Pécsi székhellyel megalakult a Pannon EGTC

2010. augusztus 31. kedd 16:12

Pécsi székhellyel, dr. Páva Zsolt pécsi polgármester elnökké választásával kerül bejegyzésre a dél-nyugati határmenti területek összehangolt fejlesztését célul tűző európai csoportosulás. Pécs közgyűlése, dr. Páva Zsolt polgármester előterjesztése alapján, kezdeményezte a magyar–horvát–szlovén Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (European Grouping of Territorial Cooperation – EGTC) létrehozását.

– Hihetetlen siker ez Pécs és a pécsiek számára, mert mostantól olyan pályázati lehetőségek nyílnak meg előttünk, amelyekhez eddig, csak mint önkormányzat, nem fértünk hozzá – mondta dr. Páva Zsolt, Pécs polgármestere. – Mostantól városunk régióvezetővé válik, olyan gazdasági szereplővé, amelynek nem csupán kívülről, külső befektetőktől kell várnia a megoldásokat és a segítséget, hanem mi magunk teremthetjük meg ezeket, legyen szó munkahelyekről, beruházásokról, vagy gazdaságfejlesztési beruházásokról.

Az EGTC-k keretein belül ugyanis lehetőség van – sok más mellett – közös infrastruktúra-fejlesztésre, határon átnyúló integrált fejlesztési programok készítésére, területi tervezésre, egészségügyi együttműködésre, helyi közlekedés-fejlesztésre, nemzeti parkok közötti természetvédelmi kooperációra, a vállalkozások együttműködésére, mezőgazdasági felvásárlói hálózatok kialakítására, élelmiszeripari, szállítási és raktározási infrastruktúra létrehozására, illetve a határokon átnyúló kereskedelem és vállalkozói hálózatok fejlesztésére, közös tőkebefektetésre, valamint a foglalkoztatás ösztönzésére, közös turisztikai programokra és kutatás-fejlesztésre.

Az együttes munka első eredményeként alakult meg augusztus 31-én, magyar és szlovén önkormányzatok részvételével a PANNON EGTC (PANNON Európai Területi Együttműködési Csoportosulás). Az EGTC önálló jogi személyiséggel (teljes körű jogképességgel), átlátható struktúrával rendelkezik. Önállóan pályázhat uniós és nemzetei forrásokra is.

Az Európai Parlament és az Unió Tanácsa 2006 nyarán elfogadott rendeletével egy új jogintézmény formájában teremtette meg az Európai Területi Együttműködési Csoportosulás (EGTC) létrehozásának alapjait és ez jelentős változásokat hozott az önkormányzatok együttműködéseinek lehetőségeiben. Az EGTC ingó és ingatlan vagyont szerezhet, vagy azzal rendelkezhet és munkaszervezetet foglalkoztathat, valamint bíróság intézményeket tarthat fenn, vállalkozásokat indíthat.

Pécs, mint a Dél-Dunántúli Régió központja, érdekelt a teljes régió fejlesztésének előmozdításában, olyan területi együttműködések kialakításában, melyek megfelelnek az Európai Unió által teremtett új lehetőségeknek is, ezért új szervezeti forma kialakításával, európai területi együttműködési csoportosulás megalakításával kezdeményezte a Dél-Dunántúli Régió és Zala megye önkormányzatai együttes, összehangolt fejlesztési tevékenységének eredményesebbé és hatékonyabbá tételét, a szlovén, valamint bízva az uniós csatlakozás előtt álló Horvátország önkormányzatainak mielőbbi belépésében, a horvát területekkel való új típusú együttműködést.

Forrás: Polgármesteri Kabinetiroda