Pécsett nincs még vészforgatókönyv: azt sem tudni, hány orvos akar felmondani

2011. december 21. szerda 18:25

Pécsett nincs még vészforgatókönyv: azt sem tudni, hány orvos akar felmondani

Az orvosok és rezidensek felmondóleveleiket január elsejével aktiválni fogják, ha nem változik az egészségügy és a bérezés helyzete. Az ország több kórháza is készül egyfajta vészforgatókönyvvel, amit a kritikus helyzetben bevethetnek, Pécsett viszont egyelőre nyoma sincs pániknak. A Pécsi Tudományegyetem Klinikai Központjának főigazgatója, Kollár Lajos elmondta, szükség esetén ellátási korlátozásokat náluk is be kell vezetni, de konkrét tervük nincs. Nem tudják ugyanis, pontosan hány munkatársat érint az akció, csak annyi bizonyos, hogy eddig három klinika dolgozói közül foglalkoznak a kérdéssel. 

A főigazgatót elmondása szerint informálisan tájékoztatták, hogy Pécsről is jó pár rezidens és orvos adta be felmondólevelét - bár arra nem szándékozott kitérni, pontosan honnan és hányan érintettek -, tehát ha januárig nem történik változás, az a város orvosi ellátását befolyásolja majd. Kollár szerint viszont egyik kollégája sem akar elmenni, ezzel a megoldással pusztán a kormányra próbálnak nyomást gyakorolni.

- Méltatlanok a bérek és a körülmények, és teljes mértékig egyetértek kollégáimmal, de úgy látom, az államtitkárságon is gőzerővel dolgoznak egyfajta megoldáson - taglalta a helyzetet a sebész professzor.

A főigazgató úgy nyilatkozott, vészforgatókönyvvel egyelőre nem rendelkeznek, de szinte pillanatok alatt összehozzák, ha a szükség úgy kívánja.

- Akár katonai szintű behívóként is működhet majd az orvosok foglalkoztatása, esküjük és szerződésük - az orvosi felmondás két hónapos - ugyanis kötelezi őket a munkavégzésre - mondta.

A szlovák példa is nyilván lökést adott Magyarország orvosainak és rezidenseinek. Északi szomszédainknál a felmerült szükségállapotot béremeléssel szüntették meg, amelyet, bár messze nem érte el az orvosok vágyott fizetését, elfogadtak a doktorok.

„A labda most a politika oldalán pattog" - fogalmazott Kollár, hozzátéve, hogy pillanatnyilag ugyan rossz körülmények közt, de dolgoznak az orvosok. Ha viszont felmondanak, és a kormány nem tesz semmit, a beteg és a dolgozók is károsulhatnak.

Képünkön: Prof. Dr. Kollár Lajos.

Mácsadi A. - Fotó: Dittrich Éva