Pécsi víz: 50 évig uránmentesítés

2010. január 26. kedd 21:50

Pécsi víz: 50 évig uránmentesítés
A 2010-es költségvetésben kétszázmillió forinttal kevesebb állami támogatást kap az uránipar okozta vízszennyezés visszafordítására és megszüntetésére hivatott Mecsek-Öko Zrt. A kormányrendeletben előírt állami dotáció megcsappanásával komoly kihívás elé nézne a pécsi ivóvízbázis védelmét ellátó cég.

A bányarekultiváció befejezését követően a Mecsek-Öko Zrt. legfontosabb feladatává a pécsi ivóvízbázis védelmének biztosítása vált. A '60-as években két ivóvízbázis kellős közepére telepítették a zagytározót, ennek tartalmának jelentős részét kell visszaszivattyúzni, azaz tisztítani és a hatóságok által megszabott mértékű (azaz csökkentett) szennyezőanyag-tartalommal visszabocsátani a pécsi vízbázisba.

A vízbázis-védelem nagy kihívást jelent, hiszen úgy kell megoldani, hogy közben a vízmű működteti a pellérdi és a tortyogói ivóvízbázist, azaz szivattyúzza a területet. A vízmű mindkét területről mintegy 6 millió köbméternyi vizet emel ki évente, míg a vállalat csak félmillió köbmétert tisztít meg, tehát fent kell tartani az egyensúlyt, hiszen ha a vízmű többet szivattyúz ki, akkor a víz magába szívja a szennyeződést. Ezért ha a víztisztításra fordítandó állami támogatás mértéke folyamatosan csökkenne, akkor a maradék ivóvízbázis jelentősen károsodna.

A számítások szerint 20-25 évig mindenképpen szükséges folytatni ezt a tevékenységet. Noha a szennyeződést sikerült megállítani, de teljesen visszaszorítani még nem - holott immár kilenc éve dolgoznak rajta a szakemberek.

Az uránmentesítés még hosszabb távú feladat, hiszen 50 év után is szükséges kármentesíteni a vizeket, és csak a geokémiai egyensúly beálltával (amikor megszűnik az oxigén és megszűnik az uránkioldódás) hagyható el az uránmentesítés.

Mint azt Berta Zsolt, a Mecsek-Öko Zrt. vezérigazgatója a Pécsi Újság.hu érdeklődésére elmondta, eddig nem sikerült új forrásokat találniuk a hiányzó összeg pótlására. Noha az állami támogatás csökkenésével azért a fő feladatokat el tudja látni a cég, egy sor kötelezettségvállalás sérülni fog: "csökkenteni kell az alaptevékenységhez fűződő bizonyos szolgáltatásokat, csökkenteni kell az eszközpótlást, meg kell változtatni a szokásos munkamenetet, halasztani kell a halasztható tevékenységeket (hiszen nem csak vízbázis-védelemmel foglalkozik a vállalat)".

Mindez érzékenyen érintheti a dolgozókat is, "mert ha nem sikerül kisebb-nagyobb vállalkozásokkal lekötni a kapacitásainkat, akkor sajnos el kell bocsátani embereket" - zárta a vezérigazgató.

HLB