Rezeg a léc a bányászvárosban?

2009. július 31. péntek 19:49

Kispál László (Polgári Kör), és Polics József (Fidesz) feljelentés tettek egy ingatlanértékesítés kapcsán hűtlen kezelés gyanújával, Komlón. Az ügyben közvetve felvetődik Páva Zoltán (képünkön), Komló MSZP-s polgármesterének, országgyűlési képviselőjének az érintettsége is - az ügy a Szigetvári Városi Ügyészség előtt van.

A Komlói Szociális Kht. tavaly decemberben kötött szerződést az egyik helyi vállalkozóval egy, a kht. tulajdonában lévő, valaha a Május 1. Ruhagyárnak is otthont adó "szociális otthon, gazdasági épület, udvar" megnevezésű 4500 négyzetméteres ingatlan eladása kapcsán.

Nettó negyvenötmillió forintot kértek. A megállapodás szerint a vevő ebből 4,2 milliót a szerződés aláírásakor, a többit pedig két év alatt 1,7 millió forintos részletekben fizetett volna ki. Időközben azonban - jobboldali képviselők nyomására - ingatlanszakértő is felbecsülte az épületet, aki szerint viszont az ár irreálisan alacsonynak számít, ő ugyanis közel százmillióra becsülte az ingatlan értékét.

Ha így volt, öt év is lehet belőle

Mint dr. Petréteiné dr. Malomsoki Csilla, Baranya megyei főügyész-helyettes közölte, a Szigetvári Városi Ügyészség a jövő hét elején dönthet arról, elrendeli-e a nyomozást, s ha igen, mely nyomozóhatóságot, rendőrséget bíz meg a feladattal.
Egy, az ügyben megkérdezett jogász szerint, ha a bíróság megállapítja a hűtlen kezelés bűntettét, akkor akár öt évig terjedő szabadságvesztés is kiróható az ügyben.

A polgármesterrel, Páva Zoltánnal régóta vitában álló Polics József, a Fidesz komlói választókerületi elnöke szerint felháborító ami történt, hiszen a konstrukció két éves kamatmentes kölcsönt jelent, ráadásul az ingatlan bérlőkkel együtt kelt el (akik ezután nem a városnak, hanem a vállalkozónak fizetik a bérleti díjat). Ráadásul, mondja, a múlt év decemberében született szerződésről csak februárban értesültek, véletlenül.

A testület felkérte a polgármestert arra, hogy utasítsa a kht. ügyvezetőjét az adásvételi szerződés bírósági úton történő megtámadására, tekintettel a vételár és a forgalmi érték közti feltűnő értékaránytalanságra. Policsék elmondása szerint később Páva mégis úgy szavazott a társaság taggyűlésén, hogy a bírósági megtámadást elutasítja, annak ellenére, hogy a kisebbségi tulajdonostárs, a megyei önkormányzat képviselője is erre voksolt.

Policsék feljelentése szerint a „fenti magatartás az előzményekben foglaltak figyelembe vételével alkalmas a Btk. 319. § (1) bek.-ben írtak szerint a hűtlen kezelés bűncselekmény megállapítására".

Páva Zoltán munkatársunknak nyilatkozva azt mondta, nem érti, miként merülhetne fel érintettsége, hiszen "városvezetőként csak közvetetten lehet" érintett. A polgármester azt állítja éppen ő volt az, aki vizsgálatot indított az ügyben, s mivel a kht. önálló intézmény, az ingatlant nem ő, hanem annak vezetője adta el.

Hozzátette, áll az eljárás elébe. Úgy gondolja, a kht. vezetője valóban elkövetett "némi szabálytalanságot", így ezért nem is hosszabbították meg kinevezését, Polics viszont szerinte egy tehetségtelen politikus, aki maga próbál Komlón ingatlanbotrányt kreálni, Terézváros mintájára. A polgármester megjegyezte, a fideszes képviselő annak idején, amikor a megyei gazdasági bizottság tárgyalta az eladást, nem emelt kifogást az ügylet ellen.

Képünkön: a komlói polgármester.


B. M.