Pécsi reptérügy: Kőhegyi és a zöldek

2009. június 06. szombat 20:27

Pécsi reptérügy: Kőhegyi és a zöldek
Nem adta ki a még Kőhegyi István (jelenleg MSZP-s országgyűlési képviselő) által vezetett Air-Horizont Nonprofit Kft. (korábban kht.) a repülőtér jövőjével foglalkozó megvalósíthatósági tanulmányt, mondván az csak a reptér területén nézhető meg. A Pécsi Zöld Kör az ügyben az ombudsmanhoz fordult.

Lapunknak több mint egy esztendeje nyilatkozott Tóth Bertalan alpolgármester arról, hogy "egy százmillió forintból készülő megvalósíthatósági tanulmány sok kérdésre választ adhat" a repülőtér sorsával kapcsolatosan.

A Pécsi Zöld Kör ezt követően tavaly július közepén fordult Tasnádi Péter polgármesterhez a tanulmány hozzáférhetőségéről, annak tartalmáról érdeklődve. Az ügyben Tóth Bertalan novemberben az akkori ügyvezetőnek, Kőhegyi Istvánnak címzett levélben azt írja, hogy "az Öntől (azaz a címzett Kőhegyitől - a szerk.) kapott tájékoztatás szerint a tanulmány az Air-Horizont Kht. tulajdona, s arról a Kht. rendelkezhet".

Kőhegyi István novemberben kelt levelében "hozzáférhetőséget biztosított" a tanulmány tartalmához, de csupán "a reptér területén". A zöldek elmondása szerint ezért december elején másolatot kértek a dokumentumból, s többszöri érdeklődésük után az ügyvezető ismételten megerősítette, hogy csupán "a reptér területén van lehetőség betekinteni a tanulmányba, a másolat kiadását vagy a másolás lehetőségét nem tudja biztosítani".

A zöldek ezt követően fordultak az ombudsmanhoz, mondván, lépjen közbe, mert közpénzeket felhasználó társaságról van szó.

Kőhegyi István a Pécsi Újság.hu-nak nem kívánt nyilatkozni, Ács Gyula, a jelenlegi vezető pedig azt mondta, hogy őt még nem keresték meg ilyen tartalmú kéréssel, de nem látja akadályát annak, hogy az anyagot kiadják, hiszen az publikus. Hozzátette, mindennek csak a módját kell megteremteni, hiszen a dokumentációnak olyan részei is vannak, amelyeket egyszerű módszerrel nem lehet sokszorosítani.

Az igazgató azt mondta, a szóban forgó tanulmány egy, a kifutópálya meghosszabbításáról szóló döntéselőkészítő dokumentum, amely 14,6 millió forintba került, s része volt az ugyanezen témakörben megrendelt csomagnak. Ez többek közt a munkálatok terveit, a fejlesztés környezetvédelmi hatástanulmányát, illetve az engedélyeket is tartalmazza, amelyeket még 2007-ben rendelt meg az Air-Horizont 91 millió forintért.

Az összeg több, mint egyharmadát az országos területfejlesztési hivatal biztosította. 


B. M. - Fotó: Archív