Pécsi bevásárlókosár: hol olcsóbb?

2007. december 06. csütörtök 23:04

Pécsi bevásárlókosár: hol olcsóbb?
Rovatunkkal - melynek elindításával részben a Pécsett megtelepedett multiáruházak riogatását, részben olvasóink kiszolgálását tűztük célul - ezentúl rendszeres időközönként újra és újra jelentkezünk. Feldatul szabtuk ugyanis magunknak, hogy a nagyáruházak árait időről időre összehasonlítva képbe hozzuk azokat, akiket érdekel, hogy az adott időszakban hol érdemes leginkább elkölteni a pénzt. Áldozataink a következő, multinacionális tulajdonban lévő nagyáruházak lesznek: a Metro (1.), a Budai Vámnál (2.) és a Makay úton (3.) található Tesco, valamint a gyárvárosi Lidl (4.), illetve az Árkádban lévő Interspar (5.).

Kosarunkban négy kategória szerint szerepelnek az azonos márkájú és kiszerelésű tételek, így a higiénés termékek (pl. fertőtlenítők, mosószerek, fogkrémek, és tusfürdők), az italok (rövidital, sör, ásványvíz), az alapvető élelmiszerek (tej, kenyér, liszt, cukor), illetve a nem alapvető élelmiszernek tekinthető, ám szinte mindennap fogyasztott termékek (pl. kávé, hús, étolaj).

A kosarat, mint szó volt már róla, ezentúl rendszeres időközönként (és természetesen álruhába öltözve) öt pécsi nagyáruházban, a Metroban, a Budai Vámnál és a Makay úton található Tescoban, a gyárvárosi Lidlben, illetve az Intersparban töltjük fel.
Az alapvető élelmiszerek összehasonlításakor néhány kompromisszumra azonban rákényszerültünk, miután azonos márkájú termékeket egy-két kategóriában nem mindenütt találtunk, így ezekben az esetben az adott áruházban kapható legolcsóbbat tettük a kosárba.

Első - másfél hónappal ezelőtti (10.17 - 10.22) - próbavásárlásunk alkalmával az Interspar - ugyan csak alig száz forinttal, de - megelőzte drágaságban a Tescokat, a harmadik a sorban a Metro lett. Akkor - meglepő módon - a két pécsi Tesco között közel négyszáz forintos eltérést tapasztaltunk, ennyivel kevesebbet költöttünk ugyanis a Budai Vámnál, mint a Makay úton.

A bevásárlóközpontok esetében a magasabb árkategóriájú termékeknél leltünk a legnagyobb különbségekre, így a Metroban a kiválasztott röviditalféleség majd hatszáz forinttal volt olcsóbb, mint az Intersparban! A Metro azonban más tekintetben is a képzeletbeli dobogó legfelső fokára lépett, ugyanis itt fele annyiba került a fehérkenyér, mint másutt, és majd százhúsz forinttal vehettük meg olcsóbban a fertőtlenítőszert is, mint a második helyezett Tescoban.

Újabb, a napokban megejtett körútunk során azt láttuk, hogy a multik - nyilván a szilveszterre készülődve, de a Pécsi Újság.hu férfi dolgozóinak egyértelmű szimpátiáját kiváltva ezzel - csökkentették az Unicum árát!

A mindennap fogyasztott termékek közül viszont az étolajat lényegesen drágábban mérik, közel ötven forinttal kell most többet fizetnünk érte, mint egy hónappal ezelőtt.
A tendencia egyébként országosnak tekinthető. Mint az interneten kutakodva kiderítettük, egy hónap alatt átlagosan 15%-ot meghaladó mértékben drágult az olaj, így az éves áremelkedés már csaknem 50%-os. Ráadásul, ha ehhez még hozzávesszük azt is, hogy a legolcsóbb olívaolajat már egy ezresért is megvehetjük, akkor igencsak riasztó képet kapunk - zsírt pedig olcsóbban is, úgyhogy ezen a lehetőségen is el fogunk gondolkodni alkalomadtán.

Az viszont dícséretes, hogy a hústermékek esetében az öt héttel ezelőttihez képest nemhogy emelkedtek volna, de inkább csökkentek árak - ami főként a sertéscombnál szembetűnő. A tej esetében viszont bejöttek a korábbi, jelentős drágulást ígérő jóslatok, hiszen alig egy hónap leforgása alatt harmadával kerül többe: az italért literenként kétszáz forintot is elkérnek ma már.

Az áruházak közötti versenyben őrzi első helyét Metro, a két Tesco között korábban meglévő árkülönbség eltűnt, s a ranglista utolsó helyére, ahogy legutóbb, most is az Interspar került.

(A Lidl árait tájékoztató jelleggel közöljük, miután árukészlete jelentősen eltér a másik három kereskedelmi láncétól. Plusz: e havi táblázatunkból kénytelenek vagyunk kihagyni kedvenc próbamosóporunkat, a Metroban ugyanis ezúttal nem volt kapható.)