Pécs kötbért fizet az erőműnek

2010. január 26. kedd 20:53

Pécs kötbért fizet az erőműnek
A még a szocialista városvezetés átal megkötött, Pécs városa és a hőerőmű közötti nem egészen másfél éve fennálló, 22 évre szóló, hosszú távú szerződésnek megfelelően a város éves szinten meghatározott mennyiségű hőenergiát köteles átvenni az energiaszolgáltatótól. Van azonban, aki szerint mindez irreális, hiszen a korábbi fogyasztási adatok jóval alacsonyabbak voltak - köszönhetően egyebek mellett a panelszigetelési programnak, annak, hogy egyre többen szeretnének leválni a rendszerről, valamint a tudatosabb takarékossági szemlélet térhódításának.

A képviselő-testület 2008 novemberében fogadta el az MSZP előterjesztésére a hőerőművel kötendő 22 éves hosszú távú (ún. szindikátusi) szerződést. Ennek egyik pontja szerint Pécs évente köteles egy meghatározott mennyiségű hőenergiát átvenni. A kontraktusban foglaltak alapján, ha nem vesz át ennyit a PÉTÁV, akkor a különbözetre kötbért kell fizetni. Miután ez tavaly nem teljesült, mintegy 57 millió forintnyi kötbér keletkezett - amit az erőmű már ki is számlázott a távfűtő részére.

Füredi Péter, az MDF helyi elnöke a Pécsi Újságnak azt mondta, hogy a szerződésben az is szerepel, hogy ha az erőmű nem tud beszerezni valamilyen engedélyt, vagy bármilyen okból nem tudja ellátnia feladatát, a város akkor is kötbért fizet a hőerőműnek. Tavaly év végén a Magyar Energia Hivatal nem járult hozzá az erőmű ármegállapítási kérelméhez - mert Füredi szerint az adatokból nem lehetett megállapítani, hogy mennyiben a biomassza-, és mennyiben a gázköltségeket fedi a cég által javasolt emelés.

Noha a hivatal három hét múlva már elfogadta a szolgáltató által közölt új adatokat, a decembertől január 22-ig tartó időszakra vonatkozó ármegállapítással nem tudott élni az erőmű, így erre a 22 napra naponta 3,7 millió kötbért kell fizetnie Pécsnek, ami így mintegy 80 millió forintot tesz ki - ezt a hőerőmű már szintén kiszámlázta a PÉTÁV felé.

Mint Füredi közölte, ők már korábban is kérték a szerződés felülvizsgálatát, mert a benne foglaltak szerinte nem a város érdekeit szolgálják. Hozzáfűzte, hogy az energiaiparban szokatlan hosszúságúnak számít egy 22 évre szóló szerződés, hiszen így eleve kizárja számos más szolgáltató piacra lépését. (Ez ügyben egyébként Fürediék tavaly nyáron a Gazdasági Versenyhivatalhoz fordultak, ám onnan a múlt héten érkezett válasz - amely bár elismeri a versenysértő magatartást, mivel azonban az egyetlen jogszabály egyetlen pontjába sem ütközik, a hivatal nem indít eljárást.)

Emellett a szerződés hossza, tette hozzá az MDF-es politikus, eleve kizárja az alternatív energiaforrások esetleges felhasználását, de nem veszi figyelembe a PTE biomassza-programjában részt vevő kutatóinak véleményét és javaslatait sem, s a mecseki fák és erdők védelmét sem garantálja.

Képünk az erőmű előtt készült.


HLB - Fotó: Dittrich Éva