Pokorni Pécsett a felsőoktatásról
2010. március 04. csütörtök 20:06
Pokorni Zoltán úgy vélte, hogy az elsősorban a demográfiai változások következtében kialakuló helyzetet a hazai egyetemek, főiskolák két féle módon kezelhetik: külföldi hallgatók invitálásával, valamint a szakképzés felé való terjeszkedéssel.
A külföldi, fizetős hallgatók számának emelkedése növeli az egyetemek rentabilitását, gazdálkodási képességét. Nélkülük a Semmelweis egyetem és a pécsi egyetem már nem tudná a jelenlegi színvonalon tartani egészségügyi képzését. Megjegyezte, hogy az orvostanhallgatóknak már 20-30 százaléka fizet tanulmányaiért - mondta a politikus.
A volt oktatási miniszter a szakképzéssel kapcsolatban arról szólt, hogy ezen irány a "jobban megszorult" vidéki főiskolák jövőképébe illeszkedik, és az egykori technikusi végzettségnek megfelelő szakképzettséget kínálhatja az érdeklődőknek. Mivel e folyamat a szakképző intézmények "kenyerét" veheti el, számukra a felnőttképzés, az alacsonyan kvalifikált munkanélküliek oktatása, munkaerőpiacra segítése nyújthat megoldást.
"Mindez megfontolt tervezést, irányítást kíván, nem hisszük, hogy pusztán a divatok hulláma, változása ezt megfelelően be tudja állítani" - jegyezte meg.
Pokorni Zoltán szólt arról, hogy a Fidesz a felsőoktatásban nem látja szükségét a polgári kormány alatt tett, a felsőoktatási integrációhoz hasonló nagy adminisztratív lépéseknek, melyek révén az önálló egyetemek száma a felére csökkent. Azt mondta: jelenleg spontán integráció folyik, a hallgatói létszámcsökkenés okán a kisebb intézmények igyekeznek behúzódni a nagyobbak "szárnyai alá", ebben látva a továbbélés lehetőségét. Emellett a hallgatók körében is az az intézmény a vonzóbb, amely nagyobb perspektívát, helyben magasabb végzettség elérését tudja kínálni.
A politikus pártjának a felvételire vonatkozó elképzeléseivel kapcsolatban elmondta, hogy szeretnék, ha 2013-2014-re az államilag finanszírozott képzésekre jelentkezők szakirányú tantárgyakból kötelező központi emelt szintű érettségi vizsgát tennének, ne legyen elég a helyi érettségi vizsga. Mindez reményeik szerint jelentős színvonal emelkedést hozna a felsőoktatásban. Kitért rá, hogy 2009-ben a maturálók 550 ezer érettségi vizsgát tettek, ebből mindössze 45 ezer volt emelt szintű.
Bódis József, a pécsi egyetem egészségtudományi karának dékánja a sajtótájékoztatón arról beszélt, hogy az egészségügyi szakdolgozók számának elmúlt években tapasztalt folyamatos csökkenése miatt elképzelhető, hogy nem biztosítható hosszú távon a vidéki régiók ilyen irányú munkaerőigénye.
Az orvosprofesszor szerint a probléma abból is adódik, hogy megszűnt az államilag támogatott és költségtérítéses képzés létszámkeretének előzetes intézményi megosztása. Az államilag támogatott hallgatók Budapesten koncentrálódnak, míg a vidéki egyetemekre többségében a költségtérítéses hallgatók jutnak be, ők is a korábbinál kisebb számban.
A dékán azt javasolja, hogy az idei felvételi eljárás során intézményenként határozzák meg az egészségtudományi képzési területre felvett hallgatók arányát, így elkerülhető, hogy a folyamat visszafordíthatatlanná váljon, s megszűnjön az egészségtudományi felsőoktatási intézmények egy része.
Fotó: archív.
(mti)
Facebook box
Megosztás
Mások most ezeket a cikkeket olvassák
- KSH: már 700 ezer felett jár a...
- Magáénak hazudta a talált tárcát egy...
- Tragédia az M6-os baranyai szakaszán:...
- Eltűnt egy 16 éves lány Pécsről,...
- Elismerést vehetett át a Pécsi...
- Hó végéig lehet nevezni a Virágos...
- Itt van Marco Rossi kerete - két...
- Orbán Balázs Pécsett: katasztrofális...
- Döntött az Országgyűlés: kilépünk a...
- Újabb baranyai drogdílert kaptak el a...