Pécsi cafeteria-ügy: jön a bíróság

2010. június 09. szerda 18:57

Pécsi cafeteria-ügy: jön a bíróság
Két órán át tárgyaltak három napirendi pontot szerda délután a pécsi Önkormányzati Érdekegyeztető Fórumon résztvevők. A szakszervezetek és a városházi oldal álláspontja alig közeledett egymáshoz a közintézményekben érvényben lévő létszámstop miatt, a helyzetet pedig még tovább élezte a Pécsi Kulturális Központ és a Pécsi Ifjúsági Központ tervezett összevonásának ügye. Nagy Erzsébet, a PDSZ pécsi elnöke bejelentette, a hónapok óta húzódó cafeteria-ügyben bírósághoz fordul.

Mint azt Csikósné Divják Mária, a Szociális Területen Dolgozók Szakszervezetének tagja a fórumon kifejtette, többször kérték az önkormányzatot, törölje el a március óta érvényben lévő létszámstopot, mert az veszélyezteti a szociális intézmények működését, illetve az ott dolgozók szabadságának kiadását. Nagy Erzsébet rámutatott, több intézményben a már tartósan hiányzó munkatársak helyére sem vesznek fel dolgozókat. Reagálásában Csizi Péter és dr. Révész Mária bizottsági elnökök ígéretet tettek arra, hogy a jövő héten dr. Páva Zsolt polgármester személyesen fog egyeztetni a pécsi Egyesített Szociális Intézmény vezetőjével.

A szakszervezeti oldal ugyancsak kifogásolta a Pécsi Kulturális Központ (PKK) és a Pécsi Ifjúsági Központ (PIK) tervezett összevonását, amelyet dr. Révész Mária az átvilágítások utáni racionalizálások szükségességével indokolt. A fideszes politikusasszony kiemelte, a tervezet jelenleg nem érinti az intézmények már meglévő álláshelyeit. Májer Béla, a Közgyűjteményi és Közművelődési Dolgozók Szakszervezetének pécsi titkára a PIK-re nézve sértőnek nevezte az intézkedést, mivel szerinte az immár harminc éve működő ifjúsági intézmény nem egyenlő partnerként kerül be az új struktúrába. Májer megjegyezte, a PIK-nek várhatóan anyagi veszteséget fog okozni, ha a jövőben nem önállóan, hanem részintézményként kell pályázni a forrásokra.

A Fidesz pécsi frakcióvezetője rámutatott, az, hogy a PIK olvad be a kulturális központba, nem értékítéletet jelent, hanem arról van szó, hogy a PKK működése „tágabb" , így abba az ifjúságért végzett munka is belefér.

A PDSZ-es Cser Tibor arra várt választ, hogy miként lehet ésszerű ez az egyesítés, mivel véleménye szerint a korábbi átszervezések egyikéről sem bizonyosodott be, hogy megérte volna. Nagy Erzsébet kifogásolta, hogy továbbra sem kapták meg az „állandóan hivatkozott Szebellédi-féle átvilágítások" teljes anyagát, emlékeztetve, hogy a szakszervezet pert indított, azért, hogy az iratot kiadják számukra. A PDSZ-vezető újabb egyeztetéseket sürgetve leszögezte, továbbra sem támogatják a kulturális összevonást. A tárgyalások folytatásáról csak hosszabb vitát követően tudtak megegyezni a felek.

Nagy Erzsébet világossá tette, "egyre méltatlanabbnak" érzi a több mint 5800 pécsi közalkalmazott cafeteria-juttatása és bankszámla-kezelési kompenzációja körül kialakult helyzetet. Révész Mária ezzel szemben hangsúlyozta, a kérdés 100 millió forintos nagyságrendet jelent a város költségvetésének, ezért újra meg kell vizsgálni a forrásokat; ehhez azonban a 2010-es büdzsé félévi számait is figyelembe kell venni.

A PDSZ pécsi vezetője kötötte az ebet a karóhoz, amikor kijelentette, az elmaradás törvénysértő helyzetet teremt, ezért keresetet nyújt be a bírósághoz. Nagy Erzsébet úgy fogalmazott, a város így akarja megspórolni az érintettek járulékát és hozzátette, álláspontja szerint nem a közalkalmazottak juttatásán múlik a város költségvetése.

Képünkön: Nagy Erzsébet és Cser Tibor.


B. G.