„Sajnos minket nem kérdeztek meg" - A Marx útiaknak nem Wass Albert fáj, hanem a döntés módja

2012. szeptember 24. hétfő 18:29

„Sajnos minket nem kérdeztek meg

Többségében nem örülnek az október elsejétől Wass Albert nevét viselő pécsi Marx út lakói a névváltoztatásnak - legalábbis azok, akiket helyben sikerült megszólaltatnia a Pécsi Újság.hu-nak. Általában feleslegesnek és pénzkidobásnak tartják a változtatást. Legtöbbjük megjegyezte, bár az erdélyi író ellen nincs kifogásuk, megszokták a régi nevet, s ha már mindenképpen át kellett nevezni az utcájukat, jobban örültek volna egy pécsi személyiségnek.

Ki az a Wass Albert?

Szentegyedi és czegei gróf Wass Albert (Válaszút, 1908. január 8. - Astor, Florida, 1998. február 17.) erdélyi magyar író és költő. Magyarországon csak halála után fedezték fel, mint az erdélyi magyar irodalom nagy alakját. A hivatalos irodalomtörténet mintha tudomást sem venne róla, miközben vannak, akik a legnagyobbak között emlegetik. Az amerikai hatóságok mind a román, mind a Wiesenthal-központ vádjait - "háborús bűnös" - megalapozatlannak találták vele szemben.  
- Sajnos nem kérdezték meg tőlünk, hogy szeretnénk-e megváltoztatni az utca nevét - adott hangot véleményének egy középkorú hölgy, aki „kicsit felháborítónak" tartja az eljárást. Mint mondta, nem Wass Albert személye, hanem a változással járó huzavona - például az okmánycserék - miatt. Könyvet ugyan még nem olvasott az erdélyi írótól, de „biztos jó műveket írt" - előlegezte meg a bizalmat.

- Ha már változtatnak, biztos lett volna valamilyen pécsi kötődésű név is - foglalta össze álláspontját.

Ezzel a véleménnyel - munkatársunk tapasztalatai szerint - nincs egyedül: a Pécsi Újság.hu által szúrópróbaszerűen kiválasztott és megszólaltatott helyiek elmondták, alig-alig akad olyan Marx utcai lakos, aki örülne változásnak. Elsőként minden megkérdezett az okmánycserével járó kellemetlenséget emelte ki.

2500 pécsi hasonló cipőben

Érdeklődésünkre az önkormányzat úgy tájékoztatott, megközelítőleg 2500 polgárt érintenek az utcanév-változások. Az okmányiroda által kiadható valamennyi okmány (lakcímkártya, forgalmi engedély, egyéni vállalkozói tevékenység folytatásáról kiadott igazolás, illetve vállalkozói igazolvány) cseréje ingyenes, minden érintett polgár számára. Arra a kérdésünkre viszont, hogy ez mekkora összeget jelent a városházának, nem kaptunk választ.
- Teljesen felesleges intézkedés - fogalmazott egy másik középkorú nő, akinek szavaiból kiderült, szerinte mindegy hogy az önkormányzat kifizeti az okmányok cseréjének költségét: „az is a mi pénzünk".

- Hiába fizetik ki a papírok cseréjét, hányszor kell majd a hivatalokba járkálnom? Lopom én az időmet? - tette fel a kérdést egy idősebb úr.

Az utcában lakók csak ezután mentek bele mélyebben Marx és Wass Albert összehasonlításába.

Ki az a Karl Marx?

Karl Heinrich Marx (Trier, 1818. május 5. - London, 1883. március 14.) német filozófus, közgazdász, a szocialista munkásmozgalom teoretikusa, a marxizmus névadója. Kapitalizmuskritikájáról és a történelemnek materialista felfogásáról, osztályharcok történeteként való leírásáról ismert. Elméleti munkásságával és közvetlen részvételével több európai munkásszervezetben, köztük az Első Internacionáléban fejtett ki forradalmi tevékenységet.
- Nem értem, hogy miért éppen Wassra esett a választás, akit bevallom, nem is ismerek. Úgy hallottam, nyilas érzületű, de nem vagyok biztos benne - mondta ezt már egy középkorú férfi, hozzátéve, Marxot jobban ismeri, főként az általános- és középiskolás tananyagból.

Olyan utcabelire is bukkantunk egy nyugdíjas magyartanárnő személyében, aki munkatársuktól hallott először a közelgő névváltozásról.

- Wass Albert munkásságát igen nagyra becsülöm, de már elég régóta itt lakom, 1953-ban ide mentem férjhez - mutatott az egyik házra -, megszoktam a Marx utca nevet. Végül is ő sem volt kutya - folytatta - olyan közgazdász, akit világszerte ismernek.

- Ezek szerint minden okmányt le kell cserélni? - kérdezett vissza, szinte azonnal válaszolva is: - Na, ez a része nekem nem tetszik.

Balikó Gergő - Fotó: Dittrich Éva