Pécs még nem élt elővásárlási jogával

2009. szeptember 03. csütörtök 19:15

Pécs még nem élt elővásárlási jogával
A Parlament idén június 15-én fogadta el a XLVIII. törvényt a válság miatt nehéz helyzetbe került lakáshitelesek védelméről szóló egyes törvénymódosításokról, augusztus 21-én pedig már érvénybe is lépett a jogszabály. A törvény kimondja, hogy „a települési önkormányzatot az értékesítendő lakóingatlan bírósági és közigazgatási végrehajtási árverése, valamint nyilvános pályázati értékesítése során elővásárlási jog illeti meg".

Ez a gyakorlatban azt jelentené, hogy az önkormányzatok a területükön kényszerárverésre kerülő ingatlanokat megvásárolhatnák és a korábbi tulajdonosaiknak bérbe adnák. Lehetőség nyílna arra is, hogy azok is eladhassák lakásaikat az illetékes önkormányzatnak, akik ellen még nem indult végrehajtási eljárás.

Mindez a mintegy 60 milliárd forintos „Sikeres Magyarországért" Bérlakás Hitelprogram keretében valósulna meg, amit a Magyar Fejlesztési Bank bocsájtana az önkormányzatok rendelkezésére, noha a jövő évi költségvetés tervezetében országos szinten 120 milliárd forintot vonnának el az önkormányzati rendszertől.

Csizi Péter, a pécsi képviselő-testület népjóléti bizottságának elnöke szerint mindez önmagában egy rossz kormányzati intézkedés, pótcselekvés, PR-javaslat, hiszen a kabinet „nem kezelte megfelelően a saját hibáját és a válság tüneteit. Ezért próbálja most áthárítani a felelősséget az önkormányzatokra".

A politikus hozzátette, megpróbálnak segíteni a bajba jutottakon, de megnézik, hogy "a kormány által nyújtott variáció egyáltalán megoldást jelenthet-e, mert sok minden nem világos". Kérdés, hogy az önkormányzat van-e olyan helyzetben, hogy hitelt tudjon felvenni, nem világos, hogy a felvételéhez milyen fedezetek szükségesek; ha nem hitelképes a város, akkor erre az ügyre kaphat-e és mekkora nagyságrendben forrást.

Ráadásul az ötszázalékos áfa-emelés Pécsett 850 millió forint pluszkiadást jelent - amelyhez szintén nem áll rendelkezésre pluszforrás a központi költségvetésből.

A bizottsági elnök lapunknak elmondta, hogy a Megyei Jogú Városok Szövetségének felmérése szerint a huszonhárom tagváros mintegy fele gondolkodik azon, hogy egyáltalán felvegye a hitelt, a másik fele „kapásból lesöpörte ezt a javaslatot, mert ezer sebből vérzik és további problémákat is szülhet".

Ilyen probléma lehet, hogy mennyi lenne a bérleti díj és ezt hogyan lehetne meghatározni, de tisztázatlan az is, hogyan fizetik majd a bérleti díjat azok, akik a törlesztő részletet sem tudják, illetve, hogy milyen állapotban vannak a lakások, igényelnek-e felújítást, s a működési költségeket is tudná-e fizetni a lakó, stb...

EQM - Illusztráció: hirextra.hu