Pécs Lexikon: betámadta egy szerző a kiadót, Simon Attila cáfol

2011. november 10. csütörtök 16:33

Pécs Lexikon: betámadta egy szerző a kiadót, Simon Attila cáfol

Egy szerkesztőségünkhöz eljuttatott levél szerint a tavaly decemberben megjelent Pécs Lexikon körül „egyre inkább dagad a botrány," mivel a szerzők többsége még mindig nem kapta meg jogos jussát, többek közt a levél írója sem. Simon Attilával, a Pécs Lexikon Kulturális Nonprofit Kft. ügyvezetőjével folytatott levelezése után a felháborodott szócikkíró a médiához fordult. Simon elmondása szerint viszont egyrészt alaptalan az ellenséges hangnem, másrészt igyekeznek mielőbb teljesíteni kötelezettségeiket.  

Simon Attila, a kiadó ügyvezetője a Pécsi Újságnak csütörtökön azt mondta, a mű 80-85 milliós összköltségéből 70 milliót már rendeztek. Honoráriumát a 134 szerzőből ötven az utolsó fillérig megkapta, a többieket pedig eddig részben, azaz részteljesítésekkel fizettek ki. A folytatás pedig reményei szerint: következik.

- 16 milliós szerkesztőségi honoráriumot osztunk szét, a szerzőknek karakterenként három-öt forintot fizetünk, ami a piacon elég magasnak számít. Volt tehát, aki háromezer, volt, aki háromszázezer forintot kapott eddig a kiadótól, munkájának megfelelően. A további szerzői díjakra a Pécsi Lexikon még eladatlan példányai nyújtanak teljes fedezetet.

Simon elmondása szerint az elkészült háromezer példánynak közel a fele, egészen pontosan még 1450 darab könyv gazdára vár. Ha ezeket sikerül értékesíteni, mindenki megkapja a pénzét, ígéri. 

Az eladások fő akadálya eddig az volt, hogy az eredeti kiadási határidő (2010. május 31.) csúszott, "mivel a szerzők nem adták le határidőre műveiket". Az EKF-es évről és a karácsonyi időszak értékesítési bevételeiről tehát lecsúsztak, a december 31-ére ígért kifizetések pedig emiatt tolódtak el. "Egy december 10-én kiadott lexikon  a hó végére még nem produkál olyan bevételt, amelyből ez kivitelezhető lett volna" - mondja az ügyvezető.

- Egyetlen nyitott kérdés van csak, hogy mikor fogynak el a könyvek - teszi hozzá.

A könyv iránt érdeklődők közül a legtöbben annak borsos árát kritizálják, a lexikon bolti ára ugyanis 25 ezer forintra rúg, amely viszont, Simon értékelése szerint, a befektetett munka és pénz értékének megfelelő összeg. 

- Maga a kötet olyan értéket képvisel, amely egyszeri és megismételhetetlen. Ez egy exkluzív, sorszámozott, CD-vel ellátott kétkötetes kiadás, amelyben háromszáz ember munkája olvasható és látható, ezért kerül annyiba, amennyibe.

Mivel az olvasói levélben korrupciós vád is felmerült, az ügyvezető a fentiekhez szükségesnek tartja hozzátenni, hogy könyvelésük az interneten elérhető, minden szabályszerűen, a legnagyobb nyilvánosság előtt történt, így se bűntényről, se korrupcióról nem lehet szó.

- Amennyiben viszont az eddig ki nem fizetett honoráriuma miatt felszámolási eljárás indulna a kiadóval szemben, abban az esetben az értékesítés lehetősége is megszűnik. Bevételek nélkül maradna a cég, a fennálló hitelszerződés alapján ugyanis a raktárkészlet a hitelezőé, egy banké lesz, amely vélhetően áron aluli, gyors értékesítéssel gyűjtené be a kihelyezett hitel összegét. Így pedig egy forint sem maradna a szerzői tiszteletdíjak további teljesítésére - állítja Simon Attila.

Azzal a kérdéssel kapcsolatban, hogy előfordulhat-e hogy felszámolás alá kerül a kiadó a honoráriumok kifizetése előtt, az ügyvezető munkatársunknak azt mondta, egyáltalán nem állnak közel ilyen helyzethez, s mindent megtesznek a raktáron lévő lexikonok eladása és a honoráriumok kifizetése érdekében.

(A cikk kommentálhatóságát 2012. június 26-án megszüntettük - a szerk.)

Mácsadi A.