos okát a laboratóriumi vizsgálatok sem tudták egyértelműen kideríteni, így a legvalószínűbb, hogy élettani hatások következtében száradt el. A másik, nem egészséges fát viszont a kéregmoly nevű lepkefaj fertőzte meg a laboratóriumi eredmények alapján, ám Lóczi Szidónia, a társaság képviseletében azt mondta, speciális, célirányú vegyszeres permetezésével sikerült mind a fertőzött egyedet, mind a többi fát megmenteni.
A belvárosi Centrum parkolót szegélyező fasor sem nyújtja már azt az árnyékot, mint régebben, jó néhány egyeden látszik, hogy nincs megfelelő egészségi állapotban.
- Túlnyomórészt kislevelű juhar- és hársfák vannak a területen. Őket rendszeresen permetezik, gondozzák és metszik a kollégák, tehát folyamatosan gondozzuk az állományt. Teljes bizonyossággal kijelenthető, hogy a fák a környezeti hatások miatt nincsenek a legjobb színükben - mondta a PR-menedzser.
Mindez azt jelenti, hogy a nagy szállópor-terhelés, a kipufogógázok okozta magas légszennyezettség és a "gyökértaposás" miatt vannak rossz bőrben a növények.
- A szállópor-terhelés miatt a levelek nem jutnak elegendő levegőhöz, sérül a fotoszintézis folyamata. A másik ellenség a kipufogógáz, a környéken nagyon magas a légszennyezettség az óriási gépjárműforgalom miatt. Ezek a fák azon típusba tartoznak, amelyeknek alacsony a várostűrési képességük. A harmadik fő probléma a "gyökértaposás". A parkoló autók és a forgalom miatt folyamatosan tömörödik a talaj, amely egyre keményebb lesz, így onnan kiszorul a levegő - mindez a növények egészségének a rovására megy.
Az egyik "orvoslási" lehetőség a talajszellőztetés lehetne, amikor is munkagépekkel lazítanák fel a területet, ám abban az esetben nem lehetne a helyszínen parkolni. A terület szilárd burkolattal való ellátása is javíthatna a helyzeten, ami a porterhelés és a "gyökértaposás" ellen is védelmet adna. Esetlegesen a gépesített öntözés megvalósítása is felmerülhet opcióként, de ezek együttes alkalmazása sem jelentene garanciát arra, hogy a növények egészségesek lesznek. Ráadásul mindezek megvalósítása jelentős terhet róna a városra.
Noha ilyen fák például Uránvárosban is találhatók, azok jobb állapotban vannak, hiszen a környezetükben lévő zöldövezet sokat segít egészségük megtartásában, míg a belvárosi egyedek esetében ilyenről nincs szó.
H. L. B.
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- Lottó, lottó, a heti remény: itt van...
- Több mint ezer tartalékos tett esküt,...
- Vajon a májussal a szokatlanul hűvös...
- Páva Zsolt: "kiálltuk a próbát"
- Pécsi kórházban látták utoljára a...
- Szili Katalin: nem egymás mellett,...
- Helyszínelés miatt állt le reggel a...
- Gázolt a vonat, késtek a járatok a...
- Böde az élvonal történetétnek...
- Pécsi és mohácsi vállalkozások...