Picasso és Cézanne is Pécsre jön

2010. június 23. szerda 18:57

Picasso és Cézanne is Pécsre jön
Az átadás előtt álló új kulturális színtér 2010-es kiállítási stratégiájában a nemzetközi és a magyar művészet összefonódva jelenik meg. A kezdeti nehézségek ellenére úgy tűnik, hogy sínen van az első nagy volumenű tárlat bemutatása. Sárkány József (képünkön) elárulta, hogyan kerülnek többek között Berlin, London és Párizs remekei Pécsre, a mi pénztárcánkra szabva.

– Hol tartanak most az előkészületek?
– Nem volt zökkenőmentes az idevezető út: sokáig tartalék helyszínnel a fejünkben kellett terveznünk, hiszen kérdéses volt, hogy elkészül-e időben a kiállítótér. Jelen pillanatban azonban úgy tűnik, hogy a június 30-ai műszaki átadást követően, július 15-én átveheti a helyszínt a Baranya Megyei Múzeumok Igazgatósága, és elkezdjük az első kiállítás berendezését. Némi aggodalommal nézek e nap elé, mert sok apró részletnek kell még a helyére kerülni ahhoz, hogy olyan körülményeket tudjunk biztosítani, melyek alkalmasak a műtárgyak tárolására, többek között a megfelelő klímára és páratartalomra gondolok. Optimisták lehetünk azonban, hiszen az elkövetkezendő fél évben biztosan fantasztikus kiállításokat láthatunk majd. 

– Elsősorban mely művészeti ágaknak és irányzatoknak adna teret a Nagy Kiállítótér?
– Főként a huszadik századi modern magyar képzőművészet remekeinek nyújt majd otthont a kiállítótér, festészet, kerámia és kisplasztika terén. Terveink között szerepel továbbá, hogy a Művészeti Kar DLA-hallgatóinak is lehetőséget adjunk arra, hogy alkotásaikat bemutathassák, illetve a gyűjteményünk azon anyagának kiállítása, mely a szemek elől eddig elrejtve, a raktárban pihent. 

– Az első kiállítás anyaga „Magyarok a Bauhausban” címmel nyílik meg, augusztus 15-én. Honnan érkezik a gyűjtemény?
– A műtárgyak döntően Berlinből, a Bauhaus-Archiv múzeumból érkeznek. Pécs és Berlin közreműködésének jegyében az itteni tárlat válogatásából Berlinben egy hasonló kiállítást rendeznek majd, ezért a reprezentációs anyagot a magyar mellett német nyelven is olvashatjuk. A tervek szerint a Nagy Kiállítótér egyik különlegessége abban fog megmutatkozni, hogy a fő esemény mellett kísérő programokat is ajánl majd a közönségnek. Az érdeklődők egy műemléktúra keretein belül megismerhetik a Pécsen található Bauhaus épületeket, láthatnak absztrakt színházi előadásokat, illetve tervben van még Kismányoki Károlynak a Bauhaus mestereiről szóló filmjének vetítése is. A kiállítás kurátora Várkonyi György. 

– Meddig tart ez a kiállítás és mit láthatunk utána?
– A Bauhaus anyag novemberig, utána november 12-én nyílik a „Cézanne és Matisse bűvöletében. A Nyolcak – centenáriumi kiállítás”. Itt Cézanne és Matisse képei mellett láthatunk még Picassót és Kokoschkát, többségében azonban a Nyolcak képeit tekinthetik meg a látogatók. Ennek alapgondolata: megfigyelni, hogyan fordult az 1910-es években a magyar művészet a modern festészet felé.

A képek többnyire Londonból és Párizsból érkeznek. Ez lesz az eddigi legértékesebb kollekció Pécsett, ugyanis a kiállítás biztosításának értéke húszmilliárd forint körülire tehető. Kísérő programként Bartók-koncertet terveznek a szervezők, illetve a korabeli nyugatos kávéházi hangulatot idéző felolvasóesteket. Ezekhez azonban még megfelelő helyszínt kell találniuk.

A felnőttbelépő kétezer, a kedvezményes diák- illetve nyugdíjasbelépő ezer forint lesz majd.

Fodor Janka - Fotó: EQM